Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro dalininkai nesusitaria dėl „vartų mokesčio“

Sausio 23 d. ŠRATC bei jo dalininkai priėmė sprendimą įvesti sąvartyno vartų mokestį, kuris bus skaičiuojamas už atliekų įvežimą į sąvartyną
Vadimo Simutkino nuotr. / Sausio 23 d. ŠRATC bei jo dalininkai priėmė sprendimą įvesti sąvartyno vartų mokestį, kuris bus skaičiuojamas už atliekų įvežimą į sąvartyną
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) reikia pinigų, o septynios rajono savivaldybės negali susitarti, kiek mokės už 1 atliekų sutvarkymo toną. Tai šią savaitę buvo diskutuojama ŠRATC dalininkų susirinkime.

Sausio 23 d. ŠRATC bei jo dalininkai priėmė sprendimą įvesti sąvartyno vartų mokestį, kuris bus skaičiuojamas už atliekų įvežimą į sąvartyną. Pagal preliminarų susitarimą, visos savivaldybės jau buvo nutarusios priimti diferencijuotą mokestį, pagal kurį nuo šių metų balandžio 1 d. Šiaulių regionui priklausantys miestai bei jų rajonai mokėtų skirtingą mokestį už šiukšlių sutvarkymą. Tačiau susitarimas subliuško, kai Radviliškio rajono meras Darius Brazys pareiškė, kad mokestinė dalis, tenkanti Radviliškio rajonui, yra per didelė. Dabar ŠRATC dalininkai turi du pasirinkimus: arba įvesti diferencijuotą (skirtingą) mokestį visoms savivaldybėms, arba priimti solidarumo mokestį, kuris būtų visiems vienodas – 79,47 Lt už toną atliekų. Tai buvo diskutuojama ištisas tris valandas dalyvaujant ŠRATC vadovybei bei žiniasklaidai, o nieko taip ir nesutarus, merai liko už uždarų durų dar tartis tarpusavyje. 

Vieni mokės daugiau – kiti mažiau 

„Po susirinkimo sausio 23 dieną dalis merų kreipėsi į tarybas dėl leidimo patvirtinti numatytus mokesčius, tad šią dieną dalininkai susirinko dar sykį peržiūrėti vartų mokestį“, – posėdžio pradžioje aiškino ŠRATC direktorių pavaduojantis Vidmantas Komas. Kaip paaiškėjo posėdžio metu, sausio 23-iosios susitarimas nedavė vaisių. Nors, pagal preliminarų susitarimą, Radviliškio rajonui tenkantis vartų mokestis merą tenkino, posėdžio metu jis pareiškė, kad peržiūrėjus „skaičiukus“ mokestis yra per didelis. Jis savo priešiškumą aiškino taip, kad vartų mokesčio bendrasis skaičiavimas visoms savivaldybėms neatitinka Radviliškio rajone važinėjančių atliekų tvarkymo sunkvežimių nusidėvėjimo bei degalų sąnaudų išlaidų. Tai sukėlė kitų merų pasipiktinimą. „Arba mes vykdom pirminį susitarimą, arba leidžiam kiekvienai savivaldybei filosofuoti“, – pareiškė Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas. Jam pritarė Pakruojo rajono vicemeras Romas Medzveckas. „Šiaulių mero pasisakymas yra teisingas, mes ir taip per daug užtempėm: vieni gali, kiti negali balsuoti, vieniems reikia Tarybos pritarimo, kitiems nereikia. Pradedant vartų mokesčio diskusiją iš naujo, vėl atsiras nepatenkintų“, – skubino priimti sprendimą jis.
 
Įstaiga, kurią reikia išlaikyti 

Septynioms regiono savivaldybėms ŠRATC per metus kainuoja daugiau nei 8 mln. litų. Nuo įstaigos įkūrimo visi dalininkai privalo ją išlaikyti iš savo kišenės. Žinoma, gyventojų rinkliava už atliekų išvežimą kompensuoja dalį ŠRATC veiklos, bet, manoma, kad vartų mokestis suteiktų papildomų pajamų. Tam pritaria visų savivaldybių merai. Tačiau, rodosi, pritarti neužtenka. Kiekvienas meras privalo atsiskaityti savo elektoratui, tad šiuo atveju siekis mokėti kuo mažesnį vartų mokestį atrodo natūralus. Juo labiau, kad kai kuriems miestams galimai padidėtų rinkliava už atliekų išvežimą.

Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas siūlė savivaldybėms prisiimti tiek atsakomybės, kiek joms priklauso pagal gyventojų skaičių, atliekų kiekius bei transportavimo kaštus. „ŠRATC yra viena įmonė, kurią visi privalome išlaikyti“, – posėdyje sakė jis. D.Brazys, savo ruožtu, laikėsi nuomonės, kad jo valdoma teritorija pagal nustatytą mokestį mokėtų per daug. „Pirmuosiuose paskaičiavimuose tikrai yra netiesos. Radviliškio rajonui 77 Lt, o Pakruojo rajonui – 63 Lt už toną yra didelis skirtumas. Galbūt dėl to jūs ir ginate savo poziciją“, – piktinosi Radviliškio rajono meras. 

Oficialiai nesusitarė 

Siekdami kuo greičiau išspręsti šį klausimą, visi merai, išskyrus Radviliškio rajono, siūlė priimti pirminį susitarimą, o nuo liepos 1-osios peržiūrėti atliekų įvežimo į sąvartyną įkainius. Tačiau tai tik sukėlė papildomų diskusijų, kurių nepavyko išspręsti iki oficialios posėdžio pabaigos. Tam, kad vartų mokestis butų įvedamas jau nuo balandžio 1-osios, visų savivaldybių merai privalės įtikinti savo Tarybas balsuoti „už“. Tačiau už ką tiksliai, kol kas lieka neaišku.  

„Šiaulių naujienos“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min