Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 07, 08:38

Seimui planuojama pateikti tris kandidatus į KT teisėjus

Opozicijai surinkus parašus, į ketvirtadienio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę įtrauktas klausimas dėl Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų kandidatūrų.
Konstitucinio teismo sprendimas dėl Seimo LRT tyrimo teisėtumo
Konstitucinio teismo sprendimas dėl Seimo LRT tyrimo teisėtumo / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda ir laikinoji Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkė Sigita Rudėnaitė Seimui iš naujo svarstyti teikia advokatės Giedrės Lastauskienės ir LAT teisėjo Algio Norkūno kandidatūras. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen į KT siūlo Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovą Andrių Kabišaitį.

Pagal Seimo statutą, klausimas į darbotvarkę įrašomas ne mažesnės kaip trečdalio Seimo narių grupės raštišku reikalavimu.

Parašai surinkti „darbiečių“ iniciatyva. Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna sakė, kad KT teisėjų skyrimo atidėjimas yra nesuprantamas.

„Tas atidėliojimas yra nenaudingas ir nesuprantamas. Kai valstybėje susidaro situacija, jog atidedama be priežasčių tokių svarbių pareigybių užėmimas, netoleruotina“, – trečiadienį BNS sakė „darbietis“.

Anot jo, Seimo rudens sesija ir buvo pratęsta daugiausia dėl to, kad būtų galima ramiai apsvarstyti ir nubalsuoti dėl naujų KT teisėjų.

Trijų KT teisėjų skyrimo procedūra iš pradžių buvo numatyta gruodžio pabaigoje, bet išbraukta iš darbotvarkės dėl per didelio darbų krūvio.

Vėliau ji įrašyta į antradienio, sausio 5-osios, darbotvarkę, bet vėl išbraukta.

Klausimą išimti pasiūliusi Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen teigė, kad tai daroma norint šią savaitę baigti gyvus parlamento posėdžius, nes parlamente vis nustatoma COVID-19 atvejų. Seimo valdybos sprendimu kitą antradienį sušauktas jau nuotolinis plenarinis posėdis.

Pagal Seimo statutą, dėl KT teisėjų skyrimo turi būti rengiamas slaptas balsavimas, o slapti balsavimai gali vykti tik gyvai.

Jei ketvirtadienį įveiks kandidatų į KT pateikimas, po savaitės Seimo nariai turėtų rinktis dar į vieną gyvą posėdį.

Trijų naujų KT teisėjų Seimas nepaskiria jau beveik metus.

Pernai balandį atmesti visi trys teikti kandidatai. Tuomet kaip pagrindinis priekaištas jiems minėta, jog tai nėra konstitucinės teisės specialistai.

Gruodį Seimui iš naujo pateikti du tie patys kandidatai ir vienas naujas.

Buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis metų pradžioje teikė buvusios KT kanclerės Ingridos Danielienės kandidatūrą. Po žlugusio balsavimo dėl KT teisėjų V.Pranckietis registravo nutarimą dėl kitos kandidatūros – A.Kabišaičio, bet ji parlamentarams taip ir nebuvo pateikta.

Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.

Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija baigėsi praėjusių metų kovo 19 dieną. Jie eina pareigas, kol bus paskirti nauji teisėjai.

KT teisėjus skiria ir atleidžia Seimas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min