Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo sprendimas į rinkimų sąrašą grąžinti balsų pirkimo skandale minėtus „darbiečius“ prieštarauja Konstitucijai

Živilė  Pinskuvienė teisme
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Živilė Pinskuvienė teisme
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimo sprendimas į rinkimų sąrašą grąžinti keturis balsų pirkimo skandale minėtus „darbiečius“ prieštarauja Konstitucijai, antradienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

Į KT dėl Seimo nutarimo, kuriuo į rinkimų sąrašą grąžinti iš jo anksčiau išbraukti Darbo partijos atstovai Živilė Pinskuvienė, Jolanta Gaudutienė, Jonas Pinskus bei Vytautas Gricius, kreipėsi grupė Seimo narių.

Praėjusių metų liepos 2 dienos nutarimu Seimas valdančiųjų balsais į Darbo partijos rinkimų sąrašą daugiamandatėje 2012 metų Seimo rinkimų apygardoje vėl įrašė keturis šios partijos atstovus, išbrauktus iš sąrašo dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo.

Minėti „darbiečiai“ minėti balsų pirkimo skandale, tačiau baudžiamojoje byloje buvo tik liudytojai.

Ž.Pinskuvienė „darbiečių“  rinkimų sąraše buvo įrašyta 23-ioje vietoje, J.Gaudutienė – 24-oje, J.Pinskus – 25-oje, V.Gricius – 35-oje. Jei ne KT nutarimas, Ž.Pinskuvienė būtų tapusi Seimo nare po Europos Parlamento rinkimų, kuriuose Darbo partija gavo vieną mandatą.

Minėtus „darbiečius“ Seimas po rinkimų pažeidimus įvertinusio KT sprendimo išbraukė iš rinkimų sąrašo, tad trys iš jų neteko galimybės tapti parlamentarais. Jie minėti balsų pirkimo skandale, tačiau baudžiamojoje byloje buvo tik liudytojai.

Skundą dėl Seimo rinkimų rezultatų nagrinėjęs KT buvo konstatavęs, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas. KT savo išvadoje pareiškė, kad Rinkimų komisija turėjo informacijos apie galimą balsų pirkimą minėtų kandidatų naudai, tačiau į ją neatsižvelgė.

Remdamasis KT sprendimu Seimas užpernai lapkričio 14 dieną buvo priėmęs sprendimą, kad Darbo partijos kandidatai Ž.Pinskuvienė, J.Gaudutienė bei J.Pinskus nėra išrinkti Seimo nariais. Jų vietas Seime užėmė kiti „darbiečių“ kandidatų sąrašo atstovai. Tačiau „darbiečių“ iniciatyva naujoji valdančioji dauguma reabilitavo minimus politikus ir grąžino juos į rinkimų sąrašą, bet po KT sprendimo šis nutarimas netenka galios.

V.Gapšys bėdos nemato

Nutarimą dėl „darbiečių“ reabilitavimo inicijavęs Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys KT sakė vertinantis „kaip kompromisinį“, nes išgirdo priekaištus dėl nutarimo priėmimo formos, o ne paties turinio.

„Vertinu kaip kompromisinį, kad formos atžvilgiu reikėjo priimt kitaip tą sprendimą, tai yra pirma kreiptis į KT, gauti kitą KT išvadą, nes buvo aiškiai pasakyta, kad nesant kitos KT išvados, tai yra kito teisinio pagrindo, Seimas negalėjo priimti tokio sprendimo“, - žurnalistams po KT posėdžio sakė V.Gapšys.

V.Gapšys sakė ieškosiantis būdų, kaip inicijuoti naują Konstitucinio Teismo išvadą.

„Konstitucinis Teismas pasakė, kad gali būti kita išvada. Mes turėsime surasti galimybę, kaip ta išvada gali būti inicijuojama, tai yra kaip galėtume pradėti tą procesą Konstituciniame Teisme, kad būtų atstatyti teisiškai tikslūs, objektyvūs Seimo rinkimų rezultatai“, – kalbėjo V.Gapšys.

Švelniai tariant, aš supratau šiek tiek kitaip. KT vienareikšmiai pasisakė, kad negalima pirkti rinkėjų balsų ir patekti į Seimą. Visiems, kas klausė, buvo suprantama, – sakė V.Matulevičius.

Jis taip pat sakė manantis, jog yra galimybė, kad 2012 metais pažeidimus šiurkščiais pripažinęs Konstitucinis Teismas iš naujo vertindamas situaciją gali pakeisti savo poziciją: „Tai yra visiškai įmanoma, nes faktinės aplinkybės yra papildytos ir aiškesnės“.

Kreipimąsi į KT inicijavęs „Drąsos kelio“ partijos frakcijos atstovas Vytautas Matulevičius sakė KT nutarimą supratęs priešingai nei V.Gapšys ir akivaizdžiai matantis, jog iš rinkimų sąrašo išbrauktiems „darbiečiams“ galimybių į jį grįžti nėra.

„Švelniai tariant, aš supratau šiek tiek kitaip. KT vienareikšmiai pasisakė, kad negalima pirkti rinkėjų balsų ir patekti į Seimą. Visiems, kas klausė, buvo suprantama. Konstitucinis Teismas buvo pasisakęs labai griežtai 2012 metų rudenį, kai buvo kilęs skandalas dėl balsų pirkimo, po to atitinkamai keli kandidatai išbraukti iš sąrašo, bet kai susiformavo nauja politinė dauguma, partiniai egoistiniai interesai paėmė viršų virš teisės. Šiandien mes gavome atsakymą – Seimas šitaip negali elgtis“, – žurnalistams sakė V.Matulevičius.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min