Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 16:03

Siūlymui užverti rinkimų duomenis Seime po pateikimo pritarta bendru sutarimu

Rinkimai Eišiškėse
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Rinkimai

Seimas antradienį po pateikimo pritarė pataisoms, kurios po rinkimų užvertų didelę dalį kandidatų duomenų, o po penkiasdešimties metų – ir pačius rinkimų rezultatus.

„Siekiant laikytis Bendrajame duomenų apsaugos reglamente įtvirtintų reikalavimų buvo įvertintas tokių duomenų skelbimo poreikis: viešas interesas skelbti tokius duomenis, kiekis ir proporcingumas. Kandidatų duomenys, vardas, pavardė, kokia partija juos iškėlė, taip pat rinkimų rezultatai nuo jų paskelbimo dienos VRK svetainėje būtų skelbiami 50 metų“, – sakė pataisas pristačiusi Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) vadovė „valstietė“ Guoda Burokienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Guoda Burokienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Guoda Burokienė

Pristatydama projektus ji akcentavo, kad pataisomis balsavimo biuleteniai ir kita rinkiminė medžiaga būtų pritaikyta neįgaliesiems, taip pat atsižvelgiant į Vyriausiosios rinkimų komisijos narių darbo krūvį rinkimų metu jiems 20 procentų keliamas užmokestis.

Pataisoms po pateikimo pritarta bendru sutarimu. Toliau jas svarstys projektus parengęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, svarstymas Seimo salėje numatytas gruodžio 12 dieną.

Seimo, prezidento, Europos Parlamento, savivaldybių tarybų rinkimų, referendumų įstatymų pakeitimus VVSK pateikė argumentuodamas sugriežtintomis Europos Sąjungos asmens duomenų apsaugos taisyklėmis.

Komiteto vadovė „valstietė“ G.Burokienė teigia, jog pakeitimais siekiama rasti balansą tarp teisės žinoti ir asmens teisės būti užmirštam.

Pakeitimai numato, kad kandidatų duomenys apie turtą, pajamas, privačius interesus, taip pat juos iškėlusios partijos būtų skelbiamos penkerius metus. Patys rinkimų rezultatai būtų vieši 50 metų.

Šiuo metu šie duomenys Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje prieinami neterminuotai.

Su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas yra išsakęs poziciją, kad minimi siūlymai sumažintų skaidrumo lygį Lietuvos politikoje.

VRK vadovė Laura Matjošaitytė yra skeptiškai įvertinusi siūlymą po 50 metų paslėpti pačius rinkimų rezultatus, anot komisijos pirmininkės, jie turi būti skelbiami neterminuotai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

Pagal projektus, kandidatų į prezidentus, Seimo narius, Europos Parlamentą, savivaldą duomenys nuo jų paskelbimo dienos VRK interneto svetainėje būtų skelbiami penkerius metus.

Tačiau ir tuomet sužinoti būtų galima ne viską – nevieša taptų informacija apie kandidatų gimimo vietą, tautybę, išsilavinimą, užsienio kalbų mokėjimą, pomėgius, šeiminę padėtį, vyro arba žmonos vardas (pavardė), vaikų vardai ir pavardės.

Penkerius metus viešai būtų skelbiami kandidatų vardai, pavardės, duomenys, kas juos iškėlė kandidatais, išrašai iš turto ir pajamų, interesų deklaracijų. Po penkerių metų būtų paslėptos ir deklaracijos.

Pagal projektus, 50 metų būtų galima skelbti tik kandidatų vardus, pavardes ir kokia partija ar rinkimų komitetas juos iškėlė arba kad išsikėlė patys. Šiuo metu visi minėti duomenys skelbiami neribotai.

Įstatymų projektais taip pat siūloma darbo užmokestį rinkimų komisijų nariams didinti 20 proc., sudaryti rinkimų komisijų narių rezervą.

Projektų aiškinamajame rašte teigiama, kad dėl nemotyvuojančio darbo užmokesčio bei didelio darbo krūvio trūksta kompetentingų žmonių, galinčių dirbti rinkimų komisijose.

VRK duomenimis, šiemet valandinis rinkimų komisijų narių įkainis, atskaičius mokesčius, sudarė nuo 2,62 euro apylinkių komisijų nariams iki 4,06 euro apygardų komisijų pirmininkams.

Dar būtų įtvirtinta, kad balsavimo biuleteniai ir kita viešai skelbiama audio, video informacija apie rinkimus, kandidatų debatai, informacija apie rinkimų procedūras turi būti pritaikyta neįgalių rinkėjų poreikiams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min