Dabar populiaru
Publikuota: 2016 lapkričio 29d. 10:34

„Senelių rojus“ – darbuotojų pragaras: buvusi slaugė išklojo, kas dedasi įstaigos viduje (tekstas papildytas)

„Senelių rojus“ 15min tema
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / „Senelių rojus“

Plyšus kantrybei dėl išnaudojimo Kauno rajono VšĮ „Senelių rojus“, kaunietė V.P. nusprendė išeiti iš darbo. Tačiau vietoj draugiško atsisveikinimo ji tikina sulaukusi darbdavio keršto. Moteris kreipėsi į teismą. Paaiškėjo, jog ši įstaiga apskritai neturėjo teisės verstis senelių slauga. Nors kelios institucijos fiksavo pažeidimus, „Senelių rojaus“ atstovai patikino nesulaukę nė vienos nuobaudos.

V.P. pagalbine darbuotoja „Senelių rojuje“ dirbo nuo 2015 m. rugpjūčio iki 2016 m. vasario. Per tą laiką moteris užfiksavo ne vieną darbo organizavimo bei elgesio su slaugos namų gyventojais pažeidimą. Kol vieną dieną jos kantrybė trūko. Savo išgyvenimus moteris papasakojo 15min.

Suprasti akimirksniu

  • Kauno rajone veikiančiuose slaugos namuose „Senelių rojus“ vaistus dalindavo nekvalifikuoti darbuotojai.
  • Trijų aukštų pastate neįrengtas liftas.
  • „Senelių rojaus“ direktorės pavaduotojas Kęstutis Jonynas yra teistas dėl sukčiavimo.
  • Neapsikentusi prastų darbo sąlygų darbuotoja kreipėsi į teismą – vyksta bylinėjimasis dėl neteisėto atleidimo.
  • 2016 m. liepą Socialinių paslaugų priežiūros departamentas panaikino „Senelių rojaus“ licenciją. Įstaiga kreipėsi į teismą.

„Tekdavo dirbti darbus, kurių, kaip nekvalifikuota darbuotoja, negalėjau dirbti: perrišdavau žaizdas, dalindavau senoliams vaistus, o tai galėdavo daryti tik bendrosios praktikos slaugytoja, kuri per abu įstaigos padalinius – Vaišvydavoje ir Amaliuose – buvo tik viena.

Be to, įstaiga neturėjo procedūrinio kabineto – vaistai buvo laikomi spintelėje po televizoriumi. O ir pietų pertraukai skirtą valandą atskaitydavo – niekur neišeidavau, nes viena dirbdavau“, – problemas ėmė dėstyti moteris.

Nakčiai likdavo vienas darbuotojas

Anot V.P., nakčiai Vaišvydavos kaimo Piliuonos gatvėje įsikūrusiuose slaugos namuose buvo paliekamas tik vienas darbuotojas. Jis turėdavo aprėpti visus tris aukštus: ne tik apiprausti, pavartyti, pavalgydinti gyventojus, kurių norma nuolat buvo viršijama (vietoj 45 gyveno 51), suduoti jiems vaistus, iškviesti greitąją pagalbą, bet ir išplauti kambarius, palovius, išvalyti spinteles. Ir visa tai buvo daroma tuomet, kai senoliai bandydavo užmigti. Naktimis būdavo plaunami ir indai, o džiūdavo jie tiesiog koridoriuje.

„Valymui visad trūkdavo švarių skudurų, cheminių medžiagų, o pirštines dienai teduodavo vienas. Su tomis pačiomis ir užpakalius valyk, ir sumuštinius tepk, ir kambarius plauk. Tekdavo skolintis, pirkti iš savų pinigų. Beje, pačios virdavome ir tampydavome kibirus, pilnus košės, į trečią aukštą. Tampyti tekdavo ir sunkiasvorius ligonius, juk lifto niekas neįrengė. Nežinau, kas dėtųsi kilus gaisrui. Neišmesi juk žmonių pro langą“, – teigė V.P.

Anot jos, trys gyventojų lovos buvo laikomos koridoriuje, o keturviečiuose kambariuose dažnai glausdavosi po penkis senolius.

Įstaigos patikrinimų metu Kęstutis Jonynas (eina direktorės pavaduotojo pareigas, direktorė – jo žmona), pasak V.P., pažeidimus laikinai užmaskuodavo.

Vertina kaip keršto akciją

Kaip prisipažino V.P., po naktinio budėjimo darbuotojai ne visada sulaukdavo laisvos dienos, o kai sausį moteris išvydo grafiką, kuriame numatyta dvylika iš eilės darbo dienų, nusprendė nebetylėti.

„Parodžiau grafiką advokatui. Apie tai sužinojęs Jonynas įpyko. Ėmė ieškoti priekabių. Sausį, tempdama ligonį, pasitempiau ranką. Norėjau pasiimti nedarbingumo pažymėjimą ir nebegrįžti. Parašiau prašymą išeiti iš darbo, tačiau jį atmetė kaip nemotyvuotą – nenorėjo mokėti išeitinių. Skundė ir patį biuletenį. Antrąjį prašymą išeiti iš darbo jau ignoravo. Ėmė kurti nebūtus darbo drausmės pažeidimus, kad galėtų iš darbo išmesti. Staiga per kelias dienas atgaline tvarka gavau kelis papeikimus ir nuobaudą, nors lapkritį dar buvau giriama“, – konflikto pradžią nupasakojo V.P.

Staiga per kelias dienas atgaline tvarka gavau kelis papeikimus ir nuobaudą, nors lapkritį dar buvau giriama, – konflikto pradžią nupasakojo buvusi „Senelių rojaus“ darbuotoja V.P.

Pasibaigus nedarbingumo laikotarpiui ir V.P. nepasirodžius darbe, balandį ji buvo atleista. Po jos iš darbo, moters teigimu, išėjo dar septyni darbuotojai.

„Tai – akivaizdus susidorojimas su darbuotoju, pasinaudojant savo, kaip darbdavio, stipresne pozicija. Iš darbo išeinančio asmens atleidimą galima vertinti tik kaip keršto akciją. Nebent „Senelių rojaus“ vadovai neinformuoti, kad baudžiava Lietuvoje panaikinta“, – ironizavo V.P. ginančios Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Vyksta bylinėjimasis

Ginti nuskriaustos darbuotojos stojus profesinei sąjungai, kreiptasi į įvairias institucijas, teismą. Šiuo metu V.P. ir „Senelių rojus“ bylinėjasi dėl neteisėto atleidimo. Apskųsti ir papeikimai.

15min žurnalistei gilinantis į šį konfliktą paaiškėjo, kad valstybinėms institucijoms ši įmonė yra gerai žinoma: atliktas ne vienas patikrinimas, ne kartą rasta pažeidimų.

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba) 2016 m. birželį atliko neplaninę šios įstaigos paslaugų kokybės kontrolę. Jos metu nustatyta, kad „Senelių rojuje“ asmens sveikatos priežiūros paslaugos 2015–2016 m. teiktos pažeidžiant teisės aktus.

„Iki šių metų birželio bendrosios praktikos slaugos paslaugos Amaliuose veikiančiame padalinyje buvo teikiamos neturint tam licencijos. Be to, pildydama gydytojų vaistų paskyrimų lapus, vyriausioji bendrosios praktikos slaugytoja V.S. vykdė jai nepriskirtą funkciją.

O įstaigos vadovė nebuvo patvirtinusi medicinos dokumentų pildymo tvarkos, metinio įstaigos vidaus medicininio audito plano, paskyrusi už vidaus medicininio audito vykdymą atsakingo asmens, parengusi vidaus medicininio audito veiklos aprašo. Dviejų audito grupės narių, tarp jų ir K.Jonyno, profesinė kvalifikacija neatitiko teisės aktuose numatytų reikalavimų“, – 15min teigė Ramunė Kaušylienė, Akreditavimo tarnybos Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros skyriaus vadovė.

Baudė darbo inspekcija

Aptikusi pažeidimus, Akreditavimo tarnyba pateikė „Senelių rojui“ kontrolės ataskaitą bei įsakymą, kuriuo įspėjo įstaigą dėl nustatytų teisės aktų pažeidimų ir įpareigojo pašalinti juos iki 2016 m. rugsėjo 28 d., taip pat pateikė 9 rekomendacijas, skirtas paslaugų kokybei gerinti.

„Senelių rojaus“ administracija rugsėjo 27 d., spalio 26 d. ir lapkričio 8 d. raštais informavo Akreditavimo tarnybą apie pažeidimų pašalinimą ir pateiktų rekomendacijų įgyvendinimą.

Dar viena įstaiga, tikrinusi „Senelių rojų“, – Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

„Senelių rojus“ nuo 2015 m. buvo tikrintas 3 kartus. Pastarasis, planinis, patikrinimas buvo atliktas 2016 m. birželį – tada esminių pažeidimų nenustatyta. Nuo 2015 m. VDI iš viso gavo 3 skundus, susijusius su šia įstaiga: vienas anoniminis dėl viešo intereso – nepriklausė VDI kompetencijai, todėl persiųstas atitinkamai institucijai; kitas, dėl darbuotojo neteisėto atleidimo; trečiasis – dėl darbo ir poilsio laiko – iš dalies pasitvirtino, darbdaviui taikytos administracinio poveikio priemonės“, –informavo VDI atstovas Mindaugas Petras Balašaitis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“

Neteko licencijos

Vėliau paaiškėjo ir iškalbingesnių faktų. Tuomet, kai V.P. dirbo šioje įstaigoje, jos licencija buvo sustabdyta. O sustabdyta ji buvo dėl to, kad globos namai neužtikrino pagarbos ir privatumo asmeniui – gyvenamajame kambaryje buvo įrengta vaizdo stebėjimo kamera; neužtikrinta buvo ir galimybė gyventojams laisvai, savarankiškai ir saugiai judėti (neįrengtas liftas); be to, ne visų darbuotojų, teikiančių socialinę globą, profesinis išsilavinimas atitiko teisės aktų reikalavimus.

„Senelių rojaus“ teikiamos socialinės globos kokybė per pastaruosius dvejus metus vertinta 5 kartus. Pirmiausiai įstaiga buvo įspėta ir skirtas pusės metų terminas ištaisyti trūkumams. Kadangi po pusmečio situacija nepasikeitė, 2015 m. gruodžio 1 d. buvo nuspręsta sustabdyti licenciją. Tiesa, teikti paslaugas įstaiga galėjo – užfiksuoti 5 pažeidimai nekėlė grėsmės gyventojų gyvybėms.

Kadangi ne visi nustatyti pažeidimai buvo pašalinti, 2016 m. liepos 27 d. nuspręsta „Senelių rojui“ išduotą licenciją naikinti, – teigė Socialinių paslaugų priežiūros departamento atstovas Vykintas Bagdonas.

Po pusmečio vėl buvo atliktas patikrinimas. Kadangi ir vėl ne visi pažeidimai buvo pašalinti, 2016 m. liepos 27 d. nuspręsta licenciją naikinti“, – 15min informavo Socialinių paslaugų priežiūros departamento Įstaigų priežiūros skyriaus vedėjas Vykintas Bagdonas.

„Senelių rojus“ minėtą departamento sprendimą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Tačiau šiuo metu globos namai turi teisę teikti socialinę globą, kadangi teismas laikinai, kol vyks teisminis procesas, sustabdė sprendimą dėl licencijos panaikinimo.

Pasak V.Bagdono, dėl „Senelių rojaus“ iš viso sulaukta trijų skirtingo pobūdžio skundų, atsiųstų tiesiogiai ar persiųstų kitų institucijų. Tad šiuo metu ši įstaiga – po padidinamuoju stiklu.

Tiesa, Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba 15min patikino, jog pastarasis patikrinimas „Senelių rojuje“ atliktas šių metų rugsėjį. Pažeidimų neužfiksuota.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“

Bylinėjasi su darbdaviu jau ketvirtą kartą

„Senelių rojaus“ direktorė Kamilė Jonynienė į platesnius komentarus veltis atsisakė. Ji tik pabrėžė faktą, jog darbuotoja V.P. iš darbo yra pratusi išeiti „su skandalu“, o įstaiga neturi jokių nuobaudų.

„Buvusi darbuotoja V.P. kreipėsi ne tik į jus, bet ir į daug kitų valstybinių institucijų. Tačiau nei pati įstaiga, nei atskiri darbuotojai nebuvo nubausti dėl šios moters skunduose nurodytų aplinkybių. Rašydama įvairius skundus, ji išreiškė nesutikimą dėl jos atleidimo pagrindo“, – teigė K.Jonynienė.

Šiuo metu V.P. ieškinys dėl neteisėto jos atleidimo yra nagrinėjamas Kauno apylinkės teisme.

„Ši darbuotoja savo pastaruosius tris atleidimus iš darbo ginčijo teismuose. Vienoje byloje tiek apeliacinės instancijos, tiek kasacinės instancijos teismas pripažino, kad ji nepagrįstai kaltino darbdavį neteisėtu jos atleidimu.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“

Manome, kad iškilusį ginčą tarp šios darbuotojos ir mūsų įstaigos teisingai išspręs teismas, todėl nenorime diskutuoti su šia buvusia darbuotoja viešai spaudoje“, – paaiškino „Senelių rojaus“ atstovė, pasiūliusi kreiptis į ankstesnius V.P. darbdavius – „Amžiaus ratą“, Taurakiemio seniūniją ir Piliuonos gimnaziją – ir susiformuoti savą nuomonę.

Buvę darbdaviai nepatenkinti

V.P. neneigia, jog keturi pastarieji išėjimai iš darbo jai baigėsi darbo ginčų komisijoje arba teisme.

Nei pati įstaiga, nei atskiri darbuotojai nebuvo nubausti dėl šios moters skunduose nurodytų aplinkybių, – patikino „Senelių rojaus“ direktorė K.Jonynienė.

„Konflikto su „Amžiaus žiedu“, kuriam vadovauja K.Jonyno brolis, pabaiga – darbo ginčų komisijoje patenkintas ieškinys dėl darbdavio skolos. Iš Taurakiemio seniūnijos buvau atleista dėl etatų mažinimo, kai buvo nuspręsta Kauno rajono seniūnijose naikinti sporto organizatorius. Bylą taip pat laimėjau – priteisti delspinigiai. O iš Piliuonos gimnazijos buvau atleista, nes įvyko reorganizacija. Liko nesumokėta pinigų dalis. Teismas priteisė skolą“, – paaiškino V.P.

Pakalbinta Taurakiemio seniūnė Danutė Glinskienė patikino, kad 2009 m. nagrinėtos bylos ši buvusi darbuotoja nelaimėjo – ji negrąžinta į darbą. Tiesa, delspinigiai jai buvo priteisti.

„Dirbo ji kito seniūno neteisėtai įsteigtu 0,5 etatu. Nusprendėme palikti tik ketvirtadalį etato. Tačiau ji nesutiko – kreipėsi į teismą. V.P. toks žmogus, kad dirbti nenori, o skundžiasi“, – patikino seniūnė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Senelių rojus“

Iš Piliuonos gimnazijos kūno kultūros mokytojo pareigų V.P. buvo atleista 2014 m. Atleista dėl to, jog nesutiko dirbti pasikeitusiomis sąlygomis – mažinti darbo krūviai. Pasak šios švietimo įstaigos direktorės pavaduotojos ugdymui Rūtos Būtautės, teismas neteisėto atleidimo fakto nenustatė, tik priteisė sumokėti neišmokėtus pinigus – buvo padaryti smulkūs dokumentiniai pažeidimai.

„Kaip darbuotoja ji buvo kvalifikuota. Gera specialistė“, – teigė R.Būtautė.

Vadovas teistas dėl sukčiavimo

15min primena, jog K.Jonynas, kuris eina „Senelių rojaus“ direktoriaus pavaduotojo pareigas, bet, kaip teigia V.P., iš tiesų vadovauja įstaigai, 2011 m. Molėtų rajono apylinkės teismo, 2013 m. Širvintų rajono apylinkės teismo ir 2014 m. pradžioje Vilniaus apygardos teismo sprendimais buvo pripažintas kaltu nuo 2003 m. sausio iki 2003 m. gegužės įvykdęs 23 nusikaltimus – sukčiavimu, apgaule savo ir kitų asmenų naudai įgijęs 1 267 621 Lt vertės svetimą turtą.

Jau teistas už sukčiavimus K.Jonynas pareigūnų atlaidumo nesulaukė ir toliau buvo traukiamas atsakomybėn už nuo 2000 m. vykdytų nusikalstamų veikų virtinę. Pastarąjį kartą kriminalinės policijos biuro pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą ir į teismą perdavė bylą dėl sukčiavimu stambiu mastu įtariamo K.Jonyno 2014 m. spalį.

Vyras kaltintas laikotarpiu nuo 2000 m. iki 2004 m. neatsiskaitęs su Lietuvos pervežimų įmonėmis už suteiktas paslaugas. Paslaugų suma siekė beveik 280 000 Lt. Bylos duomenimis, žala padaryta 13 Lietuvos bendrovių bei 2 užsienio kompanijoms, veikiančioms Rusijoje ir Lenkijoje.

Vis dėlto pastarojoje byloje apskaičiuotas senaties terminas baigėsi 2016-05-24. Todėl baudžiamąją bylą, kurioje K.Jonynas kaltinamas padaręs nusikalstamas veikas, numatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalyje ir 22 straipsnio 1 dalyje, Vilniaus apygardos teismas 2016 m. birželio 8 d. nutarė nutraukti suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:38
07:04
00:24

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min