Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 12, 14:30

Teisės ir teisėtvarkos komitetas: siūlymas grąžinti į Seimo rinkimų sąrašą keturis „darbiečius“ neprieštarauja Konstitucijai

Siūlymas į Seimo rinkimų Darbo partijos sąrašą grąžinti keturis po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo išbrauktus „darbiečius“ neprieštarauja Konstitucijai ir gali būti svarstomas parlamente, tokį sprendimą trečiadienį priėmė Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK).
Darbo partija
Darbo partija / BFL/ Tado Umaro nuotr.

Komitetas neatsižvelgė į Seimo Teisės departamento poziciją, kad Seimo nutarimas, kuriuo norima į rinkimų sąrašą grąžinti Živilę Pinskuvienę, Jolantą Gaudutienę, Joną Pinskų ir Vytautą Gricių, gali prieštarauti Konstitucijai.

Parlamento kanceliarijos teisininkai pareiškė, kad galutinis Seimo sprendimas dėl rinkimų rezultatų jau yra priimtas ir nėra teisinio pagrindo pakartotiniam nutarimui tuo pačiu klausimu. Be to, nėra Konstitucinio Teismo išvados, kuria remiantis būtų galima nustatant tikruosius esminius Seimo rinkimų rezultatus į galutinius kandidatų sąrašus įrašyti Ž.Pinskuvienę J.Gaudutienę, J.Pinskų ir V.Gricių. Anot jų, projektas prieštarauja Konstitucijai bei Seimo rinkimų įstatymui.

Jie pabrėžė, kad Seimo vicepirmininko „darbiečio“ Vytauto Gapšio pateiktas projektas paneigtų anksčiau paskelbtą KT išvadą.

TTK narys V.Gapšys pripažino, kad situacija netipinė, bet, jo teigimu, negalima jos palikti tokios, kaip dabar, nes minėtiems keturiems kandidatams nėra pateikta jokių įtarimų, teisėsauga jiems neturi priekaištų dėl galimo balsų pirkimo.

„Manau, kad konstituciškai neleistina situacija, kai žmonės, akivaizdžiai teisėsaugos institucijų pripažinti, jog jie nedalyvavo, nepapirkinėjo, neturi jokių problemų, bet jiems pritaikyta sankcija (...) Vien pasakyti, kad pasitaikė taip, kaip pasitaikė, manau, yra nesąžininga. Jeigu reikia, galime tikrinti tą nutarimą (Konstituciniame Teisme – BNS), kurį praleistume dabar. Tegu tada KT pasiūlo išeitį, ką daryti tiems žmonėms, kurie dabar net negaliu sakyti yra išteisinti, nes prieš juos nieko nebuvo pradėta“, – kalbėjo V.Gapšys.

Komiteto posėdyje dalyvavęs Vilniaus vicemeras J.Pinskus teigė, kad ikiteisminis tyrimas dėl galimo kalinių balsų pirkimo atliktas kruopščiai, apklausti 127 liudytojai, byla atiduota į teismą.

„(...) priimtas sprendimas, kad mes ten visiškai ne prie ko (...) Manau, kad šiandien reikėtų vadovautis protingumo kriterijais ir priimti teisingus sprendimus“, – tvirtino „darbietis“ ir pabrėžė, kad siūlomas Seimo nutarimo projektas „neatitaiso klaidos“, nes minėti asmenys būtų grąžinti į kandidatų sąrašą, Seimo narių mandatų negautų.

TTK pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas sakė, kad po Seimo nutarimo pateikimo plenarinių posėdžių salėje reikėtų sudaryti laikinąją komisiją, kuri nuodugniai ištirtų situaciją ir pasiūlytų kokią nors išeitį.

Pirmasis Seimo vicepirmininkas „darbietis“ V.Gapšys siekia reabilituoti keturis Darbo partijos narius, kuriuos anksčiau Seimas išbraukė iš šios partijos kandidatų sąrašo ir užkirto galimybę tapti parlamentarais. Jis įregistravo Seimo nutarimo pakeitimą, pagal kurį būtų nustatyta, jog Živilė Pinskuvienė, Jolanta Gaudutienė, Jonas Pinskus bei Vytautas Gricius nepažeidė Seimo rinkimų įstatymo ir jie būtų grąžinti į kandidatų sąrašą. Parlamentarais jie taptų, jeigu kurie nors dabartiniai Seimo nariai, išrinkti pagal Darbo partijos kandidatų sąrašą, atsisakytų mandato.

Trukdymu pasinaudoti rinkimų teise kaltinami keturi asmenys: Vladislavas Gaidis, Igoris Sologubovas, Eugenijus Maciulevičius ir buvęs Darbo partijos kandidatas į Seimą Viačeslavas Ždanovičius.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, visi šie asmenys, veikdami bendrininkų grupėje, susitarė už 30 tūkst. litų sumą papirkti 3 tūkst. asmenų, kad šie balsuotų už Darbo partiją daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat reitinguotų Darbo partijos sąraše esančius penkis jos narius: Joną Pinskų, Živilę Pinskuvienę, Jolantą Gaudutienę, Vytautą Gricių ir V.Ždanovičių.

Kaip yra pranešusi Generalinė prokuratūra, V.Gaidis ir I.Sologubovas iš E.Maciulevičiaus ir V.Ždanovičiaus tam reikalui gavo 5 tūkst. litų, tačiau nebaigė vykdyti nusikalstamos veikos – sutrukdė pareigūnai.

Tuo metu Ž.Pinskuvienė, J.Pinskus, J.Gaudutienė ir V.Gricius byloje tėra liudytojai.

Skundą dėl Seimo rinkimų rezultatų nagrinėjęs KT buvo konstatavęs, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas. KT savo išvadoje pareiškė, kad Rinkimų komisija turėjo informacijos apie galimą balsų pirkimą minėtų kandidatų naudai, tačiau į ją neatsižvelgė. Todėl remdamasis KT nutarimu, Seimas pernai lapkričio 14 dieną priėmė sprendimą, kad Darbo partijos kandidatai Ž.Pinskuvienė, J.Gaudutienė bei J. Pinskus nėra išrinkti Seimo nariais. Jų vietas Seime užėmė kito „darbiečių“ kandidatų sąrašo atstovai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min