Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gegužės 11d. 09:19

Senojo pasaulio kaktusai – žiauriai

Žiauris
Ramūno Katiliaus nuotr. / Žiauris

Gegužės 28-30 dienomis Raudondvario dvaro oranžerijoje vyks egzotinių augalų paroda „Žali horizontai“. Jai besiruošiantys augalų augintojai iš įvairių Lietuvos vietovių ir 15min.lt siūlo savo skaitytojams susipažinti su skirtingomis augalų rūšimis. Pirmieji pristatomi kaktusai, be kurių Lietuvoje tikriausiai nerasi namų. Šįkart dėmesio centre – Alluaudia rūšies kaktusai, kurie lietuviškai „pakrikštyti“ žiauriais.

Žiauriai yra šiurpūninių (Didiereaceae) šeimos gentis, apimanti vos 6 rūšis. Tai neįprasti lietuvio akiai augalai, laisvai augantys tik Madagaskaro salos pietinėje dalyje, kur plyti vadinamieji dygliuotieji miškai.

Ramūno Katiliaus nuotr./Žiauris
Ramūno Katiliaus nuotr./Žiauris

Alluaudia buvo pavadinta XIX a. prancūzų entomologo Charles Alluaud garbei, kuris, tyrinėdamas Madagaskaro vabzdžius, neatsispyrė ir augalų kolekcionavimui. Lietuviškas augalo pavadinimas tikriausiai susijęs su augalo išvaizda. Sustorėjusį stiebą puošia ne tik smulkūs, sausros periodu nukrentantys lapukai, bet ir išraiškingi dygliai, siekiantys 2-2,5 cm. Literatūroje teigiama, kad patys artimiausi šių augalų giminaičiai yra kaktusai, ir būtent dėl šios priežasties žiauriai kartais pavadinami senojo pasaulio kaktusais.

Madagaskare šie sukulentai išauga iki 25 metrų aukščio, o augdami grupėmis sudaro nepraeinamus dygius brūzgynus, po kuriuos, nesibaimindami aštrių dyglių, karstosi lemūrai.

Tačiau ne viskas taip žavu: šiai augalų genčiai jau padaryta nepataisoma žala. Detalesni žiaurių tyrinėjimai parodė, kad dauguma rūšių jau yra išnykusios dėl dygiųjų miškų kirtimo bei nepaliaujamo augalų rinkėjų siekio pasipelnyti. Šiuo metu visi šiurpūninių šeimos augalai yra saugomi, rinkti juos iš gamtos griežtai draudžiama.

Ramūno Katiliaus nuotr./Alluaudia, kuris lietuviškai vadinamas žiauriu
Ramūno Katiliaus nuotr./Alluaudia, kurį lietuviai įprato vadinti žiauriu

Kaip žiaurius auginti namuose

Auginamas kambaryje žiauris lengvai prisitaiko ir auga išties pastebimai. Svarbiausia suteikti augalui tinkamas sąlygas – įkurdinti ant saulėtos palangės ir saikingai laistyti, ypač žiemą, kai augalas ilsisi. Gerai prižiūrimas augalas per kelerius metus gali nebetilpti ant palangės, tačiau žiauris lengvai ištveria genėjimą, ir pjūvio vietose pradeda šakotis. Be to, nupjautos viršūnės lengvai įsišaknija, tad augalą nesunku padauginti. Tuo tarpu dauginimas sėklomis yra komplikuotas. Vien jau sėkloms subrandinti reikalingi dviejų skirtingų lyčių augalai.

Šiuo metu gentį sudaro šie žiauriai: melsvasis (A. dumosa), laibašakis (A. humbertii), baltadyglis (A. montagnacii), skiauterėtasis (A. comosa), lenktasis (A. ascendens) ir kvapusis (A. procera). Du pastaruosius jau galima aptikti jau ir Lietuvos sukulentų augintojų kolekcijose.

Šiuos ir kitus įspūdingus sukulentus bus galima pamatyti gegužės 28-30 dienomis Raudondvario dvaro oranžerijoje vyksiančioje parodoje „Žali horizontai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min