Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje – šiurpūs žmogaus teisių pažeidimai

Sergantis meškiukas
123RF nuotr. / Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje – šiurpūs žmogaus teisių pažeidimai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas suabejojo, ar Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje tinkamai rūpinamasi pacientais, o jų teisės nėra pažeidinėjamos.

Žmogaus teisių padėties Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje ataskaitoje Seimo kontrolierius pažymi, kad pacientai klinikoje nėra informuojami apie jiems skirtą gydymą ir jo veiksmingumą. Jiems taip pat nesuteikiama informacija apie vartojamus vaistus ir galimybę atsisakyti medicininių intervencijų, o priverstinai hospitalizuoti pacientai neturi galimybės ginčyti teismo sprendimų – jie nekviečiami į teismo posėdžius.

Seimo kontrolierius rekomendavo teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui apsvarstyti galimybę įtvirtinti priverstinai hospitalizuoto asmens teisę skųsti teismo išduotą leidimą pratęsti jo priverstinį hospitalizavimą ir gydymą.

Priverstinai hospitalizuoti pacientai neturi galimybės ginčyti teismo sprendimų – jie nekviečiami į teismo posėdžius.

Apsilankę Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje, Seimo kontrolierių įstaigos specialistai pastebėjo, kad pacientams neužtikrinama teisė susipažinti su medicinos dokumentais ir gauti jų ištraukas pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus.

„Poūmių būsenų skyriuje nėra tinkamai užtikrinama pacientams ir darbuotojams saugi aplinka (nevykdomas stebėjimas vaizdo kameromis), taip pat neužtikrinamas higienos normoje nustatytas minimalus plotas 1 lovai (pacientui) palatoje. Yra palatų, kuriose daugiau nei keturios lovos, nustatyti vaikščiojimo lauke apribojimai“, – pastebima Seimo kontrolieriaus Žmogaus teisių padėties Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje ataskaitoje.

A.Normantas pastebi, kad įstaigoje nėra atskiros patalpos, kurioje galėtų vykti pasimatymai (susitikimai) su artimaisiais, taip užtikrinant bendravimo privatumą.

Seimo kontrolierius Respublikinės Šiaulių ligoninės generaliniam direktoriui Petrui Simavičiui rekomendavo imtis visų priemonių, kad gydomi savo noru pacientai visuomet turėtų galimybę pateikti pareiškimą dėl gydymo atsisakymo, galėtų atsisakyti medicininių intervencijų. Tai pat jie būtų informuojami apie gydymą.

„Priverstinai hospitalizuojami asmenys turi būti pasirašytinai informuojami apie teismo posėdį, kuriame bus sprendžiamas jų priverstinio hospitalizavimo ir gydymo pratęsimo klausimas, ir apie teisę jame dalyvauti“, – rašoma Seimo kontrolieriaus rekomendacijose.
Seimo kontrolierius siūlo gerinti darbuotojų darbo kokybę ir jiems organizuoti mokymus žmogaus teisių, žmonių su specialiaisiais poreikiais teisių ir laisvių apsaugos, Jungtinių Tautų Neįgaliųjų Teisių Konvencijos reikalavimų taikymo, suvaržymo ir izoliavimo taikymo, išimtinių situacijų, kai izoliavimai ir laisvių apribojimai, suvaržymai galėtų būti taikomi, temomis.

Seimo kontrolierius P.Simavičiui rekomendavo apsvarstyti galimybę sudaryti sąlygas pacientams užsirakinti higienos patalpose, o saugumui užtikrinti, įrengtas užraktas, kurį, esant poreikiui, galėtų atrakinti įstaigos darbuotojai.

Seimo kontrolierius taip pat rekomendavo visiems pacientams išduoti higienos priemones: šukas, dantų šepetukus ir prausimosi priemones.

2014 metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaigai suteiktas mandatas vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą (OPCAT).
Lietuvoje veikia per 400 laisvės suvaržymo vietų. Tai ne tik kalėjimai ar tardymo izoliatoriai, bet ir areštinės, psichiatrijos įstaigos, pasienio kontrolės punktai, globos ir pataisos namai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min