Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 9d. 12:55

Šiaulių apygardos teisme – naujovė: savanoriai kaltinamiesiems padės nepalūžti

Įtariamasis teisme
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr. / Baudžiamasis kodeksas. Asociatyvi nuotr.

Rugsėjo 9 dieną Šiaulių apygardos teisme savo misiją pradėjo savanoriai. Jų užduotis – padėti teismo proceso dalyviams įveikti jaudulį, susiorientuoti nepažįstamoje aplinkoje, teikti psichologinę paramą užtikrinant saugią liudijimo aplinką.

Tai istorinis žingsnis Lietuvos teismų sistemoje, kai teismo procese talkininkauja savanoriai. Tokia praktika pažangiose pasaulio valstybėse taikoma jau seniai.

„Idėją pasitelkti į pagalbą savanorius padiktavo ir pats gyvenimas, – teigia Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Vytautas Kursevičius. – Akivaizdu, kad teisme, kur sprendžiasi žmonių likimai, yra ypač sunku.

Nutarėme žingsnis po žingsnio teisme kurti jaukią darbinę aplinką, kartu rūpinantis ir pačiu žmogumi. Tai ne tik mandagus aptarnavimas, geriamas vanduo teismo salėse, bet ir reali pagalba pačiam proceso dalyviui.

Savanorystės teismuose idėjos sėmėmės ir iš kitų valstybių praktikos. Praėjusiųjų metų gruodžio 18 dieną Šiaulių apygardos teismas ir Viešoji įstaiga Šiaurės Lietuvos kolegija pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

Ši sutartis buvo sudaryta ne tik siekiant plėtoti teismo ir kolegijos ryšius. Dokumentas numato daug gerų, prasmingų darbų, bet vienas iš jų yra esminis – studentai nuo šiol teisme atliks ir savanorių misiją.

Beje, mes atviri bendradarbiauti su bet kuria mokymo įstaiga ar su tais žmonėmis, kurie yra pasiryžę savanorystės misijai. Taigi, manau, kad šios mūsų pastangos – tai dar vienas ryžtingas teismo žingsnis arčiau Lietuvos piliečio, žmogaus, kurį likimas atvedė į teismą. Mums nepaprastai džiugu, kad šiame procese mes visiškai užtikrinti Nacionalinės teismų administracijos supratingumu ir betarpiška pagalba“.

Savanoriai buvo supažindinti su byla, kurioje proceso dalyviams ir gali prireikti jų pagalbos.

Šių metų pavasarį grupė studentų buvo apmokyti Žmogaus studijų centro organizuotuose kursuose „Psichologinė parama aukoms ir liudytojams bei jų apsauga teismo procese“, dalis iš jų vasarą Šiaulių apygardos teisme dalyvavo teismo posėdžiuose, susipažino apskritai su teismo darbų, istorija, nuolat bendrauja su teismo psichologe Vaida Šarauskiene.

Vieni iš pirmųjų tokių studentų – Kristina Kancelkytė ir Mindaugas Valantinas. Jie šiandien ir žengia pirmuosius savanorystės žingsnius teisme. Savanoriai buvo supažindinti su byla, kurioje proceso dalyviams ir gali prireikti jų pagalbos. Tai skaudi vienos šeimos istorija. Šioje baudžiamojoje byloje motina yra kaltinama pasikėsinimu nužudyti sūnų.

Bylas, kuriuose gali prireikti savanorių pagalbos, parinks teismas, tai sudėtingi, visuomenėje atgarsį sukėlę įvykiai. Numatyta, kad teismo procese, kur yra daug nukentėjusiųjų ir liudytojų, į pagalbą gali būti pasitelkta ir daugiau savanorių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

05:58
03:39
01:19

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min