Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 30d. 19:03

Skaitytojams pateikia melagysčių kokteilį su egzotišku prieskoniu

Publikacija tinklalapyje Minfo.lt
Publikacija tinklalapyje Minfo.lt

Kokybišką ir patikrintą informaciją mąstančiam žmogui žadantis naujienų portalas žodžio nesilaiko. Vietoj to siūlo melagingų naujienų tinklalapio turinį su sąmokslo teorijomis iš Irano.

Socialiniuose tinkluose dalinamasi tinklalapio minfo.lt publikacija pavadinimu „Slapti dokumentai: B.Obama įsakė CŽV treniruoti ISIS“. Su nuoroda feisbuke atlikta beveik 200 veiksmų, tačiau pagrindiniai publikacijos teiginiai – melas.

15min nuotr./Minfo.lt publikacijos antraštė
15min nuotr./Minfo.lt publikacijos antraštė

Tekstas pradedamas teiginiu, esą informaciją paviešino „vyriausybę sauganti“ organizacija „Judicial Watch“. Pastaroji organizacija – konservatyvių pažiūrų aktyvistų grupė iš JAV, nevengianti bylinėtis su politiniais oponentais bei neslepianti paramos dabartiniam Baltųjų rūmų šeimininkui Donaldui Trumpui.

„Judicial Watch“ ne kartą skelbė melagingą ir nepatikrintą informaciją, pavyzdžiui, apie ISIS bazes Meksikoje, JAV Demokratų partijos išlaidas alkoholiui kelionių metu bei skleidė sąmokslo teorijas. Objektyvumas nėra tai, dėl ko „Judicial Watch“ yra žinoma organizacija.

Minfo.lt publikacijoje rašoma, kad JAV žvalgybos dokumentai rodo, kad Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) 2012 m. Jordanijoje apmokė ISIS narius. Tai nėra tiesa.

15min nuotr./Publikacija Irano nacionalinio transliuotojo tinklalapyje anglų kalba
15min nuotr./Publikacija Irano nacionalinio transliuotojo tinklalapyje anglų kalba

Feisbuke platinama publikacija – pažodžiui išverstas melagingomis naujienomis pagarsėjusio tinklalapio newspunch.com, anksčiau naudojusio younewswire.com pavadinimą, tekstas. Apie šią publikaciją rašė ir faktų tikrinimo tinklalapis Snopes.com, kurio teigimu, jokie CŽA dokumentai apie Jordanijoje apmokytus ISIS karius paviešinti nebuvo.

Informaciją apie Jungtinių Valstijų įsitraukimą Sirijoje 2015 m. skleidė žiniasklaidos monopolį šalyje turinčio nacionalinio Irano transliuotojo internetinis tinklalapis anglų kalba presstv.com. Nei „Judicial Watch“, nei CŽA su šiais teiginiais nieko bendro neturi.

Verta pastebėti, kad versdami newspunch.com publikaciją į lietuvių kalbą, minfo.lt teksto autoriai veiklą nutraukusio tinklalapio „Examiner“ pavadinimą išvertė žodžiu „tyrėjai“. Tai būtų tas pats, kas vietoj „Volkswagen“ vartoti terminą „liaudies vežimas“.

15min nuotr./Minfo.lt ir Newspunch.com publikacijų palyginimas
15min nuotr./Minfo.lt ir Newspunch.com publikacijų palyginimas

Vienintelis krislas tiesos minfo.lt publikacijoje – žvalgybos atmintinė, kurioje aptariama situacija Sirijoje, prasidėjus susirėmimams tarp Basharo al Assado ir jį nuversti siekusių sukilėlių. Dokumente teigiama, kad Vakarai, Turkija ir Persijos įlankos valstybės remia opoziciją, o Rusija, Kinija ir Iranas – Sirijos prezidentą.

JAV parama Sirijos opozicijai minfo.lt publikacijoje pateikiama, kaip sensacinga naujiena, nors JAV prezidentas B.Obama dar 2012 m. pareiškė, kad Jungtinės Valstijos pripažins Sirijos opozicines pajėgas teisėtai atstovaujant Sirijos valstybę.

Socialiniuose tinkluose skelbiamoje publikacijoje teigiama, kad Vakarai ISIS laikė strateginiu ginklu nuverčiant Sirijos režimą, tačiau toje pačioje atmintinėje, kurios interpretacijas išvertė minfo.lt rašoma, kad Islamo valstybės iškilimas Irake gali būti viena iš baisiausių nestabilumo Sirijoje pasekmių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama

Publikacijoje pateikiami teiginiai, esą „B.Obamos administracija gerai suprato, jog ginklai, gabenami iš Benghazi, buvo skirti sukilėlių būriams – įskaitant ISIS“ neturi pagrindo. Įrodymu pateikiamoje atmintinėje Islamo valstybė įvardijama grėsme.

Dar daugiau, informacija apie tai, kad CŽA tiekė ginklus Sirijos sukilėliams nėra slapta. Programos „Timber Sycamore” pagrindu prieš al Assadą kovojantiems sukilėliams buvo tiekiami ginklai. Viena to priežasčių buvo suteikti sukilėliams įrankius kovojant su Rusijos remiamu Sirijos režimu.

Dėl nepateisintų lūkesčių, programa buvo nutraukta, pagalbą sukilėliams pakeičiant kitomis priemonėmis. Tiesa, kad plečiantis Islamo valstybės teritorijai, dalis sukilėliams tiektų ginklų buvo patekę į ISIS kovotojų rankas, tačiau tai nebuvo programos tikslas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybė“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybė“

Pentagonas pažymėjo, kad viena pagrindinių paskatų tiekti ginklus Sirijos sukilėliams buvo pasipriešinimas Sirijos režimui ir kova su tuomet itin sparčiai augusia ISIS.

Minfo.lt publikacijoje remiamasi melaginga ir iškraipyta informacija iš nepatikimų šaltinių, o teiginiai esą JAV tiesiogiai tiekė ginklus Islamo valstybei, o CŽA apmokė jos narius – melagingi.

Redakcija primena, kad minfo.lt valdo psichoterapeutu prisistatantis Marius Gabrilavičius, dar žinomas M.G.Maksimaliečio vardu. Liepą vyras buvo užsiminęs apie ketinimus kurti politinę partiją, kurios ideologinis pagrindas – blaivybė.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min