Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 1d. 15:41

Seimo TTK pritarė siūlymui kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Lenko kortos

Konstitucinis Teismas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Konstitucinis teismas

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė nutarimo projektui, kuriuo siūloma kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Lenko kortos suderinamumo su Seimo nario mandatu, praneša Lietuvos radijas.

Seimas po pateikimo yra pritaręs konservatoriaus Gintaro Songailos inicijuotam kreipimosi į KT projektui, Teisės ir teisėtvarkos komitetas projektui nagrinėti buvo paskirtas pagrindiniu.

Projektu KT klausiama, ar Konstitucijos nuostata, jog Seimo narys turi būti „nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei“ reiškia, kad „Seimo narys negali turėti užsienio valstybės dokumento, išduoto jam pagal tos valstybės įstatymus, kuris suteiktų Seimo nariui tam tikras politines, socialines, ekonomines ir kultūrines teises toje valstybėje“.

G.Songaila aiškintis dėl Lenko kortos suderinamumo su Seimo nario mandatu ėmėsi paaiškėjus, jog tokią kortą turi du Seimo nariai – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis, šiuo metu siekiantis dalyvauti prezidento rinkimuose, bei kitas šios partijos atstovas Michalas Mackevičius.

G.Songailos nuomone, tokia situacija gali prieštarauti Konstitucijai. Mat pagrindinis šalies įstatymas numato, kad „Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei“.

„Lenko korta – tai dokumentas, patvirtinantis, jog esate lenkų kilmės. Ši korta savininkui suteikia Lenkijos Seime 2007 m. rugsėjo 7 d. įstatymu dėl Lenko kortos patvirtintas teises“, – rašoma oficialiame lankstinuke, kur pristatoma Lenko korta.

Asmuo, turintis kortą, gali nemokamai gauti ilgalaikę vizą, legaliai dirbti Lenkijoje, gali vykdyti ūkinę veiklą tokiomis pat sąlygomis kaip Lenkijos piliečiai, turi teisę į nemokamą švietimą, ūmios ligos atveju gali gauti būtiną medicinos pagalbą, turi teisę gauti 37 proc. nuolaidą geležinkelio bilietams, nemokamai lankytis valstybiniuose muziejuose, turi pirmumo teisę prašydami finansinės paramos iš Lenkijos valstybės ir savivaldybės biudžeto skirto užsienyje gyvenantiems lenkams paremti.

Tuo pačiu lankstinuke pabrėžiama, kad korta nėra pilietybė.

Lenko kortą gauna asmenys, kurie raštu pareiškia savo valią priklausyti lenkų tautai, galintys įrodyti, kad bent vienas iš tėvų, senelių, prosenelių buvo lenkų tautybės arba turėjo Lenkijos pilietybę, kurie pateikia raštišką užsienio lenkų arba polonijos organizacijos liudijimą, patvirtinantį aktyvią veiklą lenkų kultūros ir kalbos ar tautinių mažumų labui mažiausiai tris mėnesius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min