Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 rugsėjo 5d. 17:12

Šiauliai žengė žingsnį link Pabalių turgaus privatizavimo – ne miesto funkcija?

Piketas dėl Pabalių turgaus likimo
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr. / Piketas dėl Pabalių turgaus likimo

Už Šiaulių miesto savivaldybei priklausančio Pabalių turgaus akcijų vertės perskaičiavimą balsavo 17 tarybos narių, o prieš – 5. Reikėtų patikslinti, kad šis sprendimas skirtas tam, kad turgaus akcijos būtų įvertintos šios dienos kainomis, tačiau diskusija vyko apie bendrovės privatizavimą. Kilo ir retorinis klausimas – jei Šiauliams nereikia Magdeburgo teisės rengti turgus, gal Šiauliai jau ne miestas?

Šiaulių UAB „Pabalių turgaus“ prekeiviai ketvirtadienį surengė mitingą – jie nenori, kad turgus būtų privatizuotas. Motyvuoja tuo, jog turgaus įkainiai pabrangtų, o gal prekyba visai išnyktų. To, anot jų, tik ir laukia dvi privačios konkuruojančios prekyvietės mieste.

Prekiauja tris dešimtmečius

Mitingas ketvirtadienį prasidėjo prie paties turgaus. Išilgai Serbentų gatvės prekeiviai susikibo rankomis. Kaip patys juokauja – stojo į „Baltijos kelią“ vardan savo laisvės ir pragyvenimo šaltinio.

Vėliau visi sėdo į automobilius ir nurūko į oficialią mitingo vietą P.Višinskio gatvėje. Mitinguoti arčiau savivaldybės leidimas nebuvo išduotas, nes visur vyksta remontai.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo

Su plakatais stovintys prekeiviai tikino, kad jiems pavyksta per mėnesį į rankas uždirbti minimumą. Kas netiki – lai ateina ir stovi šalia tris dienas per savaitę. Būna geresnių mėnesių, tačiau juk ateina žiema.

Savivaldybės pozicija – kalbama apie turgaus privatizaciją ir meilę prekeiviams vienu metu.

Kai kurie prekeiviai dirba nuo pat turgaus įkūrimo – kone visą nepriklausomos Lietuvos laikotarpį. „Mums jau greit 60. Geros pensijos tikrai negausime. Į darbą niekas nepriims. Ką mums reikės daryti“, – skundėsi prekeiviai.

Mitinge pasisakė prekeiviai, jų atstovai ir politikai, tačiau nebuvo nė vieno, kuris paaiškintų mįslingą savivaldybės poziciją – kuomet kalbama apie turgaus privatizaciją ir meilę ten dirbantiems šiauliečiams vienu metu.

Todėl keletas mitingo dalyvių tiesiog atėjo į tarybos posėdį, kur turgaus likimo klausimas buvo pats karščiausias diskusijų objektas.

Kas meluoja?

Tarybos posėdžio klausimas skamba taip, tarsi Pabalių turgus būtų ruošiamas privatizavimui. Iškilo sąmokslo teorijų, kad yra investuotojas, kuriam turgaus sklypas su visomis komunikacijomis praverstų. Šios versijos niekas nepatvirtino.

Tokių nuogąstavimų ankstesnėmis dienomis nenutildė ir miesto meras Artūras Visockas, savo paskyroje socialiniame tinkle pareikšdamas, jog turgus nėra miesto savivaldybės funkcija.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo

Kaip turgus atrodo skaičiais? Prieš dieną administracijos direktorius minėjo, kad 20 tūkst. – visi pinigai.

Paaiškėjo, kad pernai grynasis pelnas sudarė 49317 eurų. 70 tūkst. buvo išmokėta dividendais – akcininkui, kuris yra ne kas kitas, o Šiaulių miesto savivaldybė. 30 tūkst investuota į infrastruktūrą. Taip pat dalis pelno tiesiog paliekama kitiems metams.

A.Visockas feisbuke skelbė, jog turgus nėra miesto funkcija
A.Visockas feisbuke skelbė, jog turgus nėra miesto funkcija

„Turgus dirba pelningai. Nematau jokios priežasties privatizuoti“, – stojo prekeivių pusėn miesto tarybos opozicijos atstovas Marijus Velička. Jis taip pat pareiškė, jog už milijoną ar du parduotas turgus miesto biudžete nieko nepakeistų ir jokių reikalų neišspręstų. Kai čia dirba beveik pusė tūkstančio šiauliečių – žymiai naudingiau miestui.

Tarybos posėdyje klausimai – kam trukdo Pabalių turgus ir kam prireikė šio gardaus sklypo – taip ir liko neatsakyti.

Tarybos posėdyje valdančioji pusė tikino, jog dabar yra tęsiamas 2002 metais pradėtas darbas ir perskaičiuojamos akcijų vertės. O kiti aiškino, kokias pasekmes patirs šimtai prekeivių, daugybę metų pragyvenę iš prekybos ir netekę pajamų šaltinio.

Opozicijos atstovai vardijo ir kitas savivaldybės įmones. Klausė, ar krosnių remontas ir oro uostas yra savivaldybės funkcija? O kaip vertinti funkciją, kai miesto įmonė šiauliečiams tiesiog nuperka fejerverkų?

Į tai meras atkirto, jog kadaise buvo privatizuotas Šiaulių specializuotas transportas, kuris miestui būtų labai naudingas. Šiuos kaltinimus žėrė ir kai kuriems tarybos nariams, kurie prieš keliolika metų valdė miestą.

Kokia yra Šiaulių miesto funkcija?

Tarybos narė Giedrė Mendoza Herrera pabrėžė, kad klausimas neparuoštas – suplakti ideologiniai ir techniniai klausimai, todėl siūlė dėl balsavimo susilaikyti.

Tarybos narys M.Velička teigė kreipsiąsis į Vyriausybės atstovą, ar sprendimas išvis yra teisėtas, nes tokiu atveju galiotų ir ankstesnis, tačiau taip ir neišsipildęs privatizavimo sprendimas, priimtas dar 2002 metais.

Atsirado replikavusių, jog turgus yra istorinė bet kurio miesto privilegija, apibrėžta dar Magdeburgo teisėje. Jei miestui turgus – ne jo funkcija, tai gal Šiauliai jau ir ne miestas?

Jei miestui turgus – ne jo funkcija, tai gal Šiauliai jau ir ne miestas?

Priminta, kad Vilniuje visi žino Kalvarijų turgų (šią turgavietę pagal nuomos sutartį valdo privati bendrovė, – red. past.). Kaune – Stoties turgus. Klaipėdos savivaldybė ieško investuotojo savo turgavietei. Kodėl Šiauliams turgus – ne miesto funkcija?

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo

Administracijos direktorius ir meras per posėdį jau tvirtino, kad kalba eina tik apie akcijų vertės perskaičiavimą. Ramino prekeivius, kad jie keletą metų gali būti ramūs – turgus dar nebus privatizuotas.

Taip pat meras tikino, jog privatizavimo klausimas bus sprendžiamas ne čia: „Tai vyksta kitame organe. Tai vadinama privatizavimo komisija.“

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Piketas dėl Pabalių turgaus likimo

„Pabalių turgaus“ direktorius patvirtino, kad Savivaldybėje kalbama apie galimybę turgų privatizuoti. Vadovas numano, kad norima tai padaryti, kol bendrovė savo skaičiais atrodo gerai. Taip pat patikslino, kad miestas 70 tūkst. dividendų pasiėmė pats, nors tam bendrovė buvo paskaičiavusi 47 tūkst. eurų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

22:31
01:16
06:39

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min