Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 12, 14:16

Šiauliuose kraujo donorams – užtrenktos durys

Dienraščio „Šiaulių naujienos“ redakcijoje karštąja linija „pasipylė“ gyventojų skambučiai dėl Šiaulių Kraujo donorystės centro uždarymo. „Iki šiol Šiauliuose buvo prasta situacija – ne visada reikėdavo kraujo. Atrodo, jog patys žmonės turėdavo jaustis nepatogiai, kad siūlo duoti savo kraujo. O dabar, paskambinę į ligoninę, sužinojome, kad iš viso nebeliko galimybės Šiauliuose duoti kraujo, kodėl taip įvyko, nejaugi niekam neįdomu, ar nebereikia niekam kraujo“, – sunerimęs kalbėjo darbingo amžiaus vyriškis.
Šiaulių Kraujo donorystės centras
Šiaulių Kraujo donorystės centras / Vadimo Simutkino nuotr.

Nors Šiauliuose Kraujo donorystės centro filialas ir nedirba, Sveikatos apsaugos ministerija patikino, kad kraujo ir jo preparatų gydymo įstaigose nepritrūks.

Atimta licencija dėl netinkamai teikiamų paslaugų

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad sustabdžius Kauno kraujo centro veiklą, buvo atsisakyta ir kituose miestuose veikiančių filialų, todėl ir Šiauliuose nebeliko vietos, kur būtų galima duoti kraujo. Tačiau dėl to nesutriko kraujo bei jo komponentų tiekimas šalies gydymo įstaigoms. Jais aprūpins Nacionalinis kraujo centras ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų kraujo centras. 

„Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos nuo šių metų balandžio 26 dienos 16 val. 3 mėnesiams sustabdė Kauno kraujo centro kraujo donorystės paslaugų teikimą, nes įstaiga neįrodė, kad gali ištirti kraują pagal teisės aktų reikalavimus. Todėl ir Šiauliuose buvo sustabdyta Kraujo donorystės centro veikla“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerija.

Pacientai tikrai nenukentės 

Respublikinės Šiaulių ligoninės Kraujo banko vedėja gydytoja transfuziologė Neringa Mikalauskienė nuogąstauja, kad šiuo metu Šiauliuose kraujo donorai niekur nėra priimami, tačiau įsitikinusi, kad dėl to skandalo nereikėtų kelti.

„Pas mus kraujo donorai nepriimami. O dėl kraujo visiškai nesijaudiname, nes mes jo gauname iš Nacionalinio kraujo centro. Buvo skelbtas viešas konkursas, kurį laimėjo Nacionalinis kraujo bankas. Jo filialai, įsikūrę Panevėžyje ir Klaipėdoje, mus ir aptarnauja. Nors ir Šiauliuose veikė Kraujo donorystės centras, mes su jais nebendradarbiavome, todėl jokių nesklandumų dėl laikinai sustabdytos Šiaulių kraujo centro veiklos nepatyrėme“, – aiškino N. Mikalauskienė.

Tačiau gydytoja N. Mikalauskienė prisimena tą laikotarpį, kai Šiauliai turėjo labai gražias tradicijas ir pavyzdingai surinkdavo kraujo iš gyventojų. „Kraujo centras dar buvo ligoninėje ir buvo daug nuolatinių donorų. Tada žmonės noriai aukodavo savo kraujo ir jokių problemų nebuvo.

Dabar labai liūdna situacija, nes Šiauliuose kraujo donorai nebereikalingi. Greitu laiku Nacionalinis kraujo centras planuoja išvykas, kurių metu atvyks ir į Šiaulius. Tada bent šiauliečiai galės atlikti pilietinę pareigą ir paaukoti kraujo. Belieka tik kantriai laukti“, – sako N. Mikalauskienė.

Dabar besikreipiančius į ligoninėje esantį Kraujo banką gyventojus tenka nuliūdinti, kad kraujo donorai Šiauliuose šiuo metu nėra reikalingi ir yra nukreipiami duoti kraujo į kitus miestus.

Esant kritinei situacijai, kai pacientui reikia retos kraujo grupės kraujo, jis į Respublikinę Šiaulių ligoninę būtų atvežtas iš Panevėžio per 1-2 val. Tačiau N. Mikalauskienė sako, kad tokių situacijų niekada nepasitaikys, nes Kraujo banko šaldytuvai yra nuolatos  papildomi. „Kraujo papildymus gauname kasdien, todėl dar nebuvo atvejo, kad skubiai prireikus kraujo pacientui, jo reikėtų specialiai atsivežti“, – sako N. Mikalauskienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Šiaulių naujienos“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min