Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 3d. 12:00

Šešėlinė ekonomika augs (atnaujinta 13.15)

Uostamiesčio mokyklų vadovams planuojama skirti 5 proc. dydžio priedus prie atlyginimų.
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15minučių“ nuotr. / Ekspertai teigia, kad vis daugiau įmonių rinksis pogrindį.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) prognozuoja, kad Lietuvoje šiemet augs šešėlinė ekonomika.

Naujausio LLRI tyrimo duomenimis, 2009 metais šešėlinė ekonomika išaugs 5 procentais, nedarbo lygis – 11 procentų, o į biudžetą bus nesurinkta per 5,3 mlrd. Lt.

Rinkos dalyviai mano, kad padidinta mokesčių našta šiais metais nepadės surinkti planuojamų nacionalinio biudžeto bei socialinio draudimo fondų. Prognozuojama, jog nacionalinio biudžeto pajamų įvykdymas šiais metais sieks 87 proc, o  „Sodra“  surinks apie 84 proc. planuotų pajamų.

23-iojo LLRI tyrimo rezultatai rodo, kad praėjusiais metais mūsų ekonomika augo 3,4 proc., o 2009 m. BVP mažės 2,8 proc.

Mokesčiai didina šešėlį

Tyrimo dalyviai teigia, kad 26 proc. prognozuojamos ekonominės veiklos susitraukimo nulėmė netinkami valdžios sprendimai, o  66 proc. rinkos aplinkybės.

LLRI prezidentė Rūta Vainienė tikisi, kad kovo mėnesį Seimas peržiūrėdamas biudžetą, neužsimos įvesti naujų mokesčių ar didinti esamus. Esą jau dabartinis mokečių reformos paketas sunkina rinkos dalyvių dalią. O metų pradžioje priimti mokesčių pataisymai ir sušvelninimai tebuvo minimalūs pakeitimai.

Pasak LLRI, ekonomikos nuosmukis bei valdžios veiksmai žymiai padidins šešėlinės ekonomikos dalį, kuri gali šiais metais padidėti 5 proc. punktais ir siekti 22,7 proc. BVP. Tyrimo dalyviai teigė, kad 2008 m. šešėline veikla užsiėmė 27,5 proc. ūkinių subjektų, o 2009 m. tokių bus net 40 proc.

Rūtos Vainienės teigimu, didžiąją dalį šėšėlyje veikiančių ūkio subjektų sudarys individualios įmonės arba dirbantys pagal patentą – esą dėl mokesčių reformos jie savo veiklos neregistruos, tačiau iš rinkos nesitrauks.

„Jau dešimtmetį neturėjom tokių šešėlių indikatorių. Mokesčius moka tie, kurie veikia legaliai. Jiems tenkanti mokesčių našta labai išaugs, bet biudžeto surinkimo plano valdžiai vis tiek nepavyks įgyvendinti. Jei išsipildys šios prognozės, galimos išeitys yra išlaidų karpymas arba keliami mokesčiai“, – teigė R.Vainienė.

Ekonomikai injekcijos nereikia

Ji kritiškai vertina ir Vyriausybės siūlomą ekonomikos skatinimo planą. „Mes matome verslo saulėtekio iniciatyvos prasmę. Bet kita plano dalis, kurioje žadami milijardai, kelia juoką – kam save apgaudinėti? Mes šlubi esame ne ta koja, galima norėti papildomų pinigų, bet būtent tie papildomi pinigai, jų gausa mus į tokią situaciją ir atvedė. Norint išgyti, kartais sveika pabadauti“, – kalbėjo R.Vainienė.

Norint išgyti, kartais sveika pabadauti, – sakė R.Vainienė.Anot jos, būtent ekonomikos susitraukimas visose srityse (kainų mažėjimas, atlyginimų mažėjimas, socialinių išmokų mažėjimas) būtų realiausias būdas išbristi iš dabartinės situacijos. Esą vartotojas ekonomikos traukimosi metu nukentėtų mažiau nei infliacijos laikotarpiu – proporcingai mažėjant kainoms ir gaunamoms pajamoms, gyventojai nepajustų tokio smūgio kaip vien didėjant kainoms.

LLRI savo tyrime apklausė 50 sėkmingai veikiančių rinkos dalyvių, kurie paprastai tiksliai nuspėja ekonomikos ateities tendencijas. Pasak LLRI prezidentės R.Vainienės, iš 23 atliktų tyrimų netikslių prognozių pasitaikė tik kartą. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

17:24
00:38
01:30

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min