TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimui bus teikiamas liberalesnis Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas

Šiaurės Dakota tapo pirmąja Amerikos valstija, pradėjusia įstatymo, kuriuo nustatoma, kad žmogaus „asmenybė“ prasideda nuo apvaisinimo momento, priėmimo procesą.
Photos.com / Embrionas
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) nusprendė, kad dirbtinio apvaisinimo reglamentavimas Lietuvoje turėtų būti liberalesnis, nei siūlė Bažnyčios poziciją palaikantys „darbiečiai“ Dangutė Mikutienė ir Vytautas Gapšys.

 SRK šiandien sprendė, kaip reikėtų suderinti vienas kitam prieštaraujančius teisės aktus, kurie nustato dirbtinio apvaisinimo tvarką.

Komitetas nusprendė atmesti buvusio sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko parengtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą, leidžiantį embrionų šaldymą ir lytinių ląstelių donorystę. Tačiau tuo pat metu parlamentarai pritarė komiteto narės Agnės Zuokienės teiktiems pasiūlymams ir liberalizavo D.Mikutienės ir V.Gapšio teiktą projektą, kuriuo siūlyta drausti lytinių ląstelių donorystę, embrionų šaldymą, taip pat neleisti sukurti daugiau kaip trijų embrionų.

Komiteto nariai nusprendė, kad reikia leisti šaldyti tiek apvaisintas, tiek neapvaisintas lytines ląsteles. Taip pat pritarta nuostatai, kad leidžiama sukurti iki 10 embrionų, o dėl konkretaus jo skaičiaus apsisprendžia šeima. Komiteto nariai taip pat sutarė, kad dirbtinio apvaisinimo paslaugos pilnai ar iš dalies turi būti kompensuojamos valstybės. „Net negalėjau tikėtis, kad bus pritarta ir šiam pasiūlymui. Labai džiaugiuosi, kad viskas daroma moters sveikatos ir šeimos labui“, – po posėdžio džiaugsmo neslėpė A.Zuokienė.

„Matydamo visuomenės reakciją, mes atsisakėme lytinių ląstelių donorystės. Manau, kad Seimui bus teikiamas protingas, subalansuotas įstatymo projektas“, – kalbėjo komiteto narys A.Čaplikas.

Kolegų sprendimas akivaizdžiai nepatiko SRK dirbančiai D.Mikutienei. Vos buvo baigtas šio klausimo svarstymas, parlamentarė pakilo nuo kėdės ir paliko posėdį. Ji  žurnalistams atsisakė ką nors komentuoti. „O kas buvo nuspręsta? Niekas nenuspręsta“, – tarstelėjo ji ir pasuko prie durų.

Už konservatyvesnį dirbtinio apvaisinimo reglamentavimą anksčiau yra pasisakęs premjeras Andrius Kubilius. Už jį agitavo ir Bažnyčios atstovai. 

Išvadas dėl Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projekto bei pasiūlymus šiam teisės aktui komitetas nagrinėjo už uždarų durų. „Manau, kad sprendimą priimsime greičiau, jeigu būsime vieni“, – sakė SRK pirmininkas Antanas Matulas. Jis lyg tarp kitko pridūrė, kad komitetui daromas didelis spaudimas dėl šio įstatymo.

Nutarus, kad posėdis – uždaras, iš posėdžio turėjo išeiti visos suinteresuotosios pusės. Prieš žengdama pro duris Vaisingumo asociacijos valdybos narė Rasa Lalienė vylėsi, kad laimės protas ir mokslo pasiekimai bei pacientų teisės, o ne religiniai įsitikinimai, kad ir kokie gerbtini jie būtų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min