Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 15d. 14:45

Šilumos suvartojimą lapkritį augino vėjas ir lietus

Šiluma
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Šiluma

Gyventojams gavus sąskaitas už sausį suvartotą šilumą, Vilniaus valdžia ant kilimėlio išsikvietė 507 namų, kuriuose šilumos suvartojimas praėjusių metų lapkritį išaugo dėl neaiškių priežasčių, administratorius ir šilumos punktų prižiūrėtojus. Už uždarų durų buvo aptarinėjamos priežastys.

Į susitikimą susirinko 27 daugiabučius namus prižiūrinčių bendrovių vadovai.

Šilumos mazgai gyventojams – už litą

Po susitikimo Vilniaus meras Artūras Zuokas sakė, kad pagrindinės išaugusio šilumos suvartojimo priežastys yra kelios. „Viena iš jų – nebuvo spėta pasiruošti šildymo sezonui. Antra – buvo tiekiama šilumos daugiau, gyventojai dėl to neturėjo jokių pretenzijų, nes paslauga buvo gera, šilumos gaudavo daugiau, tačiau nebuvo patenkinti gauta sąskaita. Iš karto po to tyrimo šilumos mazgų priežiūros specialistai, administratoriai sumažino šilumos kiekį ir tokiu būdu sumažino šilumos suvartojimą“, – aiškino A.Zuokas.

Anot mero, yra namų, kurie tokio sumažinimo atsisakė, galbūt yra pajėgūs mokėti brangiau už šiltesnį būstą. Tie namai ir šiandien suvartoja daugiau šilumos energijos.

Administratoriams aktualus ir kitas klausimas – šilumos punktų priežiūra. Mero teigimu, Energetikos ministeriją tvarką parengti vėluoja, bet Vilniaus miesto savivaldybė svarsto galimybę šilumos mazgus perduoti už simbolinį litą. „Paprašėme administratorių atlikti gyventojų apklausą, ar jie priims mazgą už vieną litą kaip dovaną“, – aiškino A.Zuokas.

Grąžins nuotolinį duomenų nuskaitymą

Taip pat Vilniaus meras teigė, kad su daugiabučių administratoriais iš esmės nuspręsta nuo kito šildymo sezono grįžti prie šilumokaičių duomenų nuskaitymo kompiuteriais. „Kad nereikėtų žmonėms vaikščioti ir tikrinti šilumos suvartojimo kiekio, dėl ko dabar ir atsiranda kelios dienos, per kurias nuskaitoma vienur anksčiau, kitur vėliau“, – teigė meras.

Suabejojus šio būdo teisėtumu (Energetikos ministerija nuotoliniu būdu duomenis nuskaityti yra uždraudusi), A.Zuokas tvirtino, kad teismo sprendimas yra palankus – tai esą daryti galima, o įranga yra sertifikuota. Tačiau šiuo klausimu irgi ketinama klausti gyventojų nuomonės.

Daugiabučių administratoriai įsitikinę, kad šilumos suvartojimas išaugo tik dėl objektyvių priežasčių – esą niekas neatkreipė dėmesio į tokius dalykus, jog pernai metų lapkritis buvęs ne tik sausesnis, bet ir labiau vėjuotas bei lietingas.

Šlapiam namui reikia daugiau šilumos?

Stiklinis langas, jeigu jis šlapias ir į jį pučia vėjas, praleidžia beveik dukart daugiau šilumos, negu būdamas sausas. Tą patį daro sienos, visas pastatas, – aiškino Artūras Adomonis.

„Nėra nė vieno namo, kur be jokių priežasčių būtų padidėjęs šilumos suvartojimas. Niekas neįvertino, kad pernai lapkritis buvo gerokai vėjingesnis, lietingesnis negu prieš metus. Tokių parametrų niekas nevertina ir neskaičiuoja. Bet stiklinis langas, jeigu jis šlapias ir į jį pučia vėjas, praleidžia beveik dukart daugiau šilumos, negu būdamas sausas. Tą patį daro sienos, visas pastatas“, – aiškino apie 2 tūkst. sostinės namus prižiūrinčios bendrovės „City Service“ atstovas Artūras Adomonis.

Kaip dar viena augančių šilumos sąskaitų priežastis nurodoma ir senstantys daugiabučiai, kurių nerenovavus vargu ar įmanoma tikėtis taupumo. Namo šildymas reguliuojamas pagal šalčiausią butą. Tokie, A.Adomonio teigimu, paprastai būna paskutinių aukštų kampiniai butai, nes jų šiluma iškeliauja per nesandarų stogą ir sienas.

Savivaldybė nusiteikusi griežčiau kontroliuoti administratorių darbą, ypač ruošiant daugiabučius šildymo sezonui.

Tyrimas – metų pradžioje

Šių metų pradžioje Vilniaus savivaldybėje sudaryta darbo grupė ir speciali nepriklausomų ekspertų komisija paskelbė, kad 507 daugiabučiuose šilumos suvartojimo padidėjimo priežastys lapkritį nėra aiškios ir dėl to reikalinga detalesnė analizė. Šilumos suvartojimas šiuose daugiabučiuose išaugo vidutiniškai 28 proc., palyginus su 2010 metų lapkričiu.

Tuomet aiškinta, kad priežastys galėjo būti kelios: faktinė patalpų temperatūra galėjo būti keliais laipsniais didesnė, nei nustatyta minimali 18 laipsnių. Temperatūrą padidinus 2 laipsniais šilumos suvartojimas padidėja maždaug 10 proc. Taip pat šilumos suvartojimas šiuose daugiabučiuose galėjo padidėti ir dėl to, kad 2011 metais buvo pereita nuo ekonominio režimo prie komfortinio, todėl suvartojimas galėjo išaugti iki 3-5 proc.

Tuomet savivaldybė ragino Valstybinę energetikos inspekciją pradėti tyrimą ir išsiaiškinti, kodėl šiuose namuose šilumos suvartojimas lapkritį išaugo.

Nuoroda į 507 namų sąrašą yra čia

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min