Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo teisininkai: referendumas dėl žemės reikštų prisiimtų įsipareigojimų nesilaikymą

Išankstinis balsavimas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Referendumas
Šaltinis: BNS
0
A A

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas kritiškai įvertino grupės parlamentarų iniciatyvą rengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams uždraudimo.

Referendumu siūlomi priimti Konstitucijos pakeitimai akivaizdžiai prieštarauja Europos Sąjungos (ES) teisei ir šių pakeitimų priėmimas galėtų būti pripažintas sava valia prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų nesilaikymu, teigiama teisininkų išvadoje.

Išvadoje pažymima, kad Sutartis dėl ES veikimo įtvirtina laisvo kapitalo judėjimo principą, kuriuo uždraudžiami visi kapitalo judėjimo tarp valstybių narių ir taip valstybių narių bei trečiųjų šalių apribojimai, o kapitalo judėjimas apima ir sandorius, pagal kuriuos investuojama į nekilnojamąjį turtą, taigi ir žemę.

Taip pat teigiama, kad Europos Sąjungos teisės normos yra sudedamoji Lietuvos teisinės sistemos dalis ir taikomos tiesiogiai, o teisės normų kolizijos atveju jos turi viršenybę prieš Lietuvos įstatymus ir kitus teisės aktus.

Konstitucinis Teismas 2006 metų kovo 14 dienos nutarime pažymėjo, kad Lietuvos valstybės ištikimybė visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams buvo deklaruota dar 1990 metų kovo 11 dieną priimtame Nepriklausomybės atkūrimo akte.

„Vadinasi, sava valia prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų laikymasis, pagarba visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams yra atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės teisinė tradicija ir konstitucinis principas“, – teigiama išvadoje.

„Atsižvelgiant į visa tai, projektu siūloma iniciatyva – neleisti užsienio subjektams nuosavybės teise įsigyti žemės – yra nesuderinama su Europos Sąjungos Sutartyse įtvirtintomis nuostatomis“, – teikia išvadą teisininkai.

Grupė Seimo narių siūlo spalį rengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams uždraudimo. Seimo posėdžių sekretoriate dėl to įregistruotas nutarimo projektas.

Parlamentarai siūlo referendumu keisti Konstitucijos 47 straipsnį į jį įrašant, kad „žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos respublikos piliečiams ir valstybei“.

Taip pat Konstitucijoje esančią nuostatą, kad žemę, vidaus vandenis ir miškus įsigyti nuosavybėn Lietuvos Respublikoje užsienio subjektai gali pagal konstitucinį įstatymą, siūloma keisti numatant, kad žemę užsieniečiai galėtų tik nuomotis.

Dabar draudimas parduoti žemę užsieniečiams galioja iki 2014 metų gegužės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min