Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 9d. 19:37

Šiaulių aistros dėl dramblio ir kitų cirko gyvūnų – išnaudojimas ar tradicija?

Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų

Į Šiaulius vienu metu atvyko du cirkai. Jie beveik identiški – abu susiję su Čekija, tačiau turi vieną skirtumą. Čekų-lietuvių cirkas turi tikrus būgnus, o čekų-italų cirkas – dramblį. Visa ši istorija prasidėjo nuo to, kad vietinė televizija nufilmavo dramblį ir paragino visus džiaugtis. Tik kilo ne džiaugsmo, o pykčio pliūpsnis, kuris jau išvirsta į piketą už gyvūnų teises.

Pirmasis pasipiktinimas cirku kilo tuomet, kai viename iš cirkų esantis dramblys buvo pririštas netoli šaligatvio – matyt, reklamai. Vėliau vietinė televizija, norėdama pasidžiaugti tokiu gyvūnu, jį nufilmavo bevaikštantį ir keistai besiūbuojantį.

Tie keisti dramblio judesiai sukėlė įtarimų ne tik gyvūnėlių mylėtojams, bet ir paprastiems šiauliečiams – vesti ar nevesti vaikus į cirką? Etiška ar neetiška mokėti už bilietą, kai gyvūnėliai yra priversti mus linksminti ir dienų dienas leisti narvuose?

Penkta cirko karta

Dar prieš piketą nebuvo visiškai aišku, ar tai atskiri cirkai – juk įsikūrė beveik kartu, abu turi kažką bendro su Čekija. Vėliau paaiškėjo, kad tarp jų vyksta arši konkurencija. Abu cirkai turi kuo pasigirti ir žino blogybių apie kaimynus.

Teko apsilankyti abiejuose cirkuose. Pirmiausia – „Cirkus Marcel a Odeta“.

Tai bendras lietuvių ir čekų cirkas, kuriame yra artistų ir iš kitų šalių. Pavyzdžiui, džiazinį balsą pademonstravo atlikėja iš Latvijos.

Pats čekas Marcelis gerai triukšmauja būgnais, nors pagrindinis jo pasirodymas – su liūtais. Vyras rodo rankas – jos didžiulės ir sugrubusios nuo darbo. Visas palapines reikėjo pastatyti.

Primena, kad jo giminė jau penkias kartas gyvena cirku. Cirko artistu kadaise buvo ir Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų

Vyras vaizdžiai supaprastinta kalba aiškina, kad šalia įsikūres „Francesco“ cirkas labai negerai elgiasi su drambliu – nemaitina: „Jie turi dramblį atiduoti į Kauno zoologijos sodą, kad lietuviai jį gerai pašertų. Senelis taip pat turėjo dramblį. Jis paseno, todėl atidavė į zoologijos sodą.“

Cirko gyvūnas kitur pražūtų?

Marcelio žmona Odeta užsiiminėja akrobatika. Ji papasakojo, kad cirke paprastai gyvena tik nelaisvėje gimę laukiniai gyvūnai. Kartais būna, kad jie nuperkami iš zoologijos sodų. Dažniausiai – gimsta jau pačiame cirke.

Džiunglių ar savanų plotuose yra rengiamos mokamos medžioklės, kad kai kurie veikėjai galėtų nusifotografuoti prie nušautų gyvūnų ir parsivežtų trofėjų.

Moteris pripažįsta, kad pasaulyje egzistuoja baisių cirkų, kuriuose gyvūnai yra kankinami arba dresuojami smurtu.

Panašiai kaip vieni žmonės myli savo naminius gyvūnus, o kiti juos skriaudžia.

Pasakojo, kad žino ir tokių atvejų, kai gyvūnų „gelbėtojai“ – jų teisių gynėjai – nunuodija besiganančius cirko gyvūnus.

Moteris kvietė susipažinti su cirko tradicijomis ir istorija iš arčiau, apžiūrėti gyvūnus, pabendrauti su artistais.

Šiame cirke iš tiesų nieko baisaus nepavyko pastebėti. Kai kurie gyvūnai čia užauginti nuo mažumės, maitinant juos iš buteliukų. Nė vienas gyvulys savo aptvaruose nepanikuoja.

Tai, anot gyvūnų teisių sergėtojų, jau guodžiantis ženklas, tačiau nepaneigsi, ir to, kad gyvūnas laisvėje yra laimingesnis už gyvūną narve. Odeta tikino, kad cirke ar tiesiog pas žmones užaugęs gyvūnas natūralioje gamtoje pražūtų arba taptų lengvu grobiu.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų

Dar blogiau – net saugomuose džiunglių ar savanų plotuose yra rengiamos mokamos medžioklės, kad kai kurie veikėjai galėtų nusifotografuoti prie nušautų gyvūnų ir parsivežtų trofėjų.

„Dramblys Baby – mano vaikas“

Kitas cirkas bendras čekų su italais – „Francesco“. Šis prieš kelias dienas pagarsėjo tuo, jog reklamavosi dramblio pagalba. Kai žmonės pradėjo piktintis, dramblys buvo uždengtas.

Šio cirko artistai ir personalas iš pradžių elgėsi kiek piktokai. Teigė, kad žurnalistai jiems niekuo nepakenks – ar verta gaišti laiką? Šiek tiek atlyžo ir įsileido, kai žurnalistai užsimanė tiesos – ir nieko daugiau.

Moteris nuvedė tiesiai prie dramblio: „Tai mano vaikas. Jo vardas Baby. Užauginau nuo mažumės. Dabar jam 28-eri. Drambliai išgyvena panašiai kaip žmonės. Pažiūrėkite – jis nepririštas, nesupančiotas.“

Cirko darbuotoja paaiškina, kad Afrikos drambliai yra kiek kitokie nei Indijos. Afrikiniams, kaip karvėms, nėra būtina gentainių draugija. Užtenka artimo žmogaus.

Iš tiesų dramblys aptvertas keliomis plonomis virvėmis. Milžinas nė neplanuoja niekur bėgti ar veržtis.

Kita cirko darbuotoja paaiškina, kad Afrikos drambliai yra kiek kitokie nei Indijos. Afrikiniams, kaip karvėms, nėra būtina gentainių draugija. Užtenka artimo žmogaus.

Dramblys straubliu ištyrinėja fotoaparatą ir patį jo turėtoją. Straubliu nutaiko tiesiai į veidą ir giliai įkvepia. Apsikabina ir leidžiasi glostomas. Kai nosį ima glostyti kelios rankos, dramblys tarsi pradeda murkti.

„Girdite – kaip katė. Jam patinka. Jis džiaugiasi“, – aiškino dramblio šeimininkė. Vėliau priminė, kad dramblio guolis kasdien yra valomas. Per dieną jis išgeria apie 400 litrų vandens, suvalgo daug grūdų ir šieno.

O kaip dėl to, kad dramblys kartais keistai judina galvą? Nuramino – tą patį daro ir arkliai ar tiesiog nuobodžiaujantis žmogus. Dramblio paakiai – ne drėgni nuo ašarų, o patepti aliejumi, kad neskeldėtų. „Galite paglostyti ir įsitikinti. Juk ir aš su makiažu“, – mirkteli artistė.

Netrukus įvyko Baby pasirodymas. Šeimininkė dramblį išvedė tiesiog laikydama už ilties. Per keletą minučių dramblys šoko, sėdėjo ir stovėjo ant staliuko, atliko reveransą, spardė kamuolį į žiūrovus. Arena buvo be geležinių tvorų, kokios būna uždedamos per plėšrūnų pasirodymu.

O kaip gyvena plėšrieji žvėrys? Parodė dvi liūtes – jos, dar mažytės, buvo nupirktos iš zoologijos sodo, kur jas atstūmė ir apdraskė motina. Tarp kačių tai neretai pasitaiko. Už savu pinigus abi išgydė.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų

„Turiu keturis vaikus. Ir liūtes užauginau, – kalbėjo daili moteris. – Jos mane myli. Viena yra pavydesnė, todėl nemėgsta masažo, o kita jį tiesiog dievina. Maitiname, valome dantis. Žmogaus jos nepultų, nes žino, kad žmogus yra draugas, tarsi tos pačios giminės atstovas.“

Stereotipija gali pasireikšti iš nuobodulio

Vietinė televizija spėjo nufilmuoti keistai svirduliuojantį ir galvą kinkuojantį dramblį. Visi prabilo apie nelaisvėje laikomų gyvūnų stereotipinius judesius. Dažnai teigiama, kad tokie išsivysto, kai aplinkoje būna per mažai dirgiklių. Natūralioje gamtoje gyvūnai to nepatiria.

Jei vienoje ar kitoje gyvenimo stadijoje dramblys įgijo įprotį siūbuoti, bus beveik neįmanoma to sustabdyti. Tai yra kaip priklausomybė.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos atstovai netrukus sureagavo į situaciją, pabrėždami, kad tai akivaizdus dramblio psichologinis sutrikimas, vadinamas stereotipija, kuri gali bet kuriuo metu peraugti į agresiją.

Organizacija „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ savo internetiniame puslapyje antrina savo kolegoms, tačiau pateikia „Elephant encyclopedia“ pateikiamą informaciją apie tokią situaciją.

„Net jei ir drambliai yra aprūpinami šviežiomis šakomis, šienu ir tinkamais žaislais, dauguma dramblių, ypač vyresni, vėl ir vėl siūbuos. Jei vienoje ar kitoje gyvenimo stadijoje dramblys įgijo įprotį siūbuoti, bus beveik neįmanoma to sustabdyti. Tai yra kaip priklausomybė“, – rašoma puslapyje.

Taip pat pabrėžiama, – stereotipinis elgesys nėra normalus, bet siūbavimas nėra tiesiogiai kenksmingas drambliams. Jis yra ilgalaikis. Tęstiniai supamieji judesiai gali pažeisti dramblio sąnarius, padus ir kojų pirštus.

Piketas – už cirką be gyvūnų

Piketas prieš gyvūnų naudojimą cirkui rengiamas gegužės 11 dieną 18 valandą. Veiksmas – miesto pakraštyje, kur šalia „Lidl“ ir „Akropolio“ prekybos centrų tuščioje laukymėje yra įsikūrę du cirkai.

Ar padoru teisti cirko dresuotoją, jei jei nešioji natūralios odos striukę ir kartais suvalgai kotletą?

Piketo organizatoriai pasivadino neformalia grupe „Už cirką be gyvūnų“. Gal netrukus taps ir oficialia organizacija.

Visi, tiksliau, visos dirba iš peties. Gamina transparantus, konsultuojasi su specialistais ir dalijasi informacija su tarptautinėmis organizacijomis.

Jų pranešime skelbiama, kad gyvūnams tenka iškęsti daug, kad tik mus pradžiugintų. Organizatoriai tvirtino, kad jie priklauso tai kartai, kuriai cirkas su gyvūnais nėra pramoga, o pasaulyje yra nemažai šalių, kuriose cirkas su gyvūnais yra uždraustas: Austrija, Kroatija, Kipras, Graikija, Izraelis, Malta, Meksika, Olandija, Slovėnija ir daugelis kitų.

Grupė išsiaiškino, kad vienas cirkas kai kuriuos gyvūnus galėjo įsivežti neteisėtai, todėl dabar skubiai atgaline data tvarko reikiamus dokumentus. Už tai cirkas buvo nubaustas 25-eurų bauda.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose verda aistros dėl cirko gyvūnų

Piketo iniciatorėms iškilo įvairių giluminių diskusijų ir klausimų, į kuriuos jos teko atsakyti prieš pačias save ir bendražyges – ar jos pačios nėra šališkos šioje situacijoje? Ar etiška piketuoti prieš gyvūnus cirke, jei bute laikai šunį, katiną ar juos veisi? Ar padoru teisti cirko dresuotoją, jei nešioji natūralios odos striukę? Ar gali ginti šiauduose besivoliojančios cirko kiaulės teises, jei kartais suvalgai kotletą?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

15min iš Talino Sportas

Triumfuojantis „Atletico“ trimituoja: Taline pagaliau išsklaidėme „Real“ galybę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Verslas

Unikalus pasiūlymas: parduodami rekonstruoti teismo rūmai

Mokslas.IT

Filme „Titanikas“ J.Cameronas laivo tragediją pavaizdavo itin tiksliai, išskyrus vieną detalę

Verslas

Parduodamas stilingas namelis su vaizdu į jūrą: vaizdai prieš ir po

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Vardai

Brazilijos futbolo legenda Pele pardavė atostogų namą Niujorke, pirktą prieš 40 metų

Spalvingos gamtos gėrybės

Gazas

Mokslininkai surado būdą, kaip elektromobilius per kelias minutes užpildyti degalinėse

Mokslas.IT

Kaip išauklėti kovai auklėja žmones Prancūzijoje

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

15min iš Talino Sportas

Triumfuojantis „Atletico“ trimituoja: Taline pagaliau išsklaidėme „Real“ galybę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Verslas

Unikalus pasiūlymas: parduodami rekonstruoti teismo rūmai

Mokslas.IT

Filme „Titanikas“ J.Cameronas laivo tragediją pavaizdavo itin tiksliai, išskyrus vieną detalę

Verslas

Parduodamas stilingas namelis su vaizdu į jūrą: vaizdai prieš ir po

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Vardai

Brazilijos futbolo legenda Pele pardavė atostogų namą Niujorke, pirktą prieš 40 metų

Spalvingos gamtos gėrybės

Gazas

Mokslininkai surado būdą, kaip elektromobilius per kelias minutes užpildyti degalinėse

Mokslas.IT

Kaip išauklėti kovai auklėja žmones Prancūzijoje

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min