Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 28d. 09:01

Skambiausios A.Maldeikienės mintys: ką sakė apie bankų analitikus, I.Šimonytę ir savo algą?

Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė

Portalas 15min kviečia susipažinti su įdomiausiais ir aktualiausiais Seimo narės Aušros Maldeikienės, kuri kandidatuos į Lietuvos Respublikos prezidentus, pasisakymais tiek apie save, tiek apie įvairias vidaus ir užsienio politikos sritis.

Pasisakymus suskirstėme į keturias dalis – pasisakymai apie vidaus politiką ir ekonomiką, pasisakymai apie visuomenę ir žmogaus teises, pasisakymai apie užsienio politiką ir krašto apsaugą ir pasisakymai apie save.

Apie vidaus politiką ir ekonomiką

Apie politikos sampratą

„Politika yra aukščiau visa ko. Politika yra žmonių susitarimas dėl jų bendro gyvenimo. Politika yra tai, kas padaro visuomenes tampriomis. Politika yra tai, kas sunaikina visuomenes ir jas pakelia.

Politika yra tai, kas padaro visuomenes tampriomis. Politika yra tai, kas sunaikina visuomenes ir jas pakelia.

Tai yra tiesiog žmonių kalbėjimasis, suvokimas, kad visuomenę sudaro labai įvairūs žmonės.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Mes padarėme didelę klaidą patikėję, kad atgavus nepriklausomybę darbas padarytas, o politika baigėsi. Iš mitingų, iš miesto aikščių, iš laikraščių laiškų skilčių mes išplovėme politiką.“ (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

„Politika kalba apie žmonių buvimą kartu. Tad politika yra ne tik idėjų, bet ir vertybių kova. Politika nėra mokslas: jos negalima pakeisti technokratų, ekspertų ar biurokratų valdžia. Sakantys, kad politika turi atsakymus, neišvengiamai meluoja. Politika kalba apie sudėtingus, dažnai neišsprendžiamus, klausimus.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Politikos prigimtis“).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

Apie ekonomiką

„Jeigu tu ekonomiką, kaip ir sovietiniais laikais, taip ir dabar, iškeli aukščiau kultūros, šita šalis yra pralošusi.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Ekonomika, beje, irgi yra kultūros fenomenas. Ir ne daugiau. Kultūra apsprendžia ekonomiką, o ne priešingai. (...) Kokia kultūra, tokia ir ekonomika.“ (Atsakymas į skaitytojo klausimą asmeniniame tinklaraštyje, 2015 m. balandžio 6 d.).

„Manau, kad rinka yra geriausias įmanomas daugelio klausimų (bet tikrai ne visų!) sprendimo būdas. Nesu linkusi nei pernelyg nerimauti dėl globalizacijos (priešingai, manau, tai neišvengiamas procesas, kuris nėra blogas per se, bet turėtų būti valdomas ir ar bent aiškiai apmąstomi jo keliami iššūkiai tautoms ir žmonių grupėms), nei dėl finansinio kapitalo įsigalėjimo.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Ką man reiškia neoliberalizmas?“, 2016 m. rugsėjo 5 d.).

„Esu įsitikinusi, jog agresyvi privatizacija ir vadinamoji taupymo politika (austerity), kai krizės metu priešingai ekonominei logikai mažinamas biudžeto deficitas (dvi priemonės, kuriomis visada pasirodo neoliberalizmas), galiausiai padaro daugiau žalos, nei duoda naudos. Lietuvos atveju, manau, tokia politika suformavo neslopstančią ir demografiškai pražūtingą emigraciją.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Ką man reiškia neoliberalizmas?“, 2016 m. rugsėjo 5 d.).

„Mūsų visuomenė įsivaizduoja, kad gėrybes kuria privatus sektorius – tai yra žiauriai infantilu ir kvaila.

Mūsų visuomenė įsivaizduoja, kad gėrybes kuria privatus sektorius – tai yra žiauriai infantilu ir kvaila.

Gėrybes kuria visuomenė.“ (Pasisakymas LRT laidoje „Dienos tema“, 2018 m. rugpjūčio 7 d.).

„Teisingumo vardan per valstybės biudžetą turi būti perskirstoma didesnė pajamų dalis, o turtingiausieji ir stambus verslas turi proporcingiau prisidėti prie visuomenės gerovės.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

Apie mokesčius ir Lietuvos mokesčių sistemos ydas

„Kuriant įtraukią visuomenę, kuri garantuotų galimybes daugeliui, privalu neatidėliojant įvesti adekvačią progresinių mokesčių sistemą ir naikinti nepagrįstas mokestines lengvatas, maitinančias neproduktyvų verslą, korupciją ir neteisingumą.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

„Nesu mačiusi nė vieno sveiko proto ekonomisto gyvenime, kuris nepasisakytų už progresinius mokesčius. Tiesiog vadovėlis – mokesčiai yra progresiniai. Kas neturi už ką gyventi, mokesčių nemoka. Kas yra Lietuvos mokesčių sistemoje blogai – kad viršuje yra regresas. Jeigu tu uždirbi 22 tūkstančius vidutiniškai per mėnesį, tavo mokesčių tarifas bus apie 11. Mes turime apie 40 mokesčių lengvatų įvairių – neapmokestinamas paveldėjimas, beveik neegzistuoja nekilnojamojo turto mokesčiai. Tai išbalansuoja visuomenę.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Aš manau kad iki 600 eurų absoliučiai visi žmonės, įskaitant milijardierius, neturėtų mokėti mokesčių.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

Apie dabartinės Vyriausybės mokesčių reformą

„Man iš tikrųjų atrodo gerai, kad žmonės pamatys, kiek jie sumoka mokesčių. (…) Jei bendrai, iš esmės vertinčiau, jokios čia ypatingos reformos nebuvo, todėl, kad tie mokesčiai kitaip skirstėsi, o dabar matysis, kas iš tikrųjų moka.“ (Pasisakymas LRT laidoje „Dienos tema“, 2018 m. rugpjūčio 7 d.).

„Kai finansų ministras vienu metu kalba ir apie fiskalinę drausmę, ir apie mažesnius mokesčius, ir apie didesnes išlaidas viešajam sektoriui bei papildomas socialines išmokas, girdi tai kaip tik šizofreniko kliedėjimą.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Naujoji mokesčių pertvarka toliau stiprina išsunkiančią ekonomikos sistemą“, 2018 m. rugpjūčio 9 d.)

(Apie mokesčių sistemos ydas, kurių neištaiso reforma) „Kai kada žmonės apskritai atleidžiami nuo mokesčių, gaunantys dideles pajamas, na, kad ir stambūs ūkininkai, kurie iš esmės nemoka mokesčių. O mažiukai sumoka palyginti labai daug mokesčių nuo savo pajamų.“ (Pasisakymas LRT laidoje „Dienos tema“, 2018 m. rugpjūčio 7 d.).

„Vienodas pajamas gaunantys žmonės yra labai išskirstomi. Ir iš tikrųjų taip nutinka, kad gydytojas, mokytojas ir t. t. yra tie, kuri turi būti baudžiami mokesčiais – kad jie gautų 1 000 eurų į rankas, jie turi sumokėti 400. Dabartinėje sistemoje gal šiek tiek sumažės skaičius, bet labai menkai. Bet tie, kur, pavyzdžiui, gydo arba moko po darbo, mokykloje, jau moka kitokius mokesčius. Tas absurdas dirbant tą patį darbą išlieka.“ (Pasisakymas LRT laidoje „Dienos tema“, 2018 m. rugpjūčio 7 d.).

„Lietuvoje galime aptikti per 40 įvairių mokestinių lengvatų, kurių absoliuti dauguma esmingai mažina stambiausias pajamas gaunančių gyventojų mokesčius. Tai ne tik didina turtingųjų pajamas, bet ir susina valstybės pajamų srautus bei gilina pajamų bei galimybių nelygybę, augina kainas.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Naujoji mokesčių pertvarka toliau stiprina išsunkiančią ekonomikos sistemą“, 2018 m. rugpjūčio 9 d.)

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Stasys Jakeliūnas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Stasys Jakeliūnas

Apie verslo liudijimus

[Verslo liudijimai, – 15min] yra savotiška indulgencija, viduramžių indulgencija 21-ame amžiuje – susimoku, o po to darau, ką noriu. Prie verslo liudijimų mokesčiai gali būti beprotiškai dideli, jei žmogus sumokėjo ir nieko negavo, ir beprotiškai maži, jei jis daug gavo ir mokėjo.“(Pasisakymas LRT laidoje „Dienos tema“, 2018 m. rugpjūčio 7 d.).

Apie nekilnojamojo turto mokestį

„Jeigu turtingas žmogus naudojasi viešosiomis gėrybėmis, (...) tačiau nemoka nekilnojamojo turto mokesčių, tai jis iš esmės savo naudai dar kartą perskirsto bendras gėrybes, kai mažesnes pajamas gaunantis žmogus priverstas gyventi prasčiau ir mokėti daugiau mokesčių.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Naujoji mokesčių pertvarka toliau stiprina išsunkiančią ekonomikos sistemą“, 2018 m. rugpjūčio 9 d.)

Apie kainų reguliavimą

„Nemanau, kad kainų (išskyrus natūralių monopolijų) reguliavimas būtų gėris ir duotų kokios nors naudos“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Ką man reiškia neoliberalizmas?“, 2016 m. rugsėjo 5 d.).

Apie viešąjį sektorių

„Klaidingai menkinant viešojo sektoriaus kuriamą vertę ir bendrąjį gėrį, naikinama valstybės ir jos žmonių ateitis ir perspektyvos.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

„Šiuo metu mūsų viešasis sektorius yra pastatytas į invalido vietą. Priverstas vykdyti pažadus, už kuriuos niekas neketina mokėti. Kodėl aš sėdžiu Seimo salėje? Todėl, kad man nusibodo mokyti ponų vaikus, kai tie ponai įsivaizduoja, kad aš iš mažos savo algos dar turiu ir knygutes nupirkti.“ (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

Kodėl aš sėdžiu Seimo salėje? Todėl, kad man nusibodo mokyti ponų vaikus, kai tie ponai įsivaizduoja, kad aš iš mažos savo algos dar turiu ir knygutes nupirkti.

„Itin ironiškai vertinu taupymą viešojo sektoriaus naikinimo sąskaita, nes jo atkūrimas kainuos nepalyginamai daugiau, o XXI amžiuje gyventi be adekvataus švietimo, sveikatos apsaugos ar mokslo yra tiesus kelias į atsilikimą, taip pat ir ekonominį.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Ką man reiškia neoliberalizmas?“, 2016 m. rugsėjo 5 d.).

Apie socialinį draudimą

„Reformuojant Lietuvos socialinio draudimo sistemą būtina subalansuoti įmokas ir išmokas, ypač atsakingai vertinant adekvačių nedarbo draudimo išmokų bei pensijų išsaugojimą.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Ekonomika“).

„Socialinių garantijų naikinimas taupymo vardan yra ne tik neteisingas, bet ir neatsiperka ilgalaikėje perspektyvoje.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

Apie kairiuosius Lietuvoje

„Lietuvos „kairiojo“ politiko portretas žiaurokas: tai niekada nesimokęs ir politikos bei viešųjų finansų abėcėlės neišmanantis (intrigų ir sumaišties kėlimas nėra politika) bei apie savo veiklos pasekmes nemąstantis optimistas“. (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Syso mokesčiai nėra progresiniai mokesčiai“, 2015 m. spalio 29 d.).

Apie profsąjungas

„Turi būti ypatingai skatinamos ir valstybės visokeriopai remiamos dirbančių žmonių interesams atstovaujančios profsąjungos.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

Apie darbo rinkos lankstumą

„Darbo rinkos lankstumo nuostatas privalo atsverti didesnės dirbančiųjų saugumo garantijos.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

Apie žemės ūkį

„Paramos žemės ūkiui sistema turi būti nukreipta į smulkius ir šeimos ūkius.“(A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

„Mūsų visa visuomenė turi suprasti, kad ne šventoji dvasia ūkininkams duoda mokestines lengvatas, o tie patys mokytojai, tie patys gydytojai, kurie dvylika metų mokosi, jie iš tiesų kai kurioms grupėms leidžia gerai gyventi. Tai, kas Lietuvoje nesuvokiama, kad mokestinės lengvatos yra ne kieno nors gero charakterio bruožas, o kai kas už juos sumoka.“ (Pasisakymas spaudos konferencijoje Seime, 2017 m. kovo 14 d.).

Mūsų visa visuomenė turi suprasti, kad ne šventoji dvasia ūkininkams duoda mokestines lengvatas, o tie patys mokytojai, tie patys gydytojai.

Apie švietimą

„Universitetų misija yra skleisti laisvą mintį ir kritinį mąstymą, o ne aptarnauti darbo rinką.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Politikos prigimtis“).

„Kiekvieną kartą, kai utopistai tikintys kokia nors viena idėja – nematoma rinkos ranka, klasių kova, matematine abstrakcija ar kreive, kuri anot jų, išsprendžia visas problemas, pasiūlykite pirmiausiai išbandyti jiems šias idėjas ant savęs. Neoliberalus aukštojo mokslo reformos eksperimentas nepavyko, eksperimentavome su savo ateitimi. Gal metas sustoti ir nustoti žaisti rinką ten, kur ji neveikia?“ (Publikacija delfi.lt, 2016 m. spalio 28 d.).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius

„Slinktis link paslaugų ekonomikos privalo būti skatinama visomis valstybei pasiekiamomis priemonėmis, visų pirma deramu ir gerokai solidesniu mokslo finansavimu.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Tikiu ir pažadu“, 2016 m. rugpjūčio 7 d.).

Apie pabėgėlius

„Lietuvai būtinas didesnis solidarumas su pabėgėlių krizes patiriančiomis Europos sąjungininkėmis.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie internetinį balsavimą

„Aš manau, kad tai yra gerai, ir visos tos baimės, kad balsuos ne taip, ir ką nors nupirks, yra sugalvotos. Pliusą didžiausią matau tame, kad daugybė žmonių, kurie šiuo metu gyvena ne tiesiogiai Lietuvoje, dėl įvairiausių priežasčių – mokosi, emigravo, keliauja, irgi galės balsuoti.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

Apie bankų analitikus

„Dalis tų žmonių [Komercinių bankų analitikų. – 15min] yra pakankamai racionalūs ir protingi, tačiau kai kurie, ypač SEB atstovas, pasižymi išskirtinai ribota logika ir lėkštomis išvadomis.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Kas sieja Vilniaus grindinio studentus, Brexitą ir Trumpą?“ 2016 m. birželio 25 d.)

Apie Ingridą Šimonytę

„Tai, kad mylintys Ingridą dažnai sako, kad Maldeikienė kalba nesąmones, o mylintys mane dažnai sako, kad Šimonytė kalba nesąmones, parodo didelį visuomenės neišsilavinimą. Mes su ja iš to dažnai juokiamės. Tai rodo, kad iš tiesų žmonės nesupranta, ką mes kalbame, nes mes kalbame tuos pačius dalykus.“ (Interviu 15min, 2017 m. kovo 12 d.).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė

(Apie I.Šimonytės kandidatavimą Prezidento rinkimuose) „Jau prieš metus jos klausinėjau, tada ji turėjo kitokią nuomonę. Labai džiaugiuosi, kad ji galiausiai ją pakeitė. Ji ilgokai spyriojosi, turbūt vasaros viduryje savo nuomonę pakeitė. Aš manau, kad tai yra puiku, nes Lietuvai reikia įvairių kandidatų ir, svarbiausia, Lietuvai reikia profesionalių žmonių, kurie dalyvavo politikoje.“ (Pasisakymas LRT laidoje „LRT forumas“, 2018 m. rugsėjo 24 d.).

„Bėda yra partija, su kuria ji ketina eiti. Konservatorių partija yra tie, kurie iš biudžeto gauna labai dideles dotacijas ir ši partija kol kas neturi jokios rinkimų programos.“ (Pasisakymas LRT laidoje „LRT forumas“, 2018 m. rugsėjo 24 d.).

Apie Petrą Gražulį

„Su tokiais žmonėmis kaip ponas Gražulis reikia viską daryti teisme, nes tokio žodžio kaip „padorumas“ – nėra“ (Pasisakymas 15min, 2018 m. rugsėjo 7 d.).

Apie Dalią Grybauskaitę

(Apie D.Grybauskaitės užsienio politiką) „Jos politika – neturėti politikos.“ (Pasisakymas naujienų agentūrai ELTA, 2018 m. liepos 27 d.).

„Jei ji lyderė – aš ruonis.“ (Įrašas „Facebook“, 2013 m. balandžio 9 d.).

„Ponia Prezidente, mes suprantame, kad jūs buvote su Burokevičiumi per 1991 metų tragiškas sausio dienas. Tauta jums tai net atleido. Bet dabar jūs parodėte tikrą savo vergo sielą, nes tik vergas vykdo kitų komandas nemąstydamas ir tik vergas mąsto, kad tapęs šeimininku, jau gali stumdyti kitus. Tada, burokevičių laikais, jūs buvote šeimininko įtakoje, o dabar manotės esanti šeimininkė, kuri gali stumdyti kitus ir jiems komanduoti. Savo širdyje ir galvoje vis dar esate vergė.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Shame on you, Grybauskaite“, 2018 m. gegužės 3 d.).

Apie Rolandą Paksą

„Politiškai silpno R. Pakso klausimą reikėjo spręsti, tačiau ne taip ir ne tų žmonių rankomis. Šiuo atveju vaistai buvo blogesni už pačią ligą.“ (Komentaras Lrt.lt, 2018 m. gegužės 25 d.).

Apie teismus

„Nesu pastebėjusi, kad su teismais apskritai būtų didelės problemos. Labai dažnai teismų klausimas iškyla tokiam kontekste, kai pradedama aiškinti, kad teismai yra korumpuoti. Bet konkrečių teismo korumpavimo bylų buvo gal keletas, ir jos buvo gana smulkios. (…) Dažnai yra labai sunku kai kuriems žmonėms sutikti, kad teismo sprendimas yra nepalankus, kad yra toks sprendimas, tokie įstatymai, o ne todėl, kad kažkas kažką nupirko.“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

Apie valdančiųjų inicijuojamą politinės korupcijos tyrimo komisiją

„Seime esančios verslo grupės nori tirti kitas grupes – „Agrokoncernas“ nori tirti kitus koncernus. Veikiausiai komisijos iniciatoriai jau žino, ką tirs ir ką jie nori rasti, taigi čia stebime politinį teatrą. (…) Korupciją turi tirti ne Seimas ir ne tokio pobūdžio komisijos. Šiuo atveju dar viena komisija yra bandymas su žemėmis sumaišyti tiek konservatorius, tiek ir visus kitus, kurie šiuo metu neįtinka valstiečiams bei Kirkilo partijai.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje, 2018 m. rugsėjo 25 d.).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas

A.Maldeikienė apie visuomenę ir žmogaus teises

Apie Lietuvą

„Viena didžiausių Lietuvos bėdų — nuolatinis bandymas rasti labai paprastus, vieno sakinuko atsakymus į labai sudėtingus visuomenės gyvenimo klausimus.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje, 2016 m. gegužės 10 d.)

(Apie Lietuvą, kurioje norisi gyventi) „Kokia ta Lietuva, kurioje norėtųsi gyventi ir kurti? (…) Tai Lietuva, kuri nėra valdoma pažymomis, telefonine teise ar tulpių laiškais.“ (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

„Man labai baisu klausytis Lietuvos diskurso (…) kad Lietuva yra iš dviejų Lietuvų padaryta. Ne, Lietuvoje yra kokios 7, 8 Lietuvos. Šitai patvirtins bet kuris mokslininkas, sociologas.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Lietuvoje žmogus, kad jis galėtų jaustis saugiau, (...) turėtų, jei jis vienas gyvena, turėti bent 1400–2000 eurų į rankas, ypač jei gyvena Vilniuje. Bet ir kituose miestuose pakankamai daug. Ir turėtų turėti minimum 1000 eurų vienam asmeniui, jei jis turi šeimą iš 4 asmenų. Tada ir prasideda toks adekvatus gyvenimas.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Auganti pajamų, turtinė ir galimybių nelygybė tapo didžiausia grėsme Lietuvos ateičiai. Tai lėmė aklas tikėjimas rinka bei savanaudiškas nenoras dalintis bendrai sukuriamu gėriu.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

„Lietuvos socialiniai įsipareigojimai neatitinka turimų ekonominių galimybių, ir tai neleidžia plėtotis įtraukiai visuomenei bei pakerta stiprios vidurinės klasės perspektyvas.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Ekonomika“).

Apie laisvę

„Viena iš esminių Lietuvos problemų yra laisvės stygius, kuris dehumanizuoja visuomenę, gimdo atskirtį bei naikina piliečių pasitikėjimą vienas kitu, bendruomene bei valstybe. Laisvę užtikrina įtrauki visuomenė, kuri vienintelė garantuoja pagarbą žmogaus autonomijai, socialinį mobilumą bei suteikia didesnes galimybes. Tikėjimo ir pasitikėjimo stoka gimdo fanatizmą ir jo inspiruojamą draudimų politiką. (…) Bet kokių visuomenės grupių marginalizavimas yra ne tik amoralus, bet ir neapsimoka.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

Apie šeimas

„Valstybė negali skirstyti šeimų į tinkamas ir netinkamas: šeimoms turi būti padedama išlaikant besąlygišką pagarbą jos nariams.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

„Jaunos šeimos turi būti skatinamos ne abstrakčių šeimos apibrėžimų kūrimu ir tų šeimų skirstymu į esą teisingas ar netinkamas, o realia parama, kuri suteiktų galimybę ne tik išgyventi, bet ir matyti perspektyvą.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „Tikiu ir pažadu“, 2016 m. rugpjūčio 7 d.).

Apie smurtą prieš moteris

„Privalome panaikinti smurto prieš moteris priežastis ir netoleruoti bandymų dėl jo kaltinti smurto aukas.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

Apie vaikų apsaugą

„Visuomenė ir valstybė privalo ginti vaikus, garantuodama jiems saugią aplinką, kokybišką išsilavinimą ir paramą sudėtingose situacijose.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

(Apie dabartinę Vaiko teisių apsaugos įstatymo redakciją) „Aš vienintelė balsavau prieš Vaiko teisių apsaugos įstatymą, kai jo kūrėjai plojo katučių, kad dabar vaikučiai šeimoje nebus skriaudžiami. Tokio įstatymo reikia, bet negalima meluoti žmonėms, kad jis veiks.“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

Apie senjorus

„Visuomenė ir valstybė turi garantuoti ne tik ekonominę, bet ir socialinę, bendruomeninę bei psichologinę paramą senjorams.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

„Pasakau pensininkams, kad jei bus padidintos pensijos, bet nekils algos, išvarysite vaikus į emigraciją, o ateityje pensijas turėsite dar mažesnes.“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

„Aš kaip pilietė kategoriškai nesutinku, kad mano pinigais būtų gelbėjami pensininkai. (…) Lietuvoje visos partijos taip rūpinasi pensininkais tik todėl, kad jie sutartinai ateina prie balsadėžių. (…) Taip, tokiam (gaunančiam mažą pensiją) pragyventi yra sunku, jam reikėtų šiek tiek padėti. Bet jokiu būdu ne valstybės ateities – jaunų žmonių, kurie suka galvą, kaip pramaitinti vaikus, sąskaita.“ (Interviu „Respublikai“, 2011 m. gruodžio 8 d.).

Apie homoseksualų teises

„LGBT asmenys, taip pat ir auginantys vaikus, yra lygiateisiai piliečiai, todėl valstybė turi liautis juos diskriminuoti ir priimti būtinus įstatymus.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

„Jeigu jie [homoseksualios poros, – 15min] užsienyje susituokė ir į Lietuvą grįžę nebegali gyventi kartu ir jiems neleidžia traktuoti savęs šeima, aš manau, kad tai neleistina“. (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

„Aš manau, kad turi būti kaip galima greičiau įteisinta partnerystė. Ar būtina santuoka, aš nesu tikra, tikriausiai balsuočiau prieš arba susilaikyčiau. Bet už partnerystę labai pasisakau.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

(Apie homoseksualų teisę įsivaikinti) „Pažįstu porą homoseksualių šeimų, viena iš jų dažnai būna televizijos ekranuose, kurioms ramiai atiduočiau savo anūką auginti.

Pažįstu porą homoseksualių šeimų, viena iš jų dažnai būna televizijos ekranuose, kurioms ramiai atiduočiau savo anūką auginti.

Ir aš pažįstu daugybę heteroseksualių šeimų, kur greičiau vaikas tegul gatvėje gyvena, negu tose šeimose, kur jis patirs daugybę prievartos. Taigi, manau, kad žmonės neturėtų būti skirstomi pagal šį kriterijų, ar duoti vaiką, ar ne.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

Apie abortus

„Gerbdama gyvybę, vis dėlto nepalaikau abortų draudimo, kuris neretai tik pagilina ir taip kenčiančių moterų skausmą.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

Apie eutanazijos legalizavimą

„Nepritarčiau [eutanazijos legalizavimui, – 15min]. Už tokį sprendimą nebalsuočiau, balsuočiau prieš. Kodėl? Tikriausiai dėl religinių įsitikinimų ir dėl to, kad aš labai gerai suprantu, kaip iš tikrųjų gyvenime gali būti beviltiškai sunku gyventi. Bet aš nuoširdžiai tikiu, kad tu turi ištempti savo naštą iki galo, kartais beviltiškai sunkiai. Aš, tiesiog, tuo tikiu, ir labai noriu tuo tikėti.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

Apie narkotikų prevenciją

„Efektyvi narkotikų prevencijos politika yra tik ta, kuri mažina daromą žalą ir naikina šešėlinę narkotikų rinką.“ (A.Maldeikienės politinė programa, skiltis „Žmogaus teisės“).

Apie kanapių legalizavimą

(Paklausta, ar pritartų kanapių legalizavimui) „Ne, nepritarčiau.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

Apie dvigubą pilietybę

„Kiekvienas lietuvis, kuris gimė Lietuvoje, pagal kilmę šitoje šalyje gimė, turi turėti teisę į savo šitą pilietybę. Jei jis nori, jis gali jos atsisakyti, bet jei nori, jis turi teisę ją turėti.“ (Apsilankymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

A.Maldeikienė apie užsienio politiką ir krašto saugumą

Apie užsienio politikos viziją

„Aš esu už gerokai atviresnę Lietuvos užsienio politiką. (…) Mes turime situaciją, kai Lietuvos užsienio politika susiveda į vieną ar pusantro klausimo – tai yra konfliktavimas su Rusija ir iš dalies Rytų partnerystės problemos.“ (Pasisakymas naujienų agentūrai ELTA, 2018 m. liepos 27 d.).

„Lietuva yra integrali Vakarų civilizacijos dalis ir privalo aktyviai dalyvauti Vakarų vertybių gynyboje. Vakarų civilizacija remiasi pagarba žmogaus teisėms, laisve, demokratija, lygybe ir įstatymų viršenybe. Kintančiame pasaulyje, kuris šiandien susiduria su dešiniuoju populizmu ir autoritarizmu, Lietuva turi stoti demokratijos ir įstatymo viršenybės pusėn.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie tarptautinę prekybą

„Kylančio globalaus protekcionizmo akivaizdoje Lietuvai reikia remtis laisvąja prekyba, tuo pačiu metu visomis išgalėmis stiprinant viduriniąją klasę ir vidaus rinką.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Užsienio politika“).

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

Apie Europos Sąjungą

„Aš manau, kad Europos Sąjunga yra absoliutus gėris, ypač žmogaus teisių srityje. Ką mums reikėtų daryti – labiau siekti įtraukti, padaryti Lietuvoje daugiau Europos būtent socialinėse teisėse. Imti iš ES tuos jų daugiamečius socialinius modelius, senųjų šalių. (…) Aš būčiau labiau už vokišką modelį, labiau atitinka, mano supratimu, mūsų tautos mentalitetą“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Lietuva kartu su kitomis naujosios kartos Europos Sąjungos narėmis, privalo keisti savo padėties vertinimo perspektyvą: mes turime būti pasiruošę daugiau duoti, nes tik taip iš Europos galime gauti to, ko mums išties stinga – institucijų tvirtumo ir Europos patirties.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „ES privalo spręsti kylančius iššūkius, Lietuva – imtis iniciatyvos“, 2018 m. spalio 10 d.)

„Krizės akivaizdoje Lietuvai dera palaikyti demokratines Europos Sąjungos reformas, kurios galėtų spręsti kylančias technokratinio valdymo prieštaras. Lietuva turėtų paremti bendros Europos energetinės sąjungos idėją.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie ES ateitį

„Lietuva privalo visomis išgalėmis palaikyti Europos Sąjungos tęstinumą, bet tuo pačiu metu mąstyti apie galimus ateities aljansus, jeigu dabartinė Sąjunga subyrėtų.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

„Europos Sąjungos plėtra po Vakarų Balkanų įtraukimo turi būti įšaldyta, o Turkijos stojimo klausimas dabartinėje situacijoje negali būti svarstomas.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

„Privalu vykdyti Europos Sąjungos institucijų reformą, kuri veikiausiai turėtų įgauti naujos Europos Konstitucijos pavidalą, tačiau šį kartą diskusija privalo rutuliotis tarp europiečių, o ne tarp technokratų.“ (Įrašas asmeniniame tinklaraštyje „ES privalo spręsti kylančius iššūkius, Lietuva – imtis iniciatyvos“, 2018 m. spalio 10 d.)

Apie Lenkiją

„Lietuva šimtmečius turėjo ypatingus santykius su Lenkija ir jų tęstinumas saugumo ir ekonomikos srityse išlieka prioritetu.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie JAV

„JAV buvo, yra ir išliks pagrindinis Lietuvos saugumo garantas. Stiprėjant prorusiškoms, autoritarinėms ir antidemokratinėms nuostatoms Lietuvoje būtina perimti JAV kultūroje įsitvirtinusią pagarbos laisvam žodžiui ir atviroms diskusijoms dvasią.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie Donaldą Trumpą

„Trumpas, mano supratimu, yra vienas genialiųjų politikų. Toks buvo Churchillis, paskaitykite Churchillio kalbas prieš II pasaulinį karą, patyčias iš jo, koks jis prasigėręs, kvailys, kaip nieko nesupranta.“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

Apie Rusiją

„Mūsų didžiausias užsienio politikos pasiekimas, kad mes neturime užsienio politikos su Rusija.

Mūsų didžiausias užsienio politikos pasiekimas, kad mes neturime užsienio politikos su Rusija.

Mums ekonomiškai Rusija yra visiškai nereikalinga. Visokie matijošaičiai su savo verslais – tai yra jų problemos. Lietuvai tai kainuoja labai daug“. (Pasisakymas naujienų agentūrai ELTA, 2018 m. liepos 27 d.).

„Lietuvos politiniai santykiai su Rusija turi būti Europos Sąjungos užsienio politikos dalimi. Į civilizuotų šalių tarpą Rusija gali sugrįžti tik sugrąžinusi neteisėtai okupuotas ir aneksuotas svetimų valstybių teritorijas ir nedviprasmiškai įsipareigojusi žmogaus teisėms. Ekonominiai santykiai su dabartine Rusija rizikingi ne tik dėl ekonominio neapibrėžtumo, bet ir dėl korupcijos, politinio ir nacionalinio saugumo kaštų.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

Apie Ukrainą

„Lietuvai naudinga plėtoti jau susiformavusius glaudžius ryšius su Ukraina.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

„Aš manau kad Ukrainai nėra jokių vilčių iki to laiko, kol Ukraina pati nesusitvarkys. Tai yra labai korumpuota šalis. Tai yra šalis, kurią valdo vis dėlto oligarchinės grupės. Man atrodo, kad mes remdami Ukrainą ir padėdami jai turėtume garsiau kalbėti apie demokratinius procesus Ukrainoje. (…) Aš manau, kad Ukrainai reikia padėti. Jau vien todėl, kad mes visi kartu nukentėjome nuo to sovietinio, komunistinio siaubo. Bet kartais pati geriausia pagalba yra griežtas pasakymas – pradėkite tvarkyti viduje savo reikalus, jūs skriaudžiate savo žmones.“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Man, pavyzdžiui, atrodo keistokas ir tas paspartintas Ukrainos vakarietinimo procesas, nes paprastai visuomenės geriausiai funkcionuoja, ir tai rodo istorija, kai jos savyje randa atsvarą. Kai ne iš išorės jiems atneša ir duoda išbaigtus sprendimus, ir jie tada juos bando įgyvendinti, nesuderindami su savo institucine sąranga.“ (Atsakymai portalui kaunozinios.lt, 2016 m. rugsėjo 7 d.)

Apie Kiniją

„Abipusiai naudingi santykiai su Kinija turi būti plėtojami nepamirštant demokratijos ir žmogaus teisių klausimų. Kinijos pastangos pririšti Europos Sąjungos valstybes prie savo rinkų vertintinos kritiškai.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“).

„Jeigu eina kalba, apie, pavyzdžiui, Kiniją, tai nereikia kalbėti apie investicijas iš šalies, kuri žudo savo piliečius ir kuri įveda visuotinę, masinę sekimo sistemą, ir kuri iš tikrųjų nesilaiko jokių tarptautinių sutarčių“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Prie Kinijos ambasados A.Maldeikienės organizuotas piketas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Prie Kinijos ambasados A.Maldeikienės organizuotas piketas

„Įprasta, vadinamuoju pragmatizmu grįsta politika, kai pataikaujant komunistiniam Kinijos Liaudies Respublikos režimui, Lietuvoje net nedrįstama viešai analizuoti Taivano klausimo, demonstruoja sustabarėjusią ir veidmainišką šalies užsienio politiką.“ (Pasisakymas spaudos konferencijoje Seime, 2018 m. spalio 4 d.).

Apie krašto apsaugą

„Valstybės saugumas nekuriamas, vartojant baimės, policinio mąstymo ir priešpriešos retoriką. Šalies saugumo reikia siekti kompleksiškai – nuo kokybiškai apginkluotų profesionalių karių iki kritiškai mąstančių piliečių.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“)

„Suvokdama, kad penktasis NATO sutarties straipsnis yra ir išliks Vakarų demokratijų saugumo garantu, Lietuva privalo laikytis savo įsipareigojimų gynybai skirti ne mažiau kaip 2 proc. BVP.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“)

„Du procentai buvo absoliučiai privalomas dalykas. (…) Du su puse tikrai visai nebūtina. Du su puse ar kažkiek virš dviejų gali būti vienu atveju – jei turime kokią nors problemą. Pavyzdžiui, nepakankamas apsaugojimas Lietuvos oro erdvės. Ir tada eina gynybos ministas į seimą ir sako – žiūrėkite, mes šitoje vietoje turime problemą. (...) Turime skylę – susitvarkome. Bet kažkaip isteriškai kelti skaičių net nesugebant rišliai pasakyti, ką su tais pinigais darysi. (…) Aš kol kas šito negirdžiu.“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Kol bent viena Europos Sąjungos narė patiria išorės grėsmes, tol bendroji Sąjungos erdvė nėra nei vieninga, nei laisva, ir todėl Lietuva turi remti Europos gynybos fondo kūrimą bei Europos Sąjungos lygmens nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo gynybos srityje iniciatyvas.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“)

„Iki 2024 metų privalu padvigubinti krašto apsaugos savanorių pajėgų dydį.“ (A.Maldeikienės rinkiminė programa, skiltis „Užsienio politika“)

Apie save

Apie pažiūras ir religiją

(Paklausta apie politines pažiūras) „Matot, aš iš tikrųjų neturiu politinių pažiūrų, politinės pažiūros man reiškia aistrą ginti kokias nors pozicijas. O mano aistra yra ne atstovavimas kam nors, mano aistra yra apie atstovavimą skirtingam kalbėjimui. Aš iš tikrųjų, tikriausiai, ir esu anarchistė, bet tokia intelektualinė, man patinka argumentavimas.“ (Interviu „Verslo žinioms“, 2012 m. lapkričio 3 d.).

(Paklausta apie ekonomines pažiūras) „Dešinumas su sveiku protu. Aš nesu kairioji, todėl kad manau, kad didelė dalis tų žmonių, kurie dabar verkia ir daug reikalauja, iš tikrųjų labai mažai daro.“ (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

„Aš esu katalikė. Mano tikėjimas nedaro manęs moraliai teisia. Mano tikėjimas tereiškia, kad svarbiausia yra kitas žmogus.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Mano ideologija“)

„Esu kultūrinė liberalė ta prasme, kokia yra katalikiška mąstysena jau turbūt apie 60 metų. Palaipsniui ji ateina į Lietuvą. Lietuva tikrai turi daug katalikų, kurie nekalba daugybės nesąmonių, kurios katalikams yra pripaišomos viešojoje erdvėje.“ (Rinkimų programos pristatymas, 2018 m. birželio 25 d.)

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

Apie save

„Nesu pliauska, esu sudėtingas, išsilavinęs ir įdomus žmogus.

Nesu pliauska, esu sudėtingas, išsilavinęs ir įdomus žmogus.

Tai reiškia, kad negalima manęs nužeminti nei iki Gražulio, nei iki moters, kuri vadovaujasi vedomis. Esu asmenybė ir pageidauju autonomijos bei suvokimo, kad banalybės manęs nedomina. (…). Kasdien užsidedu švarius apatinius – tai domina? Tai yra niekai palyginus su tautos tragedija, kai milijonas žmonių paliko savo tėvynę.“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

„Renkuosi stovėti silpnojo pusėje, kad ir kas jis būtų: vaikas, neįgalusis, visuomenės spaudimą patirianti moteris, dėl savo tikėjimo atstumtas žmogus ar politikas, apipiltas teisiškai neįrodytų kaltinimų drumzlėmis. Atstovauti silpnesniajam nereiškia jam pataikauti.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Mano ideologija“)

„Sprendimus priimu sverdama argumentus ir ieškodama pusiausvyros. Girdžiu kitus ir pripažįstu, kad esu neteisi, kai oponentų argumentai yra stipresni.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Mano ideologija“)

„Aš renkuosi net skaityti komentarus. Iš jų, tarkime, sužinau, kad blogai rengiuosi, kad esu melžėja beprotė ir šiaip, kad viską netinkamai darau. Į tokius komentarus aš net atrašinėju, nes stengiuosi žmonėms paaiškinti, kas ir kaip.“ (Pasisakymas TV laidoje „Kitu kampu“, 2017 m. gruodžio 19 d.)

Apie savo kalbėjimo manierą

„Kalbu sąžiningai, atvirai ir dažnai aštriai, nes myliu savo šalies piliečius.“ (A.Maldeikienės rinkimų programa, skiltis „Mano ideologija“)

„Aš neužsiimu jokia politine manipuliacija. (…) Jūs pažiūrėkite, kokius vienodus tekstus politikai portaluose rašo... Vienodu žodynu. Aš tuo neužsiimu. O žvelgiant dar giliau, aš žinau atsakymą, kodėl kalbu būtent taip. Jis yra toks: gal jūs galite greičiau nuo manęs visi pasitraukti?

Žinoma, taip sakydama nenoriu nieko konkrečiai įskaudinti. Bet aš esu labai introvertiškas žmogus, ir man svarbi erdvė, kiek aš galiu būti viena. Aš gyvenu savo stiklo karoliukų pasaulyje ir man poreikis būti vienai yra labai didelis. O viešuma man yra labai sunki, ir aš greitai plepu su viltimi, kad gal aš greitai pasakysiu ir jie visi išeis. Čia psichologinis dalykas.“ (Interviu 15min, 2017 m. kovo 12 d.).

(Apie tai, ką darytų, jei jai pasiūlytų kyšį) „Pirma, nesu tas asmuo, kuriam kas nors išdrįs tą kyšį siūlyti; antra, jei vis dėlto taip įvyktų, kuo sunku patikėti, iš karto paviešinčiau tokį dalyką.“ (Atsakymasį rinkėjo klausimą tinklaraštyje, 2015 m. balandžio 6 d.).

Apie save politikoje

„Mano taktika nėra laimėti rinkimus. Mano taktika yra laimėti smegenis.

„Mano taktika nėra laimėti rinkimus. Mano taktika yra laimėti smegenis.

Aš esu turbūt pats ambicingiausias kandidatas į prezidentus“ (Pasisakymas 15min studijoje, 2018 m. spalio 22 d.).

„Į politiką ėjau, nes noriu numirti ramiai, žinodama, kad panaudojau Dievo duotas žinias, užsispyrimą, meilę kitiems.“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

„Garsiai pasakiau ir kad 1800 eurų alga [gaunama Seime, – 15min] pagal mano kompetenciją – per maža. Politikas privalo turėti ekonomikos, politologijos, komunikacijos žinių, aiškų suvokimą, kas yra politinė ekonomija, socialinis teisingumas, moralės filosofija. Su keliais žmonėmis Seime būtų galima pašnekėti šiais klausimais? Štai tuo gaunu skandalingosios etiketę. Skandalas, kad nemeluoju?“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

Apie ateitį

„Ateityje galbūt kur nors užsienio vienuolyne galėsiu patarnauti, galėčiau vaikus mokyti kalbų ar ekonomikos. Išėjusi į pensiją turėsiu laiko atsidėti egzistenciniams dalykams – mane domina senatvės grožis, mirtis. Mirti iš tiesų gera, nes vieną dieną privargsti.“ (Interviu zmones.lt, 2018 m. vasario 3 d.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:00
24:59
00:45

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min