Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių miesto reitingų blizgesys – su pakoreguota realybe

Šiaulių miesto savivaldybė
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Šiaulių miesto savivaldybė
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Šiaulių miesto savivaldybė nušluostė nosį kitiems didmiesčiams ir užėmė ketvirtąją vietą, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus savivaldybių skaidrumo tyrimo rezultatai. Tyrimo metu buvo vertinama savivaldybių internetiniuose tinklalapiuose pateikta informacija apie darbuotojus, tarybos veiklą, bendroves ir pan.

Pasirodo, ir šįkart „lūžinėjanti“ Savivaldybės svetainė Šiauliams pakišo koją – pagal kai kuriuos kriterijus esame įvertinti ne itin gerai. Nepaisant to, Šiaulių miesto vadas džiūgauja, kad dabar pikti liežuviai nebegalės sakyti, jog valdžia nuo gyventojų atsiskyrusi siena.

Tylos sienos nėra

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ praėjusiais metais atliko Lietuvos savivaldybių skaidrumo tyrimą, kurio metu vertino, kiek informacijos savo tinklalapiuose savivaldybės teikia apie darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime.

Paaiškėjo, kad už savo veiklą geriausiai atsiskaito Alytaus (78 balai iš 100 galimų), Šakių (74 balai) ir Plungės (74 balai) rajonų savivaldybės. Šiauliai, surinkę 73 balus, kartu su Vilniaus miesto ir Mažeikių rajono savivaldybėmis dalijasi ketvirtąją vietą.

„Reikia pasidžiaugti, kad mes tarp 60 savivaldybių esame ketvirti. Aplenkėme visus didžiuosius miestus. Tai kalbėti, kad mūsų savivaldybė veikia neviešai, neskaidriai dabar jau nėra pagrindo“, – vakar džiūgavo į Savivaldybės spaudos konferenciją atskubėjęs Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, tikindamas, jog iki šiol sulaukdavo nemažai priekaištų, esą valdžia nuo gyventojų atsiskyrusi tylos siena, jog nėra jokio bendradarbiavimo.

Igno Versinsko nuotr./Justinas Sartauskas
Igno Versinsko nuotr./Justinas Sartauskas

Kas pakels katinui uodegą...

Kaip jau buvo minėta, tyrimo metu buvo „utinėjamas“ Savivaldybės tinklalapis. „Šiaulių naujienos“ jau ne kartą rašė, kad šiauliečiai vis piktinasi neretai stringančia internetine svetaine. Miesto vadas neslėpė, kad ir šio tyrimo rezultatai dėl stringančios sistemos nukentėjo. Vertinant Tarybos veiklos skaidrumą užimta vos 33 vieta.

„Buvo mūsų sistema šiek tiek „pastrigusi“, keitėme puslapį, tai nesimatė kelių metų Tarybos narių balsavimo duomenų, protokolų“, – teigė meras, pridurdamas, kad ne itin palankiai įvertinti ir pateikti duomenys apie finansus – užimta 23 vieta.

Meras juokėsi, kad prieš rinkimus dabar tenka atlaikyti pykčio ir kritikos bangą. Esą viskas, kas mieste padaroma gerai, – tai vicemerų nuopelnas.

Tuo metu pagal kitus kriterijus Šiaulių miesto savivaldybė esą suspindėjo. Vertinant tinklalapyje pateiktą informaciją apie darbuotojus skirta 2, antikorupciją – 4, įmones – 2, pirkimus – 9 vietos. Palankiai įvertinta ir bendruomenės galimybė dalyvauti sprendimų priėmime – skirta 3 vieta.

Meras juokėsi, kad prieš rinkimus dabar tenka atlaikyti pykčio ir kritikos bangą. Esą viskas, kas mieste padaroma gerai, – tai vicemerų nuopelnas. O kas blogai – tai čia jau bus prikišta mero ranka. Tačiau pats savo atžvilgiu miesto vadas ne toks kritiškas. Kaip byloja liaudies išmintis, kas pakels katinui uodegą, jeigu ne pats. „Esu vienas iš nedaugelio merų, kuris tinklalapyje viešina savo mobiliojo telefono numerį. Nežinau ,kodėl kiti neviešina, gal jaudinasi, kad naktimis miegoti negalės. Bet nėra tiek daug tų žmonių, kad merui skambintų. Bet sulaukiu, sulaukiu... Kokių poros skambučių per mėnesį...“ – gyrėsi J.Sartauskas.

Rezultatai galėjo būti ir liūdnesni

„Transparency International“ atstovų teigimu, Lietuvos savivaldybės dar turi kur augti, viešindamos savo veiklą elektroninėje erdvėje. „Šis tyrimas suteikia savivaldybėms puikią galimybę suprasti, kaip jos gali veikti skaidriau ir kaip jų skaidrumas atrodo palyginus su kitais. Atviresnis savivaldos veikimas yra būtina sąlyga siekiant susidoroti su korupcija – o savivaldybės šiuo metu, deja, yra vienos korumpuočiausių įstaigų Lietuvoje“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Tiesa, tyrimų rezultatai galėjo būti ir dar liūdnesni. Kaip paaiškėjo, minėta tarptautinė nevyriausybinė organizacija atlikusi interneto svetainių analizę rezultatus nusiuntė visoms savivaldybėms ir per 15 dienų leido pataisyti trūkumus – pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 12 savivaldybių. Tarp jų – ir Šiaulių miesto.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min