Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Siūloma apsispręsti, ar Lietuvai reikia sezoninio laiko

Lietuvoje spalio pabaigoje bus atšauktas vasaros laikas.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Laikrodis
Šaltinis: 15min
0
A A

Paskutinį kovo savaitgalį Lietuvos gyventojai kartu su dar šimtu pasaulio valstybių pasuks laikrodžių rodykles į priekį, pereidami prie vasaros laiko. Siūloma Lietuvoje atlikti tyrimus ir apsispręsti, ar vasaros laiko įvedimas duoda naudą.

Skirtingą sezoninį laiką šalies Vyriausybė, atsižvelgdama į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą, įvedė dar 2003 m. Direktyva nustatytas vasaros laiko režimas galios iki 2012 m., o vėliau valstybės ir vėl turės apsispręsti, ar toks laiko kaitaliojimas yra priimtinas. Pasak Seimo nario liberalo Audriaus Endzino, iki to laiko Lietuva turėtų atlikti aiškius tyrimus ir galų gale nuspręsti, ar vasaros laiko įvedimas piliečiams teikia daugiau naudos, ar žalos.

„Iki šiol nėra atlikti aiškūs tyrimai, kokį poveikį žmonių sveikatai ir valstybių ekonomikai kelia vasaros laiko įvedimas. Pasak psichologų, laiko keitimas neigiamai atsiliepia žmonių sveikatai, sukelia stresą, mieguistumą, tuo tarpu sezoninio laiko šalininkai teigia, kad jis turi teigiamą poveikį ekonomikai bei energijos taupymui. Kita vertus, pastarieji teiginiai nėra įrodyti. Sutaupomos energijos procentas toks mažas, kad kyla abejonės ar verta kasmet po du kartus persukinėti laikrodžių rodykles. Gali būti, kad mažiau energijos vasaros sezono metu sunaudojama ir dėl kitų priežasčių“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos narys A.Endzinas.

Pasak parlamentaro, šią savaitę jis dar kartą kreipėsi į Vyriausybę ragindamas apsvarstyti galimybę iki 2011 m. pabaigos atlikti išsamius ir objektyvius tyrimus dėl vasaros laiko poveikio sveikatos, energetikos, transporto, aplinkos, turizmo bei žemės ūkio sektoriams. Tuo pačiu Vyriausybei siūloma atlikti ir šalies gyventojų apklausą. Tokia apklausa buvo atlikta tik prieš dešimtmetį – 2000 m. Po jos paaiškėjo, kad 73 proc. respondentų buvo už tai, kad kovą laikrodžių rodyklės nebūtų persukamos viena valanda į priekį, o spalio mėnesį – valanda atgal.

Primename, kad vasaros laikas įvedamas kiekvienų metų paskutinįjį kovo sekmadienį. 3 val. nakties visos laikrodžių rodyklės pasukamos viena valanda į priekį. Toks laikas galioja septynis mėnesius. Paskutinį spalio sekmadienį, 4 val. nakties, laikrodžio rodyklės pasukamos viena valanda atgal.  Idėja įvesti vasaros laiką kilo dar 1784 m., kuomet amerikietis politikas Benjaminas Franklinas sugalvojo, jog tokiu būdu būtų galima sutaupyti elektros energijos. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Vasaros laikas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min