Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 9d. 16:58

Šiukšlių problema Vilniuje tebekaitina aistras: nebuvo pasiruošta ar kalti gyventojai?

Šiukšlių krūvos Vilniaus Vingio parke
Mato Miežonio / 15min nuotr. / Šiukšlių krūvos Vilniaus Vingio parke

Apie tai, kad Vilniuje nesusitvarkoma su atliekų tvarkymo problemomis, parūpo ir sostinės tarybos nariams. Sistemos pokyčius posėdyje pristatęs savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis akcentavo pertvarkos būtinybę, kadangi iki šiol apie trečdalis vilniečių už atliekų surinkimą ir išvežimą nemokėjo. Tačiau šiukšlių krūvas, kurios galbūt nebuvo laiku išvežtos, vis dar bado akis.

Šiukšlės – ir Vingio parke

Vilniaus Vingio parke antradienį priešpiet lankytojų akies tikrai nedžiugino vaizdas šalia atliekų konteinerių – čia pūpsojo šiukšlių krūvos. Parką prižiūrinčių „Vilniaus parkų“ vadovas Laisvūnas Budėnas tikino, kad jau antradienį atliekos buvo išvežtos, tačiau pripažino, jog kol kas tokių nesusipratimų pasitaiko. Tačiau tikimasi, kad grafikai susireguliuos artimiausiu metu.

Atliekų tvarkymui administruoti sukurtos specialios savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ („VASA“) teigimu, atliekos iš Vingio parko buvo išvežtos dar antradienį, o susidarė jos esą dėl konkrečios čia veikiančios įmonės kaltės.

„Konkreti minima situacija Vingio parke susidarė dėl netinkamo atliekų turėtojo (įmonės, vykdančios prekybinę veiklą) elgesio. Kaip matome iš fotografijų, šalia konteinerių yra netvarkingai sumestos pakuočių atliekos, kurios turi būti tvarkingai rūšiuojamos, dėžės išlankstomos ir dedamos į tam skirtus rūšiuotoms atliekoms skirtus konteinerius.

Nuolat susiduriame su problema, kad į mišrių komunalinių atliekų konteinerius ar šalia jų žmonės krauna didelių gabaritų, statybines atliekas ir aikštelės tampa mažais sąvartynais. Tokios atliekos neturi atsirasti prie mišrių atliekų konteinerių, jos turi būti vežamos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kur tokios atliekos iš gyventojų yra priimamos nemokamai. Už šiuos atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus gresia įspėjimas arba bauda, kuri gali siekti iki 600 eurų.

Mūsų įmonės Kontrolės skyriaus darbuotojai jau šiais metais tokių pažeidimų užfiksavo per 120, kurie yra perduoti nagrinėjimui atitinkamos institucijoms. Karštuose taškuose, kur teršiama daugiausiai, yra įrengtos vaizdo kameros ir jų tinklas ateityje bus plečiamas“, – situacija komentavo „VASA“ Atliekų tvarkymo paslaugos administravimo tarnybos vadovas Robertas Kiela.

Skundų mažėja

Vis dėlto skundų dėl šiukšlių dar yra, nors, kaip tikina P.Poderskis, mažėja, nes jos išvežamos vis tvarkingiau. Tiesa, jis neneigia ir to, kad gyventojams teko patirti sunkumų.

Pristatydamas pokyčius, kurie įsigaliojo Vilniaus mieste nuo gegužės 1 d., sostinės tarybos nariams jis akcentavo, kad pertvarka buvo būtina.

„Vietoj to, kad gyventojai mokėtų tiesiai atliekų vežėjams, jie dabar mokės rinkliavą, kurią administruos „VASA“, kuri perka paslaugas iš vežėjų. Šitai reformai pasiruošti gal ir atrodo, kad buvo skirti metai ar dveji, bet pilnas pasiruošimo darbas prasidėjo tik tada, kai buvo pasirašyta sutartis su vežėjais, kurie dirba miesto teritorijose. Su trimis vežėjais sutartys buvo pasirašytos spalio 30 d. ir buvo pilnu tempu pradėta ruoštis reformai“, – teigė P.Poderskis.

Administracijos direktorius sakė, kad visi mieste esantys konteineriai bus sužymėti, turės identifikavimo kodus, pagal kuriuos bus galima atsekti, kam šis konteineris priklauso, kiek iš jo išvežta šiukšlių ir t.t. Šiemet numatyta įrengti ir 755 atliekų požemines ir pusiau požemines surinkimo aikšteles, papildomas septynias stambiagabaričių atliekų aikšteles.

„Veiksmų ir darbų su šita sistema yra labai daug, todėl ir pokyčių labai daug, o prie pokyčių prisitaikyti reikia ir kyla visokių nepatogumų“, – sakė P.Poderskis.

Daugiau žmonių mokės

Pasitikrinti, kokia bus rinkliava, anot direktoriaus, galima „VASA“ interneto svetainėje. Jis tik priminė, kad iki šiol apie 30 proc. Vilniaus gyventojų nemokėjo už šią paslaugą, dabar jiems mokėti teks, o tai esą ir padės atpiginti atliekų išvežimą. Pirmieji pranešimai apie rinkliavą gyventojus pradės pasiekti apie gegužės 30 d., procesas kiek išsitęs iki birželio vidurio.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Atliekų konteineriai Vilniuje pirmadienį
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Atliekų konteineriai Vilniuje pirmadienį

„Visi skundai ir problemos dėl atliekų keliauja į „VASA“. Ten yra ir kiti padaliniai, taip vadinama Atliekų policija, kuri vykdo kontrolę, išvežimus ar neišvežimus pagal grafiką ir kitas subtilybes.

Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduriame, yra tai, kad vėluoja atliekų išvežimas mieste po praėjusios akcijos „Darom“, taip pat vežėjai, kurie išėjo iš tam tikrų teritorijų, ir ypatingai vienas vežėjas, kurio apskritai nebeliko Vilniaus mieste, nustojo vežti atliekas porą savaičių iki gegužės 1 dienos, dėl ko tam tikrose teritorijose susikaupė gana didelis atliekų kiekis, ir atėję nauji vežėjai ten tiesiog pamatė tuos faktus ir turėjo su jais kuo greičiau susitvarkyti“, – sakė P.Poderskis.

Sunkumų sukėlė ir pasikeitę atliekų vežimo grafikai, apie kuriuos galbūt ne visi gyventojai buvo laiku informuoti ar patys tinkamai nepasidomėjo.

„Šiuo metu matome, kad tiek skundų skaičius jau yra atslūgęs, tiek gyventojai susiprato, surado naujus grafikus, žino, kaip dirba nauji vežėjai, kaip jiems reikia pagelbėti, kad dirbtų greičiau ir patogiau“, – teigė direktorius.

Kaltų paieška

Būtų užtekę: atsiprašome, nepasiruošėme, išspręsime, – ironizavo A.Čaplikas.

Algis Čaplikas, išklausęs P.Poderskio kalbą, pareiškė, kad jos visiškai nereikėjo – kalbėti esą reikėjo merui, nes kai girtis, tai būtinai tą daro meras Remigijus Šimašius ar vicemeras Linas Kvedaravičius, o kai nesusitvarkoma, tada jau „pakišamas“ administracijos direktorius.

„Pabaiga buvo labai gerai, būtų užtekę kelių žodžių: atsiprašome, nepasiruošėme, išspręsime. Visa kita man buvo nesuprantama arba labai erzino – tai kalti gyventojai, jų neinformavimas ir išankstinės nuostatos. Kokios išankstinės nuostatos, jeigu jie nebuvo informuoti?“ – ironiškai piktinosi A.Čaplikas.

Arturas Liudkovskis irgi susidūrė su šiukšlių problema. Jo teigimu, Lenkų kultūros namai, kuriems jis vadovauja, turi sunkumų – šiukšlių krūva dvigubai didesnė, nei susidarydavo anksčiau.

„Tris dienas skambina į „VASA“, niekas nereaguoja, kai kurios šiukšlės jau pačios pradeda vaikščioti po aikštelę“, – piktinosi A.Liudkovskis, tačiau teišgirdo, kad reikia kantrybės – šiukšlės turėtų būti išvežtos.

Kęstutis Nėnius atkreipė dėmesį į tai, kad į konteinerius gali šiukšles įmesti bet kas, o mokėti ateityje teks konkretaus namo gyventojams pagal tai, kiek tų atliekų išvežama. R.Šimašius į tai atsakė, kad yra būdų apriboti pašalinių žmonių patekimą į aikštelę, kur stovi konteineriai, bet esą rudenį dar kartą bus grįžta prie šios sistemos ir sprendimų ieškoma, kad kiekvienas mokėtų tik už savo atliekas. Kol kas šiukšlės dar nėra sveriamos.

Prieš kelias dienas su meru susitikę atliekų vežėjai tikino, kad skundų dėl pokyčių neliks greičiausia tik po trijų mėnesių, nors „VASA“ vadovai tikina, jog problemos dėl šiukšlių neliks per artimiausias kelias savaites.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min