Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 10d. 18:16

Situaciją Rusijoje stebintis Egidijus Vareikis: kandidatai nuogąstauja, kad rezultatai bus klastojami

Egidijus Vareikis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Egidijus Vareikis

Su Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) misija pasirengimą Rusijos prezidento rinkimams stebintis parlamentaras Egidijus Vareikis sako, jog delegacija susitiko su visais kandidatais, išskyrus rinkimų favoritu įvardijamą dabartinį premjerą Vladimirą Putiną, kuris 2000-2008 metais dvi kadencijas jau vadovavo šaliai.

Pasak E.Vareikio, susitikimuose V.Putino priešininkai išsakė nuogąstavimus, jog rinkimų rezultatai gali būti klastojami ir iškreipti, kaip kad, jų teigimu, buvo padaryta per Dūmos rinkimus pernai gruodį.

„Susitikome su visais kandidatais išskyrus vieną, visi kiti kandidatai noriai bendravo, kalbėjo, o jų pagrindinės pretenzijos – kaip jie sakė, kad Dūmos rinkimų metu dalis balsų buvo “vogti„, ir baiminasi, kad to neatsitiktų per prezidento rinkimus“, – BNS telefonu sakė Maskvoje šiuo metu esantis E.Vareikis.

„Jie įtaria, kad buvo balsų klastojimo atvejų, pateikia tam tikrus faktus, pavyzdžiui, kad jų stebėtojai galėjo stebėti tik balsavimą, o iš balsų skaičiavimo buvo tiesiog išmesti, kad klastojimo gali būti rašant protokolus“, – kalbėjo konservatorius E.Vareikis.

Pasak parlamentaro, kandidatai įsitikinę, jog sąžiningo balsavimo atveju prezidento rinkimai įvyks tik po antrojo turo: „Nors sutinkama, kad nugalėtojas turbūt aiškus, bet oponentai mano, kad, jei rezultatai būtų teisingi, turėtų būti antras turas“.

Nuo antradienio Rusijoje esanti ETPA misija savo išvadas dėl pasirengimo rinkimams pateiks šeštadienį paskelbdama komunikatą.

ETPA misijos metu delegacija taip pat susitiko su Maskvoje reziduojančiais diplomatais, rinkimų organizatoriais, kandidatais į prezidentus, taip pat žiniasklaidos ir visuomeninių organizacijų atstovais.

„Susidomėjimas kovo 4 dieną įvyksiančiais Rusijos prezidento rinkimais kaip niekada didelis. Ypač atsižvelgiant į besitęsiančius protestus dėl abejotino neseniai įvykusių Rusijos Dūmos rinkimų skaidrumo. Tai, be abejo, didina misijos svarbą. Mūsų užduotis – susipažinti su esama padėtimi ir paruošti ataskaitą, kaip Rusija laikosi savo noru prisiimtų įsipareigojimų“, – sako E.Vareikis.

Prieš vizitą parlamentaras pažymėjo, jog Rusija neabejotinai turi visas technines galimybes surengti nepriekaištingai skaidrius rinkimus, tačiau beveik kiekvieną kartą aptinkama nemažai pasiruošimo trūkumų ir procedūrų pažeidimų.

„Rusija Europos Taryboje nėra laikoma visiškai demokratiška valstybe, tad vykdomas vadinamasis šalies monitoringas. Demokratija yra visos Europos interesas, o Rusija juk – Europos dalis. Stebėdami pasiruošimą, norėtume rasti kuo mažiau trūkumų, o, kiek rasime, atsispindės ataskaitoje. Skaidrūs rinkimai būtų ženklas, jog einama teisinga linkme“, – sakė E.Vareikis.

Prezidento rinkimai Rusijoje įvyks kovo 4 dieną, juose registruoti penki kandidatai – dabartinis šalies premjeras „Vieningosios Rusijos“ pirmininkas V.Putinas, Komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas, nacionalistinės Liberalų demokratų partijos lyderis Vladimiras Žirinovskis, socialdemokratinės „Teisingos Rusijos“ atstovas Sergejus Mironovas, nepriklausomas kandidatas milijardierius Michailas Prochorovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min