Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 6d. 15:21 , atnaujinta: 2018 kovo 6d. 16:11

Opozicija neskubės rinkti parašų dėl nepasitikėjimo L.Matjošaityte: tai spąstai

Gabrielius Landsbergis, Viktoras Pranckietis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Gabrielius Landsbergis, Viktoras Pranckietis

Seimo opozicinių frakcijų atstovai antradienį su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu aptarė situaciją Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK). Seimo pirmininkui nepavyko opoziciją įtikinti, kad komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė verta pasitikėjimo, tačiau rinkti parašus dėl nepasitikėjimo neskubama, nes neabejojama, kad to ir siekia valdantieji.

Į antradienio susitikimą atvyko Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas ir frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, Liberalų sąjūdžio pirmininkas ir frakcijos lyderis Eugenijus Gentvilas, socialdemokratas Algirdas Sysas, „tvarkiečių“ seniūnas Vytautas Kamblevičius ir Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis.

Po susitikimo opozicijos atstovai teigė išgirdę Seimo pirmininko raginimą rinkti parašus dėl nepasitikėjimo L.Matjošaityte ir teikti tokį balsavimą Seimui. Tačiau čia jie įžvelgia klastą – esą V.Pranckietis žino, kad toks balsavimas nepavyktų ir tokiu būdu L.Matjošaitytės vadovavimas VRK būtų legitimuotas.

V.Pranckietis: „Visuomenės nuomonė formuojama“

Dar prieš susitikdamos su Seimo pirmininku keturios opozicinės partijos buvo paraginusios V.Pranckietį reikalauti L.Matjošaitytės atsistatydinimo. Tačiau V.Pranckietis to nepadarė. Kaip tik atvirkščiai – jis išreiškė VRK pirmininkei palaikymą.

„Aš paraginau opoziciją paraginti taip pat. Jeigu jie turėtų tokį norą. Jie turi tokią teisę surinkti parašus ir paraginti trauktis ir tada būtų tas balsavimas Seime“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Visuomenės nuomonė yra labai formuojama. Ir ji labai gali būti formuojama ir šiandien taip pat yra formuojama. Tai, kokią informaciją pateiksime, taip visuomenė ir galvos, – teigė V.Pranckietis.

Po antradienio susitikimo Seimo pirmininkas tikino, kad pirmadienį susitikęs su VRK nariais iš jų sulaukė pasiryžimo dirbti.

„Pagal tą susitikimą, kurį vakar turėjome su komisijos nariais, tai komisijos nariai išreiškė aiškią paramą L.Matjošaitytei. Mano asmeninė pozicija yra tokia, kad aš turiu pasitikėti ta komisija, kuri yra įvardijama kaip labai kompetentinga“, – V.Pranckietis.

Anot jo, visuomenės nepasitikėjimas komisija yra netikras – formuojamas.

„Visuomenės nuomonė yra labai formuojama. Ir ji labai gali būti formuojama ir šiandien taip pat yra formuojama. Tai, kokią informaciją pateiksime, taip visuomenė ir galvos“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Opozicijos atstovai teigia, kad dabar V.Pranckietis turės prisiimti asmeninę atsakomybę, jei susiskaldžiusi ir abejonių dėl dvigubų standartų taikymo skirtingoms partijoms sukėlusi komisija nesugebės tinkamai organizuoti kitais metais vyksiančių savivaldybių, merų, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų bei planuojamo referendumo dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

„Kas bus, jei prieš pat rinkimus išlįs kokie nors dar griaučiai? Tada griūna visa komisija, rinkimai, galima sakyti sužlugdyti, o visuomenė nebeturi pasitikėjimo rezultatais. Todėl mes turime rasti išeitį kuo greičiau ir kuo mažiau skausmingą“, – kalbėjo B.Matelis.

Balsavimas Seime – spąstai

Idėja, kad L.Matjošaitytei nesitraukiant, opozicija pavasario sesijoje gali organizuoti nepasitikėjimo VRK procedūrą, kol kas neatmetama. Tačiau kol kas ši išeitis matoma kaip spąstai.

Seimo pirmininkas primygtinai spaudžia balsuoti Seime, kad opozicija teiktų tokį pasitikėjimo egzaminą. Matyt, panašu, kad valdantieji su Lenkų rinkimų akcija ir socdemų-darbo frakcija yra sutarę tą balsavimą laimėti, – sakė G.Landsbergis.

Pagal VRK įstatymą, komisijos pirmininką Seimas gali atstatydinti, jei Seimas visų Seimo narių balsų dauguma pareiškia nepasitikėjimą juo.

„Seimo pirmininkas užėmė labai stiprią poziciją gindamas VRK vadovę. Lyg visu savo autoritetu jis užsistoja ją nuo bet kokių visuomenės klausimų ir, tiesą sakant, aš matau vieną tokį pavojingą žingsnį, kad Seimo pirmininkas primygtinai spaudžia balsuoti Seime, kad opozicija teiktų tokį pasitikėjimo egzaminą. Matyt, panašu, kad valdantieji su Lenkų rinkimų akcija ir socdemų-darbo frakcija yra sutarę tą balsavimą laimėti. O tai pasitikėjimo negrąžintų. Tiesą sakant, tos takoskyros dar labiau paryškėtų, kad tai yra politinė kova opozicijos ir valdančiųjų“, – teigė G.Landsbergis.

Jo nuomone, Seimo pirmininkas turėtų nestumti partijų į dar didesnį susiskaldymą, o ieškoti kompromisų. Vienintelė dabar konservatorių matoma išeitis – naujas VRK vadovas.

Todėl pirmiausia opozicija ketina sulaukti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atsakymų, ar VRK pirmininkė L.Matjošaitytė, jos pavaduotojas Vincentas Vobolevičius ir VRK narės Jonė Valčiukienė, Aistė Žilinskienė, Vilius Semeška nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų.

Taip pat svarstoma galimybė L.Matjošaitytę pasikviesti viešai atsakyti į visų opozicinių frakcijų atstovų klausimus Seime.

Opozicija deda lygybės ženklą tarp L.Matjošaitytės ir pernai po Seimo pirmininko paraginimo pasitraukusio VTEK pirmininko Romo Valentukevičiaus veiksmų, kai jis išaiškinimą tuometinei LVŽS frakcijos seniūno pavaduotojai Gretai Kildišienei dėl automobilio, nuomojamo iš partijos pirmininko Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“, pateikė vienasmeniškai, nesitaręs su kitais komisijos nariais.

Dabar, anot opozicijos, L.Matjošaitytė pasielgė lygiai taip pat vienasmeniškai atsakydama Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), neteikdama komisijai svarstyti išvados dėl „Agrokoncerno“ finansuotų renginių, kuriuose reklamuotas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Įtaria esant palankią „valstiečiams“

Socialdemokratas Algirdas Sysas, po kurio skundo 2016-aisiais šis tyrimas buvo pradėtas, sako, kad dabar kyla prielaidų manyti, kad VRK pirmininkė išskirtinai palanki valdantiesiems „valstiečiams“.

„Mes neteigiame, kad čia jų žmogus, bet visi veiksmai veda link to, kad kuriamas aštuntasis baisių ar Naisių vasaros sezonas“, – kalbėjo jis.

Mano manymu, L.Matjošaitytė yra naudingas žmogus, dangstantis „Agrokoncerno“ ir „valstiečių“ galimai neskaidrius sandorius, – sakė E.Gentvilas.

„Tvarkietis“ V.Kamblevičius tikino, kad VRK taikomi dvigubi standartai jau akivaizdūs.

„Kai buvo konfliktas dėl R.Valentukevičiaus, pirmininkas pasiūlė atsistatydinti. Dabar situacija dar aštresnė, o pirmininkas nieko nesiūlo“, – sakė jis.

Kad L.Matjošaitytė galimai palanki „valstiečiams“, teigė manantis liberalas E.Gentvilas.

„Mano manymu, L.Matjošaitytė yra naudingas žmogus, dangstantis „Agrokoncerno“ ir „valstiečių“ galimai neskaidrius sandorius“, – sakė jis.

Susitikime su opozicija taip pat dalyvavusi Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė tikino, kad L.Matjošaitytė neturi sąsajų su „valstiečiais“. Esą ji buvo pasirinkta kaip kompetentinga buvusio VRK pirmininko pavaduotoja. Vis dėlto, pasak jos, į opozicijos abejones L.Matjošaitytės gebėjimu toliau vadovauti VRK žiūrėti pro pirštus negalima.

„Mes turime sulaukti VTEK sprendimo ir tada, manau, bus lengvesnis apsisprendimas. Truputį laiko ir viskas paaiškės“, – kalbėjo R.Baškienė.

Jei VTEK L.Matjošaitytę pripažintų nusižengusią, pasak Seimo vicepirmininkės, galimi keli keliai: VRK pirmininkės atsistatydinimas, pareigūnų išsakytas nepasitikėjimas arba balsavimas dėl nepasitikėjimo Seime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nematomos nuolaidos: restoranas jūsų sąskaitą nurėžia perpus, bet tą mato tik VMI

Aktualu

RVUL vadovo kėdės neteksiantis A.Pamerneckas laimėjo konkursą vadovauti ligoninės skyriui

Popiežiaus vizitas Gazas

Popiežius Pranciškus nustebino net policiją: kokią tiesą jis įrodė?

Aktualu

Vokiečių istorikas: pamirštama, kad žydų namus užėmė vietiniai

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Gyvenimas

Maudotės duše su kontaktiniais lęšiais? Rizikuojate apakti

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Maistas

Verdame sriubą su kopūstais ir jų giminaičiais: 14 nuostabių receptų

Interviu 24sek

Martynas Gecevičius – apie motyvavusią antraštę ir intriguojančią ateitį Prienuose

Aktualu

Popiežius Pranciškus atvyko į Latviją

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Miestas Norvegijoje, kuriam reikia gigantiškų veidrodžių, kad pamatytų Saulę

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Gyvenimas

Ant „Dolce & Gabbana“ podiumo – plius dydžio modeliai, M.Bellucci, E.Herzigova ir kitos žvaigždės

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Danai priversti gintis nuo Kremliaus dezinformacijos: platinami mitai apie gyvūnų viešnamius

Aktualu

Orai.lt: Lietuvoje jau šeimininkauja ruduo

Aktualu

Honkongas uždraudė nepriklausomybės šalininkų partiją

Naujienos

Verslas

Nematomos nuolaidos: restoranas jūsų sąskaitą nurėžia perpus, bet tą mato tik VMI

Aktualu

RVUL vadovo kėdės neteksiantis A.Pamerneckas laimėjo konkursą vadovauti ligoninės skyriui

Popiežiaus vizitas Gazas

Popiežius Pranciškus nustebino net policiją: kokią tiesą jis įrodė?

Aktualu

Vokiečių istorikas: pamirštama, kad žydų namus užėmė vietiniai

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Gyvenimas

Maudotės duše su kontaktiniais lęšiais? Rizikuojate apakti

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Maistas

Verdame sriubą su kopūstais ir jų giminaičiais: 14 nuostabių receptų

Interviu 24sek

Martynas Gecevičius – apie motyvavusią antraštę ir intriguojančią ateitį Prienuose

Aktualu

Popiežius Pranciškus atvyko į Latviją

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Miestas Norvegijoje, kuriam reikia gigantiškų veidrodžių, kad pamatytų Saulę

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Gyvenimas

Ant „Dolce & Gabbana“ podiumo – plius dydžio modeliai, M.Bellucci, E.Herzigova ir kitos žvaigždės

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Danai priversti gintis nuo Kremliaus dezinformacijos: platinami mitai apie gyvūnų viešnamius

Aktualu

Orai.lt: Lietuvoje jau šeimininkauja ruduo

Aktualu

Honkongas uždraudė nepriklausomybės šalininkų partiją

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min