Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 09 22

„Šiaulių dienose 777“ skambėjo raginimai lietuviams mokytis latvių kalbos

Šiauliuose galingais fejerverkais baigėsi šeštoji miesto gimtadienio šventė. Nuo pat ryto mieste vyko įvairūs renginiai, minintys Baltų vienybės dieną. Koncertai ir vaidinimai vijo vienas kitą, kol virš Talkšos ežero kartu su J. Štrauso valso muzika nušvito fejerverkai.
Fejerverkai Šiauliuose
Fejerverkai Šiauliuose / Rolando Parafinavičiaus nuotr.
Temos: 1 Šiauliai

Sveikinimai lietuviškai ir latviškai

Baltų vienybės dienos atidarymo metu lietuviai ir latviai paraginti uždėti šalia esančiam ranką ant peties. Paskui iškilmingai nuskambėjo Lietuvos ir Latvijos tautinės giesmės. Lietuvos Respublikos nepaprastasis įgaliotasis ambasadorius Latvijos Respublikoje Ričardas Degutis skatino prisiminti bendras lietuvių ir latvių etnines šaknis, sveikino su Lietuvos krepšinio rinktinės pergale ir sakė, kad kartu su latviais mūsų yra ne trys, o penki milijonai.

Latvijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje dr. Martins Virsis paragino latvius laikyti kumščius už lietuvius artėjančiose krepšinio varžybose. Lietuvos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Latvijos Respublika grupės pirmininko pavaduotojas Kęstutis Masiulis linkėjo griauti visas tvoras, sienas tarp lietuvių ir latvių, o Latvijos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Lietuvos Respublika grupės pirmininkas Romualdas Ražuks skatino lietuvius mokytis latvių kalbos – bent penkis žodžius per dieną.

Koncertai ir rekordai

Šiauliečiai miesto gimtadienio proga buvo lepinami koncertais. Prisikėlimo aikštėje koncertavo 7 Šiaulių miesto vaikų kolektyvai, mažųjų dainininkų grupė „Caca“ ir „X faktoriaus“ finalisčių merginų grupė „Roxy 5“. Vėliau į sceną žengė folkroko grupė „Žalvarinis“, dūdmaišių ir būgnų grupė „Auļi“ (Latvija). Naujų dainų pažėrė A. Smilgevičiūtės ir grupė „Skylė“

Pėsčiųjų bulvare išmatuota rekordinė pynė. Per septynias dienas nupinta 1560 metrų pynė, prie kurios prisidėjo šimtai šiauliečių ir miesto svečių. Jie visi įsiamžino, prie pynės prisegdami savo vardą. Taip pat pėsčiųjų bulvaro erdvėse koncertavo miesto nevyriausybinių organizacijų ir mėgėjų meno kolektyvai. Smarkiai trypė lietuvių ir latvių interaktyvus liaudies šokių projektas „Lielvardės juosta“.

Sindikato „Bad Rabbits“ iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos gatvės teatro performansas „Demokratijos gimimas ir mirtis, arba Tir de la Libertad“ sulaukė didelio žiūrovų pulko. Dalis jų buvo „įdarbinti“ aktoriais. mfiteatre vyko atletinio kultūrizmo „Iššūkio taurės“ turnyras. Renginys skirtas Šiaulių kultūrizmo 45-mečiui ir sporto klubo „Elada“ 35-mečiui paminėti.

Prisikėlimo aikštėje prieš grupės Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ koncertą vyko teatralizuotas pasirodymas „Baltijos sakmė“ – demonstruota baltų genčių istorinių archeologinių kostiumų kolekcija.

Talkšos ežere visą dieną vyko „Talkšos regata“, tačiau vakare, prieš pat pramoginės simfoninės muzikos koncertą „Simfonija Šiauliams“ įvairios irklais varomos vandens transporto priemonės surengė paradą. Po koncerto – pasakiški fejerverkai, kurie atsispindėjo Talkšos ežero vandenyje. Čia susirinko tūkstančiai žmonių. Išsiskirstant net susidarė žmonių kamščiai.

Senovės amatai

P. Višinskio aikštėje įsikūrusiame Baltų miestelyje žmonės būriavosi aplink žalvarį kalantį Giedrių Kujelį iš Rokiškio krašto muziejaus. Šis aiškino, kad žalvarinių papuošalų paskirtis visuomet būdavo ir praktinė: smeigtukas – skarai susegti, apyrankės – rankovėms laikyti, pasaginė sagė – marškiniams susegti. Žiedą moteriai užmaudavo vyras už jam dovanotą vaiką. Kalvio siūlomi pirkti arba nusikalti žiedai arba smeigtukai viršuje buvo suraityti lyg gyvatė: „Tai – laiko simbolis, kai suraityta iš abiejų galų – begalybės.“ 

Latvės amatininkės demonstravo raštus ant įvairiausių mezginių. Tik raštų žinovo akis galėjo įžvelgti skirtumą tarp lietuvių ir latvių raštų. Moterų dėmesį traukė senoviškas latvių šaliko nėrimo būdas pirštais. Šiauliečiai „Velnio kalviai“ rodė tarsi iš plastilino nulipdytus plastiškus metalo dirbinius. Miestelyje žavėjo ir kitų Lietuvos, Latvijos amatininkų darbai: šiaudiniai sodai, medžio skulptūros, žvakidės, krepšiai, lėlės. Čia kvepėjo ir duona, pyragai.

Į P. Višinskio aikštę iš prekybos centro „Saulės miestas“ perkelta ir LatLit'o nuotraukų paroda „Esame kaimynai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius