Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 2d. 12:09

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas: reikia pradėti apkaltos procedūrą Neringai Venckienei

Vydas Gedvilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vydas Gedvilas

Reikia pradėti apkaltos procedūrą Seimo posėdžių nelankančiai „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnei Neringai Venckienei, sako parlamento pirmininkas „darbietis“ Vydas Gedvilas.

„Rytoj po seniūnų sueigos kviečiu visų frakcijų atstovus į pasitarimą, mes pasakysime, kokie yra keliai ir ką toliau reikėtų daryti. Mes tą procesą bandysime spartinti“, – trečiadienį po Seimo valdybos posėdžio žurnalistams teigė V.Gedvilas.

Parlamento vadovybei buvo pristatyta Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvada dėl galimybės taikyti apkaltą šiuo metu tikriausiai užsienyje esančiai parlamentarei. Šioje išvadoje teigiama, kad yra pagrindas pradėti apkaltos procesą parlamente nuo balandžio nesirodančiai N.Venckienei.

Pasak V.Gedvilo, egzistuoja du būdai pradėti apkaltą – kad šią procedūrą pradėtų Etikos ir procedūros komisija arba grupė parlamentarų.

Seimo pirmininko nuomone, apkaltą įmanoma surengti ir nedalyvaujant parlamentarui.

„Įmanoma jai nedalyvaujant. Aišku, dar galima lygiagrečiai kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl išvadų, bet procedūrą reikia pradėti. Dar, aišku, reikia atsiklausti prokuroro, ar ši procedūra netrukdys ikiteisminiam tyrimui“, – kalbėjo V.Gedvilas.

Jis nesiryžo prognozuoti, ar atsiras parlamentarų grupė frakcija, kuri imtųsi iniciatyvos pradėti apkaltą.

„Nenorėčiau nieko prognozuoti, gal rytoj aiškiau bus matyti. Rytoj pamatysime nuotaikas“, – sakė Seimo vadovas.

Seimo valdyba taip pat yra gavusi „Drąsos kelio“ partijos frakcijos prašymą kreiptis į teisėsaugos institucijas, kad jos kuo skubiau pradėtų N.Venckienės ekstradicijos procedūrą. Anksčiau prokurorai yra minėję, kad nemato pagrindo ekstradicijai.

„Tai daugiau teisėsaugos institucijų funkcija“, – trečiadienį žurnalistams sakė V.Gedvilas, komentuodamas „Drąsos kelio“ partijos frakcijos prašymą.

Trečiadienį Seimo valdybai pateiktoje išvadoje dėl galimos apkaltos N.Venckienei Seimo teisininkai remiasi Konstitucinio Teismo nutarimu dėl posėdžius be pateisinamos priežasties praleidusio buvusios kadencijos parlamentaro Lino Karaliaus.

Sesijos metu Prietryčių Azijoje atostogavusį L.Karalių Konstitucinis Teismas 2010 metais pripažino šiurkščiai pažeidus Konstituciją bei sulaužius priesaiką. Jo mandatas Seime buvo panaikintas apkaltos tvarka.

„Toks Seimo nario elgesys, kai jis be ypač svarbios pateisinamos priežasties nedalyvauja Seimo posėdžiuose, vertintinas kaip Seimo nario-Tautos atstovo konstitucinės priedermės neatlikimas“, – rašoma teisininkų išvadoje.

Joje pažymima, kad L.Karalius sulaužęs priesaiką buvo pripažintas dėl penkių praleistų plenarinių bei dviejų komitetų posėdžių.

„Galima daryti išvadą, kad jei Seimo narys ilgą laiką nesilaiko pareigos dalyvauti Seimo darbe, ir tam nėra svarbių pateisinamų priežasčių, atsiranda pagrindas manyti, kad tokiais veiksmais (neveikimu) Seimo narys galėjo sulaužyti priesaiką ir šiurkščiai pažeisti Konstituciją“, – remdamasis KT išvada teigia Teisės departamentas.

„Apibendrinant galima teigti, kad Seimo nario konstitucinės priedermės dalyvauti Seimo posėdžiuose bei Seimo struktūrinių padalinių, kurių narys jis yra, posėdžiuose, nevykdymas sudaro pagrindo įtarti Seimo narį galimai sulaužius Seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeidus Konstituciją ir pradėti tokiam Seimo nariui apkaltos procesą“, – rašoma Seimo teisininkų išvadoje.

Tačiau Seimo teisininkai rašte nekalba apie galimybę N.Venckienei surengti apkaltą jai nedalyvaujant.

Seimo statutas numato, kad parlamente inicijavus apkaltą sudaroma speciali komisija, kuri, be kita ko, išklauso ir asmens, kuriam taikoma apkalta, paaiškinimus bei argumentus. Šios komisijos išvados pagrindu Seimas sprendžia, ar tęsti apkaltos procesą.

Parlamento vadovas Vydas Gedvilas yra patvirtinęs, jog norint inicijuoti apkaltą Seimo narei N.Venckienei, gali tekti priimti Seimo statuto pataisas.

Siūlymą rengti N.Venckienei apkaltą iškėlė politikai, kai Seimui panaikinus jos teisinę neliečiamybę politikė pusmetį nebesilanko parlamente. Policija yra paskelbusi N.Venckienės paiešką, teisinės pagalbos prašymai išsiųsti į užsienį. Žiniasklaidos pranešimais, N.Vencienė buvo pastebėta Čikagoje.

Šiaulių apygardos prokuratūra siekia N.Venckienę apklausti. Prokurorai pernai spalį jai pateikė įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Įtariama, kad N.Venckienė prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą, nevykdė 2011 metų gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei, praėjusių metų gegužę trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min