Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 8d. 11:53

Seimo verdiktas dėl socialinių išmokų karpymo – popiet

Ketvirtadienio popietę sostinėje, prie prezidentūros esančioje S.Daukanto aikštėje vyko pensininkų ir neįgaliųjų „Vilties mitingas“. Jame reikalauta nemažinti socialinių išmokų labiausiai pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Piketas prieš pensijų mažinimą

Seimas galutinai apsispręs dėl pensijų bei kitų socialinių išmokų – motinystės (tėvystės) pašalpų, vadinamųjų vaiko pinigų ir kitų – mažinimo antradienį popiet.

Laikinasis socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatymas turėjo būti priimamas per rytinį posėdį, tačiau opozicijos prašymu iki pietų šio įstatymo priėmime padaryta pertrauka.

Dabartiniame įstatymo projekte numatoma, kad pensijos ir kitos socialinės išmokos mažės laikinai – tik 2010-aisias. Vyriausybė praėjusią savaitę oficialiai pasižadėjo, kad sumažintos išmokos bus kompensuojamos, tiesa, dar neaišku, kada.

Kompensuoti siūlo tik pensijas

Seimas šiuo metu siūlo, kad būtų kompensuojamos ne visos išmokos, o tik nukarpytos senatvės ar prarasto darbingumo pensijos.

Planuojama, kad senatvės pensijos kitais metais mažės 2,7–12,4 proc., dirbančių pensininkų  bus apkarpytos nuo 1,5 proc. iki 70 proc. – priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio. 

Šiame įstatymo projekte taip pat siūloma pertvarkyti vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo sistemą, kad šios išmokos nesidubliuotų su motinystės (tėvystės) pašalpa. Siūloma, kad 97,5 lito dydžio išmoka būtų mokama vaikams iki 2 metų tik tuo atveju, jei jų tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai.

Jeigu vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei minėtoji suma, kiekvienam vaikui nuo 2 iki 7 metų būtų mokama 52 litų dydžio išmoka.

Neįgaliesiems transporto kompensacijas ketina palikti

Siūloma krizės metu vyresniems nei 7 metų vaikams išmokos neskirti, net jei vieno šeimos nario pajamos mažesnės nei 525 Lt – esą tokios šeimos ir taip gauna paramą, pvz., nemokamą maitinimą mokykloje, išmokas mokinio reikmenims įsigyti. Išimtis daroma daugiavaikėms šeimoms (3 ir daugiau vaikų) – išmokos tokių šeimų vaikams bus mokamos, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jei jie mokysis sulaukę pilnametystės, bet ne ilgiau nei iki 24 metų amžiaus.

Planuojama motinystės (tėvystės) pašalpas nuo 2010 liepos 1 d. mažinti 10 proc.: pirmais vaiko metais būtų mokama 90 proc. gauto atlyginimo, o antraisiais – 75 proc. Šis mažinimas nebus taikomas pašalpoms, mažesnėms nei minimalus atlyginimas (atskaičius mokesčius).

Seimas yra linkęs neatimti transporto kompensacijos neįgaliesiems. Numatoma, kad ateinančiais metais „Sodros“ deficitas sieks apie 2,7 mlrd. Lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min