Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo pirmininku išrinktas Vydas Gedvilas

Išrinktas Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas savo kabinete
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Išrinktas Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas savo kabinete
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas pirmadienį slaptame balsavime nusprendė, kad naujos kadencijos Seimo pirmininku bus Darbo partijos atstovas Vydas Gedvilas. Už kandidatą balsavo 84, prieš – 49, 2 biuleteniai rasti sugadinti.

Sužinojęs, kad yra išrinktas Seimo vadovu V.Gedvilas žurnalistams sakė dėl to ypatingai nesidžiaugiąs.

„Aišku, tapti Seimo pirmininku yra didžiulė garbė, bet ir didžiulė atsakomybė, todėl jaučiuosi labai atsakingai ir pats suprantu, kokį iššūkį man metė gyvenimas“, – kalbėjo V.Gedvilas.

Jis sakė, jog dabar svarbiausia, kad penktadienį sėkmingai būtų suformuota visa parlamento vadovybė – išrinkti Seimo vicepirmininkai, suburta seniūnų sueiga, kad antradienį būtų galima pradėti įprastą parlamento darbą. 

V.Gedvilas sako, kad opozicijai greičiausiai teks trys Seimo vicepirmininkų postai. Penktadienį bus balsuojama tik dėl konservatorės Irenos Degutienės skyrimo į šias pareigas. Vėliau Seimo pirmininko pavaduotoju dar turėtų tapti opozicijos lyderis bei, galbūt, dar vienas parlamentaras.

Kalbėdamas apie pirmuosius Seimo darbus V.Gedvilas sakė pirmiausia Seimui siūlysiantis taisyti tuos įstatymus, kurie jau yra pripažinti prieštaraujantys Konstitucijai, bet iki šiol nepataisyti.

„Po rinkimų kažkas atsitiko ir visi pradėjome kalbėti apie Konstituciją, bet pežiūrėkime, kiek yra įstatymų jai prieštaraujančių. Juos reikia taisyti“, – teigė Seimo pirmininkas.

Pasak jo, kalbant apie Seimo reputaciją, būtų gerai, jei per ateinančius ketverius metus ji pagerėtų bent laipteliu. To, V.Gedvilo nuomone, galima pasiekti tik keičiant pačių Seimo narių požiūrį į savo darbą. 

Seimo pirmininkas lygino Seimą su šeima ir kalbėjo taip: „Mes turime gerbti vienas kitą. Jei mes iš šeimos išeiname ir sakome, kad mano šeima bloga, mano žmona bloga, tai kas gali tokią šeimą gerbti. Lygiai taip pat Seimo nariai, jei sako, kad Seimas pats blogiausias, o pats yra Seimo narys, tai reiškia jis pats yra blogas“.

V.Gedvilas Seimo salėje dėkojo koalicijai, Darbo partijai ir tiems, kurie juo tiki.

„Esu optimistas, tikrai. Nors ir nesutariame visais klausimais, būname vieni kitiems piktoki, noriu paprašyti: bandykime visi kartu Seimą pakelti. Daugiau meilės, daugiau tolerancijos, geros nuotaikos, džiaugsmo. Ačiū visiems, būsiu visiems vienodai teisingas, mano kabinetas bus atviras visiems, galime kalbėti bet kokiu klausimu“, – kalbėjo jis. 

A.Butkevičius: nuostabus politikas

Seimo posėdyje V.Gedvilo kandidatūrą pristatė Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Gražiai dar atrodot“, – pradėdamas savo kalbą kreipėsi į Seimo posėdžiui pirmininkaujančią konservatorę Vidą Mariją Čigriejienę LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Pristatydamas V.Gedvilo kandidatūrą, A.Butkevičius jį pavadino nuostabiu politiku.

Jis pabrėžė, kad V.Gedvilas yra ne naujokas politikoje, treneris, kuris neabejingas sportui ir šiandien, biomedicinos mokslų daktaras. Pasak jo, Lietuvai pirmininkaujant ES itin pasitarnaus V.Gedvilo patirtis dirbant Seimo Europos reikalų komitete.

„Bet svarbiausia, kad tai žmogus, pasižymintis labai gerom asmeninėm savybėm. Tikriausiai nė vienas iš mūsų iš jo negirdėjome, kad lietųsi emocijos, pyktis, neapykanta“, – teigė A.Butkevičius.

Pasak jo, V.Gedvilo pliusai yra padorumas, teisingumas, aukšta politinė kultūra.

„Tikrai Lietuvoje mums šių savybių trūksta. Ir gaila, kad jomis nepasižymi mūsų politikai. (...) Deja Lietuvoje nėra lengva tokiems žmonėms spręst daugelį klausimų, bet dažnai Lietuvoje, daugiau politiniame gyvenime, yra kol kas, kaip bebūtų gaila, pripažįstami tie, kurie yra nagli, nesveikai aktyvūs, meluojantys. Bet manau, kad V.Gedvilas tapęs Seimo pirmininku mus suburs eiti teisingu, kūrybiniu keliu“, – teigė jis.

V.Gedvilo kandidatūrą į Seimo pirmininkus parašais palaikė 85 parlamentarai.

Kol kas, kaip bebūtų gaila, pripažįstami tie, kurie yra nagli, nesveikai aktyvūs, meluojantys, – kalbėjo AButkevičius.

Tam, kad Seimo pirmininkas būtų išrinktas reikia, kad slaptame balsavime už jį pasisakytų 71 parlamentaras.

Penktadienio vakarą bus renkami ir Seimo pirmininko pavaduotojai. Jais mėgins tapti Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys, socialdemokratai Gediminas Kirkilas ir Algirdas Sysas bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Kęstas Komskis bei konservatorė Irena Degutienė.

V.Gedvilas žada būti taikos balandžiu

Kalbėdamas parlamentarams V.Gedvilas žadėjo būti tuo politiku, kuris garantuos tiek valdančiųjų, tiek opozicijos frakcijų bendradarbiavimą. „Seimo vadovas turi visus sutelkti, burti ir vienyti visas jėgas Seime. Jūsų akivaizdoje prisiekiau gerbti ir vykdyti Konstituciją bei įstatymus. Dirbkime visų gerovei“, – pridūrė jis.

„Kiekvieno žmogaus gyvenime būna atsakingų momentų, kai reikia priimti vienokius ar kitokius sprendimus, mano gyvenimas – ne išimtis. Suprantu Seimo pirmininko pareigų reikšmę. Dirbant opozicijoje teko nuryti ne vieną nuoskaudą, išgyventi nesėkmes ir kritiškai įvertinti save“, – kolegoms kalbėjo jis.

V.Gedvilas priminė Seime dirbantis jau dvi kadencijas ir per jas „praėjęs gyvenimo universitetus“.

„Mokiausi iš jūsų. Esu nuoširdžiai dėkingas, kad teko dirbti su jumis. Tikiuosi jums padedant įveikti dar vieną gyvenimo išbandymą. Tikiuosi darbe pateisinti viltis, pasitikėjimą manimi, esu sukaupęs patirtį dirbant komandoje. Politikoje daug konfrontacijos, bet joje ieškodavau kompromiso ir santarvės, toks aš buvau, toks ir būsiu pirmininko kėdėje“, – sakė „darbietis“.

Svarbiausiu darbu jis įvardijo kitų metų biudžeto tvirtinimą, politikas taip pat pridūrė, kad valdantiesiems teks daug dirbti skatinant ekonomiką ir darbo vietų kūrimą. 

Seime nori sporto salės

Po V.Gedvilo pasisakymo kolegoms suteikta galimybė užduoti klausimus kandidatui.

Opozicinės Liberalų sąjūdžio partijos atstovas Petras Auštrevičius paprašė posėdžio pirmininkės, kad klausimus pirmi galėtų užduoti už jį nepasirašę parlamentarai. Tačiau pirmininkė šio prašymo nepaisė. Tiesa, dauguma pasisančių „darbiečių“ savanoriškai savo klausimus perleido opozicijai.

V.Gedvilo buvo klausiama, kaip bus toliau Seime bendraujama su žiniasklaida, ar bus įvedama naujų žurnalistų darbo Seime apribojimų

„Jokiu būdu nesiruošiu daryti reformų ir viską apriboti“, – sakė V.Gedvilas ir pridūrė, kad dėl visko tarsis su Seimo valdyba.

Pasak V.Gedvilo, žiniasklaidai sunkiausia įbrukti teigiamą informaciją apie Seimą. Todėl pasak jo gerus priimamus įstatymus, sprendimus bus stengiamasi labiau reklamuoti.

Paklaustas, kaip gerins Seimo įvaizdį, V.Gedvilas sakė manantis, kad įsakymais Seimo nariams ir nuobaudomis parlamento įvaizdis nebus pagerintas.

„Aš nesu akcinės bendrovės vadovas, aš esu tik jūsų darbo kuratorius. (...)Aš nebūsiu čia prievaizdas ir  negaliu juo būti“, -  teigė V.Gedvilas.

V.Gedvilas pažymėjo, kad Seime norėtų įrengti sporto salę. Pasak jo, jei parlamente yra vietos rūkykloms, tai jos galėtų atsirasti ir sportui.

Konservatorius Kęstutis Masiulis klausė, ar kaltinimai sukčiavimu Darbo partijai, kuriai priklauso V.Gedvilas, nepakenks Seimo darbui.

Aš nesu akcinės bendrovės vadovas, – sakė V.Gedvilas.

V.Gedvilas pažymėjo, kad visos partijos turi problemų su ikiteisminiais tyrimais ir nemano, kad tai trukdys jo darbui Seimo pirmininko kėdėje.

Konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė klausė, ko labiau klausys V.Gedvilas partijos ar Konstitucijos raidės, kai Seimą pasieks prokurorų prašymai naikinti „darbiečių“ neliečiamybę.

V.Gedvilas atsakė balsuosiąs pagal sąžinę.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis klausdamas būsimo Seimo pirmininko klausė, ką šis padarys, kad pirmasis svečias Seime būtų ne prokuroras, o prezidentė, kuri penktadienį parlamente nepasirodė. Jo klausimą palydėjo plojimai.

„Prokurorai pastoviai būna pas mus svečiuose. Čia nieko naujo. Prezidentė mus šiandien pasveikino, aš nenoriu kvestionuoti, ar ji buvo užsiėmusi, ar turėjo kitų darbų. Žinoma, būtų malonu jos čia sulaukti“, – E.Masiuliui atsakė V.Gedvilas.

Konservatorius Arvydas Vidžiūnas klausė, ar nuolat opozicijai vadovauti atiduodamiems Audito komitetui ir Seiomo Etikos ir procedų bei Antikorupcijos komisijoms ir toliau galės vadovauti ne koalicijos atstovai.

„Viską darysime pagal Statutą“, – sakė kandidatas į Seimo pirmininkus.

Opozicija vadino minkštu

Agituodamas už kandidatą socialdemokratas Juozas Olekas aiškino V.Gedvilą pažįstantis kaip žmogų, kuris sugeba išklausyti, išgirsti, apginti savo nuomonę ir galiausiai surasti kompromisą.

„Tokio Seimo pirmininko mums ir reikia. Nesidalinkime pagal tai, kuo pasiskelbsime – pozicija ar opozicija, bet pagalvokime, kad darnus Seimo darbas turi būti styguojamas nuo Seimo pirmininko kabineto“, – kalbėjo jis.

Per daug minkštas, – apibendrino K.Masiulis.

Diskusijoje apie V.Gedvilą pasisakydamas konservatorius K.Masiulis pripažino, kad V.Gedvilas yra korektiškas, tačiau to, anot parlamentaro, neužtenka

„Per daug minkštas“, – apibendrino K.Masiulis.

Anot jo, būtų geriau, jei V.Gedvilas nebijotų taip, kaip esą darė Seimo pirmininke buvusi konservatorė Irena Degutienė, išsakyti savo asmeninę nuomonę apie Seimo narių elgesį, būtų visiems pavyzdžiu.

„Labai norėčiau, kad jis nebūtų buvusios savo frakcijos marionete, nebūtų tuo skėčių, kuris pridengs partiją ir jos vadovus nuo atsakomybės“, – kalbėjo K.Masiulis.

Konservatoriui taip pat pritrūko V.Gedvilo strategijos kaip vadovauti Seimui ir kaip gerinti jo įvaizdį.

Darbo partijos narė, pati buvusi aptarinėjama kaip galima būsima kandidatė į Seimo pirmininko postą Virginija Baltraitienė gyrė V.Gedvilą už tai, kad jis turi puikią politinę patirtį.

„Gal iš paviršiaus atrodo minkštas, bet gal tas lengvumas yra būtent tai, ko reikia bendravime su žmonėmis“, – atsakydama į opozicijos kritiką pažymėjo V.Baltraitienė.

Atsakydamas opozicijai Vytenis Povilas Andriukaitis klausė, kodėl jie patys neiškėlė savo kandidato į Seimo pirmininko postą.

„Kas geriau galėtų suburti komandą, jei ne geras patyręs krepšinio treneris? Vydas Gedvilas yra geriausias krepšinio treneris, kokį mes čia Seime turime“, – ragino palaikyti V.Gedvilą „Tvarkos ir teisingumo“ vicepirmininkas Valentinas Mazuronis.

„Linkiu netapti koalicijos įkaitu ir kurį laiką užmiršti Darbo partiją, jei norite būti palaikomas ir gerbiamas Seimo pirmininkas. Seimui reikia ne trenerio, o dirigento, linkėčiau, kad jam nepritrūktų tokių savybių“, – pasisakydamas apie V.Gedvilo kandidatūrą sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

Jo teigimu, kai kurios siūlomos Seimo pirmininko pavaduotojų kandidatūros liberalams kelia abejonių, ar Seimas turės pasitikėjimą visuomenėje su vadovybe, kurios dalis neturi geros reputacijos.

„Klausiausi jo atsakymų ir galiu pasakyti, kad pirmas įspūdis toks: atsakymai nebuvo labai konkretūs. Man neaišku, ar naujasis Seimo pirmininkas vadovausis tik technokratiniais sprendimais, ar ir turės savo vertybinį požiūrį, mes norime, kad tas vertybinis požiūris padėtų rasti geresnį susikalbėjimą tarp Seimo ir visuomenės“, – sakė jis.

E.Masiulis aiškino, jog daug kas priklausys nuo to, kiek V.Gedvilas sugebės išlikti savarankiškas bei principingas ir mokės būti lygiai teisingas visiems parlamentarams. 

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos vardu Jurgis Razma pranešė, kad ši frakcija nebalsuos už V.Gedvilo kandidatūrą į Seimo pirmininkus.

V.Uspaskicho atstovas Seimo pirmininko pareigose, – apibūdino J.Razma.

„Ši pozicija nėra grįsta mūsų požiūriu į V.Gedvilo asmenį. (...) Mes matome problemą, kad kandidatas yra Darbo partijos atstovas. Partijos, kurios vadovų baudžiamosios atsakomybės klausimas yra sprendžiamas teisme. (...) Tai yra mūsų valstybės prestižo klausimas. Jei jis būtų drįsęs nubrėžti bent šiokias tokias takoskyras tarp savęs ir partijos, tada gal būtų kitaip. V.Gedvilas galėjo pažadėti stabdyti narystę ne tik frakcijoje, kas yra privaloma, bet ir partijoje“, – sakė J.Razma.

Be to, J.Razma pabrėžė, kad „darbietis“ vargu, ar galės sutarti su prezidente Dalia Grybauskaite, kuri Darbo partijos nepageidauja koalicijoje.

J.Razma pažymėjo neįsivaizduojantis ir sukčiavimu kaltinamos partijos atstovu savo kabinete darbiniais klausimais bendraujančio su prokurorais.

„V.Uspaskicho atstovas Seimo pirmininko pareigose“, – taip apibendrindamas konservatorių požiūrį į V.Gedvilą pareiškė J.Razma.

„Drąsos kelio“ atstovas Povilas Gylys nejaukia pavadino situaciją, jog reikia rinktis iš vieno kandidato, jis apgailestavo, kad opozicinės partijos neiškėlė savo.

„Turime didžiulę daugumą, ji praktiškai yra Konstitucinė. Nuojauta sako, kad mes šiandien turėsime naują Seimo pirmininką. Norėčiau palinkėti daugumai, kad ji neįsijaustų į neklystančios absoliučios daugumos vaidmenį, tai nepaprastai pavojinga jums, mums, mūsų šaliai. Jei šios ligos išvengsite, šis politinis ciklas prisidės prie geresnio valstybės valdymo“, – aiškino P.Gylys.

Anot jo, V.Gedvilas turi daug tinkamų savybių, pavyzdžiui, nekonfliktiškumą, tačiau atkreipė dėmesį, kad to gali būti per mažai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min