Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 17d. 22:08

Signataro statusą siūloma pripažinti pasirašiusiems Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaraciją

V. Landsbergis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / V. Landsbergis

Seimui pateiktas siūlymas signataro statusą suteikti asmenims, prieš 60 metų pasirašiusiems Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos priimtą deklaraciją.

Pagal Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos parengtą pataisą, signataro statusą įgytų įgytų aštuoni asmenys, 1949 metų vasario 16 dieną pasirašę Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaraciją.

Tai Jonas Žemaitis – Vytautas, Adolfas Ramanauskas – Vanagas, Juozas Šibaila, Leonas Grigonis – Užpalis, Aleksandras Grybinas – Faustas, Vytautas Gužas – Kardas, Bronius Liesys – Naktis ir Petras Bartkus – Žadgaila.

Jiems būtų suteiktas Deklaracijos signataro statusas, o jų artimieji – našlės ir našlaičiai – galėtų pretenduoti į valstybinę rentą. Kaip informavo projektą pristatęs komisijos pirmininkas Arimantas Dumčius, šiuo metu tėra du asmenys, kurie galėtų pretenduoti į rentą.

Už šį siūlymą balsavo 22 parlamentarai, 4 susilaikė. Dėl projekto priėmimo Seimas spręs jau kitoje sesijoje.

„Jų indėlis siekiant Lietuvos nepriklausomybės – svarus ir reikšmingas, todėl jų atminimas privalo būti įamžinamas, kaip ir signatarų“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Šiuo metu signataro statusą turi 127 Aukščiausios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatai, pasirašę Kovo 11–osios Aktą. Į rentą gali pretenduoti ne tik signatarai, jų našlės ir našlaičiai, bet ir Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatai, 1990 m. kovo 11–14 dienomis vykdę svarbią valstybinę užduotį Maskvoje.

Seimo Finansų departamento duomenimis, rentos šiuo metu mokamos 62 signatarams ir 9 našlėms bei našlaičiams.

Valstybinė signataro renta sudaro 50 proc. Seimo nario pareiginės algos dydžio per mėnesį, našlių ir našlaičių – 25 procentus.

Parlamentarams liepą pastarąjį kartą susimažinus algas, ji sudaro apie 7000 litų neatskaičius mokesčių. Todėl signataro renta atitinkamai siekia apie 3500 litų.

Kitų metų Seimo biudžeto projekte numatyta, kad signatarų, jų našlių bei našlaičių rentoms turėtų būti skirta 2,825 mln. litų.

Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją 1949 metų vasario 16 dieną Radviliškio rajone, Minaičių kaime, pasirašė Lietuvos partizanų vadovybė. Joje paskelbta, kad Lietuvos laisvės kovos sąjūdis (LLKS) prisiima atsakomybę vadovauti nepriklausomos bei demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimui, kurioje garantuojamos lygios teisės visiems Lietuvos piliečiams bei užtikrinama socialinė globa, o taip pat „Komunistų partija, kaip diktatūrinė ir iš esmės priešinga pagrindiniam Lietuvių tautos siekimui ir kertiniam konstitucijos nuostatui – Lietuvos nepriklausomumui, – nelaikoma teisine partija“. 
 

Temos: 2 Renta Seimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min