Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo Statuto tobulintojai nesiryžo pažaboti seimūnų laisvės poilsiauti

Česlovas Juršėnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Česlovas Juršėnas
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimas toliau vilkina prievolę įsisprausti į atostogų rėmus. Nors Konstitucinis Teismas (KT) dar prieš šešerius metus nurodė, kad parlamentas privalo reglamentuoti kasmečių tautos atstovų atostogų tvarką, naują Seimo statuto redakciją rengusi darbo grupė rimtai nė nesvarstė šio klausimo.

Nuo tada, kai 2004 metais KT paskelbė, jog „įstatymų leidėjui kyla pareiga įstatymu nustatyti Seimo nario kasmečių mokamų atostogų trukmę“, parlamente būta įvairių iniciatyvų įteisinti parlamentarų atostogas, tačiau jos vis įstrigdavo. Todėl ir šią vasarą, pasibaigus pavasario sesijai, seimūnai poilsiavo taip, kaip kam šovė į galvą.

Dabartiniame Seimo statute nurodyta, kad „Seimo narys laiką tarp Seimo sesijų, jeigu jis neturi dalyvauti Seimo komitetų, komisijų posėdžiuose, planuoja savarankiškai“. Vieša paslaptis, kad toli gražu ne visi parlamentarai norėtų atsisakyti dabartinės tvarkos, mat dabar atsiveria galimybė atostogauti kur kas ilgiau nei daugumai darbuotojų šalyje, kurių kasmetės atostogos paprastai trunka apie mėnesį. Šia Statuto nuostata remiasi ir Seimo Krikščionių partijos frakcijos narys Linas Karalius, kuriam gresia apkalta dėl to, jog sausį per pratęstą rudens sesiją išvyko atostogauti į egzotiškas šalis. Jis teisinasi pirkdamas bilietus nežinojęs, kad sesija bus pratęsta, todėl planavęs laiką savarankiškai.

Nerandama sutarimo

Pernai birželį sudaryta Statuto tobulintojų darbo grupė ilgai plušo, kol parengė pirmų dviejų iš aštuonių Statuto dalių redakciją. Šių metų rugsėjo pabaigoje pasiūlymai buvo pristatyti parlamentarams. Jie naujajai redakcijai pritarė po pateikimo. Dabar Statuto tobulinimus nagrinės parlamento komitetai.   

Minėtas Statuto straipsnis, pavadintas „Seimo nario darbo ir poilsio laikas“, kuriame kalbama apie parlamentarų laiko planavimą tarp sesijų, yra jau pačioje pirmoje Statuto dalyje. Darbo grupė pataisė šį punktą – pridėjo, kad parlamentaras tarp sesijų turi dalyvauti ne tik Seimo komitetų ar komisijų, bet ir pakomitečių posėdžiuose. Tačiau apie atostogas – nė žodžio.

Ar jos gali būti žiemą? Kokia jų trukmė? Ar galima dalyti savaitėmis? Nėra vieno visiems priimtino varianto, – tvirtino socialdemokratas.Darbo grupės vadovas Česlovas Juršėnas „15min“ pripažino, kad atostogų klausimas „giliai ir plačiai“ darbo grupėje nebuvo svarstytas. Jis aiškino, kad grupė pateikė Seimui tik tas Statuto pataisas, dėl kurių rastas bendras sutarimas. Atostogų reglamentavimas esą kelia pernelyg daug klausimų. „Ar jos gali būti žiemą? Kokia jų trukmė? Ar galima jas dalyti savaitėmis? Nėra vieno visiems priimtino varianto“, – tvirtino socialdemokratas. Pasak jo, rengiant statuto redakciją daugiausia dėmesio skirta nuobaudoms už nesąžiningą balsavimą, kai Seimo  nariai balsuoja vietoj savo kolegų, taip pat už posėdžių nelankymą. Už tai, kad sausį 11-a kartų balsavo išvykusio L.Karaliaus kortele, Seimo nario mandato netekti gali Aleksandras Sacharukas. 

Anot Č.Juršėno, jeigu parlamente bus valios, Statuto redakciją bus galima tobulinti, kol ji bus svarstoma komitetuose ir per plenarinius posėdžius. „Kiekvienas Seimo narys turi teisę teikti savo pasiūlymų“, – sakė Seimo vicepirmininkas.

Vienas iš Statuto tobulintojų Laimontas Dinius pareiškė, kad dėl niekaip neįteisinamų Seimo narių atostogų pirštu reikia rodyti į dvi politinio gyvenimo senbuves: Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus ir socialdemokratus. „Tegul atsakomybę už tokius sprendimus prisiima tos dvi partijos“,  – tvirtino Krikščionių partijos frakcijos narys.

Nauji pasiūlymai

Tuo tarpu Seime vėl registruojami pasiūlymai, kokia turėtų būti seimūnų atostogų tvarka. Konservatorius-krikdemas Saulius Stoma ragina nustatyti, kad parlamentarams būtų suteikiamos 28 kalendorinių dienų kasmetės atostogos, kai nevyksta parlamento sesijos. Politikai patys pasirinktų  konkretų laiką, o atostogų prašymui turėtų pritarti Seimo valdyba. Viena iš kasmečių atostogų dalių negalėtų būti trumpesnė nei 14 kalendorinių dienų. S.Stoma siūlo, kad sušaukus neeilinę sesiją Seimo narys būtų laikomas atšauktu iš kasmečių atostogų. Vėliau atostogos būtų pratęsiamos tiek dienų, kiek truko neeilinė sesija.

Taip pat parlamentaras siūlo įteisinti galimybę Seimo nariui suteikti iki 3 mėnesių nemokamų atostogų dėl šeiminių ar kitų svarbių aplinkybių. Be to, S.Stoma kviečia reglamentuoti, kokia tvarka seimūnams būtų suteikiamos nėštumo ir gimdymo bei vaiko priežiūros atostogos.

KT pagrūmojimas

Praėjusią savaitę dėl nevykdomos KT valios Seimui skirtą kritiką turėjo atlaikyti Vytenis Povilas Andriukaitis. Parlamentaras, atstovavęs Seimui KT posėdyje dėl apkaltų L.Karaliui ir A.Sacharukui, išgirdo teisėjo Romualdo Kęstučio Urbaičio klausimą, kodėl parlamentarai nevykdo nutarimo, kuriame nurodyta, kad parlamentarai privalo kasmet tarp sesijų eiti atostogų. „Nuo nutarimo paskelbimo jau prabėgo šešeri metai“,  – konstatavo R.K.Urbaitis.

„Su giliu liūdesiu prisipažinsiu, kad Seimas nėra įgyvendinęs daugybės KT nutarimų, tarp jų ir šio. Mes išties turime ydingą praktiką, kai KT nutarimai yra privalomi visoms instancijoms ir visiems piliečiams, bet Seime susidaro praktika, rodanti nepagarbą KT nutarimams, aš dėl to taip pat turiu prisiimti dalį kaltės. Atskirą atostogas reglamentuojantį įstatymą priimti bandymų buvo, diskusijų buvo, bet nepavyko“, – pripažino V.P.Andriukaitis. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min