Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 21d. 22:18

Selemonas Paltanavičius: Ko galima tikėtis iš grambuolių?

Paprastasis grambuolys
Selemono Paltanavičiaus nuotr. / Paprastasis grambuolys

Pavasariui dar daug ką teks nuveikti per paskutinį dešimtadienį. Tie darbai negali būti atidėti ar pavėlinti – kai kurie jų atliekami „verčiantis per galvą“. Labiausiai tas sakytina apie vabzdžius, kurie epizodiškai nors ir buvo pasirodę trumpose šilumos proplaišose, stojus vėsai vėl pradingo. Dabar jie visi staiga atkuto, šiltos dienos ir gana švelnios naktys jiems yra palankiausios skraidyti ir maitintis. Maža to – staigus atšilimas paskatino ristis iš lėliukių daugelį vabzdžių, ypač vabalų.

Ką tik pasirodė stambūs paprastieji grambuoliai arba karkvabaliai. Tiesa, po jų greitai pasirodys vasariniai grambuoliai, smulkučiai grikinukai, kitos, daug retesnės grambuolių rūšys. Bet mes žvalgomės šių, pačių stambiausių – paprastųjų.

Daugelis prisimename, kad jų antplūdis Lietuvoje, o labiausiai pajūryje, buvo prieš 5 metų. Šių vabalų lervos žemėje vystosi 4-5 metus, taigi – šiemet jaučiame to didžiojo jų skraidymo 2012 metais atgarsius. Tiesa, tada dėl orų svyravimų vabalai (ypač pajūryje) ritosi vienu metu, per porą dienų, ir toks staigus sutelktas jų pasirodymas kėlė nuostabą ir sumišimą. Ar tai gali pasikartoti?

Gali, ir mes, ko gero, esame vieno tokio naujo grambuolių antplūdžio pradžios liudininkai.

Gali, ir mes, ko gero, esame vieno tokio naujo grambuolių antplūdžio pradžios liudininkai. Ketvirtadienio vakarą pamaryje tarp Šilutės ir Vainuto tvyrojo karštis, tad šviežiai išsiritę ir iš žemės išlindę grambuoliai skrido marių link. Važiuojant automobiliu ore lekiančių grambuolių debesys priminė padrikus bičių spiečius, vabalai taip tankiai atsitrenkdavo į mašinos stiklą, kad tratėjimas priminė tikrą vasaros lietų. Gali būti, kad šie vabalai jau nuskrido tuos 15 kilometrų iki Kuršių nerijos ir paskrydėję virš šaltos jūros, krito į vandenį. Gali būti, kad po šio savaitgalio poilsiautojai jau ras pirmuosius „volus“ iš jūros išsūpuotų grambuolių. Tačiau jeigu nuo jūros pūtė stipresnis vėjas, šiuos vabalų debesis galėjo nukreipti atgal į žemyną.

Grambuoliai – augalais mintantys vabalai. Jų lervos maitinasi puvenomis, graužia medelių ir žolinių augalų šaknis ir padaro nemažai žalos miško kultūroms. Suaugusiems grambuoliams labai patinka šviežia lapų žaluma, jie užpuola ir gerokai pakenkia ką tik išsprogusiems ąžuolams, drebulėms, klevams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Žiemos olimpinės žaidynės

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min