-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 10 15

Šešėlinis alkoholis didina nusikalstamumą

Atlikus Lietuvos seniūnų apklausą paaiškėjo, jog net 30 proc. jų įsitikinę, kad prekyba nelegaliu alkoholiu tiesiogiai įtakoja didesnį nusikalstamumo lygį.
Europai kelia nerimą stiprieji gėrimai iš Čekijos
Alkoholis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Alkoholis

Kontrabandininkai reaguoja į kainas

„Kontrabandos, naminio alkoholio gamybos padidėjimas labai pasijaučia kaskart pabranginus legalius alkoholinius gėrimus. Žmonės, ypatingai asocialūs, visada ieško kur pigiau. O kai yra paklausa, atsiranda ir pasiūla.

Automatiškai didėja ir nusikalstamumas, įvairūs tvarkos pažeidimai. Juolab, kad nelegalių gėrimų galima įsigyti visą parą“, – dalijasi patirtimi Jurbarko miesto seniūnas Romualdas Kuras.

Pasak seniūno, netoli Kaliningrado srities esančiame Jurbarke lengvai galima pasakyti kada pabrangsta alkoholis net neužėjus į parduotuvę – pasienio postuose atsiranda daugiau žmonių įsivežančių nedidelius kiekius svaigiųjų gėrimų. Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktas tyrimas rodo, kad šiuo metu nelegali spiritinių gėrimų rinka siekia 36 procentus.

Seniūnų manymu, nusikalstamumą įtakoja ne tik tai, kad pats nelegalaus alkoholio pardavinėjimas yra nusižengimas įstatymams. „Nelegalus alkoholis smarkiai įtakoja nusikalstamumą.

Žmonės nuo jo tampa labiau priklausomi, be to, jo pavartoję asmenys būna piktesni, nei nuo legalaus alkoholio, pridaro daugiau bėdų. Dar reikia atsižvelgti į tai, kad jį ir taip vartoja daugiausiai didesnės socialinės rizikos grupės atstovai“, – sako Lazdijų rajono Lazdijų seniūnijos vadovas Sigitas Arbačiauskas.

„Taškai“ apima daugiau nei pusę Lietuvos

UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ (EKT) atliktos apklausos duomenimis, seniūnų vertinimu net 60 proc. vietovių galima įsigyti nelegalaus alkoholio ir tai tiesiogiai įtakoja nusikalstamumo mastą.

Net 30 proc. apklaustų seniūnų įsitikinę, kad nelegalaus alkoholio gamybos ir platinimo „taškai“ turi įtakos didesniam nusikalstamumui. Didesnį nusikalstamumą su prekyba nelegaliu alkoholiu dar labiau linkę sieti miestų seniūnai – čia teigiamai atsakė beveik 45 proc. vadovų.

Nelegali alkoholio prekyba yra organizuota veikla, todėl ji neatsiejama nuo organizuoto nusikalstamumo, finansinių nusikaltimų, korupcijos, o taip pat tampriai susijusi ir su cigarečių kontrabanda ir realizavimu Lietuvoje. Į šiuos nusikaltimus dažnai įtraukiami socialiai jautrūs gyventojų sluoksniai – bedarbiai, paaugliai.

Į alkoholio rinką braunasi odekolonai

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skaičiavimais, šalyje šešėlinė ekonomika siekia 26 proc. Didžiausi

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius