Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 25d. 12:34

Sergejui Kovaliovui buvo įteikta jo bylos kopija, teigia Ypatingasis archyvas

Sergejus Kovaliovas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Sergejus Kovaliovas

Sovietmečiu Vilniuje teistam garsiam žmogaus teisių gynėjui Sergejui Kovaliovui jo baudžiamosios bylos kopija buvo padaryta ir įteikta prieš septynerius metus, tvirtina Lietuvos ypatingojo archyvo vadovai.

Jie neigia spaudoje paskelbtą informaciją, kad archyvas už bylos nukopijavimą iš Rusijos mokslinio informacinio ir švietimo centro „Memorial“ paprašė beveik tokios pat sumos, kuri prilygtų šiemet S.Kovaliovui įteiktos Laisvės premijos – 5 tūkst. eurų – dydžiui.

S.Kovaliovui, kuris yra „Memorialo“ valdybos narys, buvo pagamintos baudžiamosios bylos kopijos – jos 2005 metais Vilniuje, iškilmingoje aplinkoje, minint S.Kovaliovo bylos nagrinėjimo 30-ąsias metines, buvo asmeniškai jam įteiktos. Tai padarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė, trečiadienį pranešė Ypatingojo archyvo direktoriaus pavaduotojas Kęstas Rimeika.

Jo duomenimis, „Memorial“ atstovai dukart kreipėsi į archyvą dėl S.Kovaliovo bylos kopijos. 2003 metais jame esą pranešta, kad šią baudžiamąją bylą sudaro 30 tomų, juose yra 12 tūkst. 372 lapai, tad jos kopijavimas (mikrofilmavimas) pagal tuo metu galiojusius Lietuvos teisės aktus būtų kainavęs 580 eurų.

„2007 metais „Memorial“ pakartotinai kreipėsi į archyvą, prašydamas patvirtinti, ar 2003 metais nurodyta suma yra galiojanti, ir nurodydamas, kad yra pasirengęs apmokėti už dokumentų kopijas. Archyvas informavo „Memorial“ dėl dokumentų kopijavimo, tačiau atsakymo negavo“, – teigiama Ypatingojo archyvo pranešime.

Be to, jis primena, kad Rusijos piliečiai su S.Kovaliovo baudžiamosios bylos kopijomis gali susipažinti Andrejaus Sacharovo archyve, kuriam 1996 metais buvo pagaminti ir perduoti S.Kovaliovo baudžiamosios bylos mikrofilmai.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ antradienį pranešė, kad 5 tūkst. eurų, kurie Seime buvo įteikti pirmajam Laisvės premijos laureatui S.Kovaliovui, vos užtektų sumokėti Lietuvos ypatingajam archyvui už jo bylos kopiją.

Piliečių gynimo paramos fondo vadovas Stasys Kaušinis šiuo metu ieško kas padėtų nukopijuoti 1974 metais Vilniuje nagrinėtą S.Kovaliovo bylą, kad galėtų ją įteikti Rusijos žmogaus teisių gynėjams.

S.Kaušinis praėjusių metų pabaigoje buvo nuvykęs į Maskvą stebėti opozicijos mitingo. Tada į lietuvį kreipėsi draugijos „Memorial“ atstovai prašydami padėti gauti S.Kovaliovo bylos kopiją.

Garsus rusų disidentas buvo teisiamas Vilniuje, nes aktyviai dalyvavo leidžiant „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“.

Anot dienraščio, Ypatingajame archyve puslapio nespalvota kopija kainuoja 1 litą, spalvota – 2 litus, o S.Kovaliovo bylą sudaro 13 129 lapai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Archyvas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min