Iki -60% prenumeratai. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti
2013 01 04 /11:17

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas: santykius su Rusija reikia gerinti, nes iš JAV dujų negausime

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas pareiškė, kad reikia derinti santykius su Rusija ir „pasirūpinti savo žmonėmis“ bei pridūrė, kad Lietuva iš Rusijos perka labai daug dujų, tuo metu Amerika yra labai toli ir iš jos dujų Lietuva negaus.
Vydas Gedvilas
Vydas Gedvilas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tokią poziciją Darbo partijai atstovaujantis parlamento vadovas išsakė kalbėdamas radijo stočiai „Svoboda“.

Garso įrašą galite klausyti čia.

„Mes turime galvoti apie savo žmones, Amerika nuo mūsų labai toli. Reikia pasirūpinti savo žmonėmis. Su Rusija mes turime labai glaudžius ekonominius ryšius. Perkame dujas, labai daug dujų ir elektrą ir naftą. Tas bendradarbiavimas mums labai daug duoda. Mes nuo Amerikos dujų neprisijungsime“, – sakė V.Gedvilas, paprašytas pakomentuoti neseniai pasakytus JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton žodžius, jog JAV priešinsis tam, kad Rusija ekonominės integracijos pavidalu kurtų naują Sovietų Sąjungą.

„Ne tik mes kalbame apie dvišalius santykius su Rusija, kalba ir Suomija, ir Lenkija, ir Vokietija sudaro daug sutarčių. Mes taip pat turime spręsti savo problemas. Taip, kad iš toli vienaip atrodo, o čia, kai yra kaimynai, – visai kitaip“, – dėstė „darbietis“.

Pasak jo, demokratiniai procesai yra pačios Rusijos reikalas, o ekonominius ir kultūrinius santykius reikia gerinti.

„Jei verslas mums gerai seksis, tai lietuviams bus geriau“, – teigė V.Gedvilas.

Paklaustas, ar išsakytas požiūris į santykius su Rusija sutampa su prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicija, jis atsakė: „Mus rinko, mes buvome savo rinkimų apylinkėse, ten kalbėjome su žmonėmis apie tai, kad elektra pigesnė būtų. Eilinis žmogus jaučia tiek, kiek yra jo kišenėje, ar jis gyvena gerai, ar blogai. Dauguma žmonių gyvena nelabai gerai.“

Papildyta 10:59 val. Buvusi Lietuvos krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė savo „Facebook“ profilyje su nuoroda į interviu parašė, kad „tai, ką pasakė Vydas Gedvilas, yra Lietuvos nacionalinio saugumo interesų išdavystė“.

Papildyta 11:17 val. „Nenorėčiau išskirti vienos Rusijos. Mūsų kaimynai ir Baltarusija, ir Lenkija, ir Skandinavijos valstybės. Su visais reikia spręsti ekonomines problemas, su visais reikia draugauti, naudotis kaimynais gerąja prasme, o ne užsidaryti ir nebendrauti. Pagrindinė problema visada yra tai, kad mes nekalbame ir nesprendžiame tų problemų ir nesistengiame, tarsi kažkas kitas turėtų. Turime mes patys spręsti. Ieškome sąlyčio taškų, kaip pradėti derybas“, – samprotavo Seimo pirmininkas.

V.Gedvilo teigimu, Rusijos kapitalas investuojamas visoje Europoje ir Lietuva šiuo požiūriu nėra „buferinė“ valstybė.

„Rusija visur turi įtakingų žmonių todėl, kad jie turi galingus resursus yra dideli verslininkai, kurie turi didelį kapitalą. Jie čia daug investuoja į nekilnojamąjį turtą ir į kitus projektus, bet tai natūralu. Taip yra visame pasaulyje, visoje Europoje, ne tik Lietuva kažkokia “buferinė„ zona. Jie savo kapitalą dėl verslo išnaudoja ir Graikijoje, ir Kipre, ir Ispanijoje“, – kalbėjo V.Gedvilas.

V.Gedvilo teigimu, Rusijos kapitalas investuojamas visoje Europoje ir Lietuva šiuo požiūriu nėra „buferinė“ valstybė.

Pasak jo, santykių perkrovimo reikia ir santykiuose su Baltarusija.

„Reikia perkrauti santykius, tai tikrai, kadangi jie patys artimiausi mūsų kaimynai. Žinoma, yra su Baltarusija susiję demokratijos, žmogaus teisių klausimai, kuriuos reikia spręsti. Bet ekonominius, kultūrinius, sporto ir verslo (santykius) reikia gerinti. Nuo tų santykių priklauso, kaip Lietuvoje gyvens mūsų žmonės“, – teigė Darbo partijos atstovas.

„O su Rusija tas pats – labai mums artimi kaimynai, su jais taip pat reikia kalbėtis“, – teigė jis.

Į pastabą, kad, pavyzdžiui, Rusijos santykiuose su NATO viskas nėra „taip džiugu“, V.Gedvilas atsakė: „Žinoma, bet tuos dalykus reikia atskirti. Mes NATO nariai ir turime priimti bendrus sprendimus, to nereikia painioti. NATO yra NATO“.

Naujosios centro-kairės Vyriausybės programoje teigiama, kad Lietuvos ir Rusijos santykiams būtinas „perkrovimas“.

„Lietuvos ir Rusijos santykiams būtinas “perkrovimas„. Lietuvos bendradarbiavimą su Rusija grįsime abipusį pasitikėjimą stiprinančiomis europietiškomis vertybėmis, kreipdami dėmesį ne į praeitį, o į ateitį, neapsibrėždami išankstinėmis, sunkiai įgyvendinamomis sąlygomis, trukdančioms geriems ir abiem pusėms naudingiems kaimyniniams santykiams“, – rašoma dokumente.

Programoje numatyta, kad „Sovietų Sąjungos padarytos okupacinės žalos klausimas turės būti įgyvendinamas derybomis su Rusija ieškant priimtinų sprendimų“.

Vyriausybės programoje pažymima, jog „strateginė Lietuvos, taip pat Latvijos, Estijos, Lenkijos ir JAV partnerystė NATO yra pagrindinė mūsų nacionalinio saugumo garantija“.

„Mūsų valstybė aktyviai ir nuosekliai rems ES ir JAV transatlantinės partnerystės stiprinimą“, – rašoma valdančiųjų priimtame dokumente.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius