Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 21d. 11:33

Skandalas dėl „Kauno vandenų“ grimzta į dumblą

A.Navakausko parašo aplinkybes tiria  STT.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / A.Navakausko parašo aplinkybes tiria STT.

Skandalo purtomos savivaldybės įmonės „Kauno vandenys“ valdybos pirmininkas Mindaugas Šimkūnas ir jos narys Juozas Kameneckas kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) prašydami ištirti, ar Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Navakauskas netapo politinio šantažo auka.

Praėjusią savaitę užsimezgęs skandalas dėl „Kauno vandenų“ generalinio direktoriaus Viliaus Buroko atleidimo iš pareigų antradienį įgavo naują pagreitį.

„Kauno vandenų“ valdybos pirmininkas socialdemokratas M.Šimkūnas ir valdybos narys J.Kameneckas įtaria, jog ocialdemokratas A.Navakauskas pasidavė kai kurių ne jo partijai priklausančių valdančiosios partijos politikų spaudimui ir „Kauno vandenų“ valdybą atšaukiantį įsakymą pasirašė atgaline data.

Nežinojo apie pasikeitimus

Praėjusį penktadienį socialdemokratų kontroliuojama „Kauno vandenų“ valdyba atleido V.Buroką iš generalinio direktoriaus pareigų, o į jo vietą paskyrė šios įmonės darbuotoją Vladą Daugėlą.

Tačiau paaiškėjo, kad šis sprendimas gali būti neteisėtas, nes V.Buroką iš pareigų atleido ne senoji, o naujoji valdyba. Pasirodė, kad Savivaldybės administracijos direktorius A.Navakauskas ketvirtadienio data pakeitė du „Kauno vandenų“ valdybos narius: vietoj J.Kamenecko buvo paskirtas Pranas Paškevičius, vietoj administracijos direktoriaus pavaduotojo Andriaus Stankevičiaus – Algirdas Čiuderis.

 Apie šį įsakymą atleidžiant V.Buroką niekas iš valdybos narių nežinojo.

Viskas labai keista ir miglota. Valdybos posėdis, kurio metu buvo nuspręsta atleisti V.Buroką, vyko penktadienį apie 9 valandą ryte. Tik 12 valandą iš spaudos sužinojau, jog A.Navakausko įsakymu jau nuo ketvirtadienio esu atšauktas iš valdybos narių. Tokios nesąmonės Kauno savivaldybėje dar nėra buvę“, – „15min“ sakė J.Kameneckas.

Neatsimena, kada pasirašė

A.Navakauskui mestas kaltinimas pasirašius įsakymą atgaline data yra rimtas dalykas. Už tokį dokumento klastojimą gresia baudžiamoji atsakomybė.

Administracijos direktorius neigė pažeidęs įstatymus, tačiau tikina neatsimenantis, kada konkrečiai pasirašė įsakymą pakeisti „Kauno vandenų“ valdybos sudėtį.

„Įsivaizduokite, aš per dieną pasirašau šimtus įsakymų. Jeigu gilinčiausi į kiekvieną, šūsnys sprendimų gulėtų stalčiuje, mieste reikalai nejudėtų iš vietos. Galbūt tą įsakymą pasirašiau ketvirtadienį vakare, o gal ir apie 7 valandą ryte penktadienį. Bet kuriuo atveju įsakymas teisėtas ir galioja. Priminsiu, jog įsakymus parengia administracijos darbuotojai. Įsakymai registruojami, kai juos pasirašo administracijos direktorius. Bet tam tikrais atvejais gali būti ir atvirkščiai. Kaip buvo su šiuo įsakymu, aš neprisimenu“, – aiškino A.Navakauskas.

Šiuo metu su „Kauno vandenų“ peripetijomis susijusius dokumentus tiria STT ir prokuratūra. Teisėsauga turės atsakyti į klausimus, teisėtai ar ne buvo pakeista įmonės valdyba ir ar administracijos direktorius nepasirašė lemtingo dokumento atgaline data.   

Koalicijos siūlės braška

A.Navakauskas pabrėžė, jog sprendimą pakeisti du valdybos narius kitais, V.Burokui palankiais „Kauno vandenų“ valdybos nariais, priėmė ne jis, o valdančiosios koalicijos dauguma.

Penktadienį anksti ryte susirinkusi koalicija dauguma balsų (prieš balsavo tik įtakos „Kauno vandenyse“ siekiantys socialdemokratai) rekomendavo neatleisti V.Buroko. Bet tą pačią dieną, iškart po koalicijos pasitarimo, susirinkusi socialdemokratų vadovaujama „Kauno vandenų“ valdyba, posėdžiavusi vos kelias minutes, priėmė sprendimą V.Buroką atleisti.

Tokia prieštara įvarė dvigubą pleištą į valdančiosios koalicijos gretas. Pirma, socialdemokratų iniciatyvai atleisti V.Buroką iš vienos pelningiausių Kauno įmonių direktoriaus pareigų priešinasi dauguma koalicijos partnerių.

Labiausiai V.Buroką gina liberalcentristas Arvydas Garbaravičius ir „Vieningo Kauno“ judėjimo lyderis Visvaldas Matijošaitis.

Bet akibrokštu tapo ir socialdemokrato, administracijos direktoriaus A.Navakausko nuomonė, priešinga jo atstovaujamos partijos pozicijai.

„Aš nepritariu pastangoms atleisti V.Buroką. Jeigu jis pažeidė įstatymus, darė finansines machinacijas, tegul man pateikia faktus, dokumentus. Aš tokių nemačiau“, – tvirtino A.Navakauskas.

Neskaidrūs vandenys

Partijos kolegos apvilti socialdemokratai įtaria, jog A.Navakauskas buvo priverstas pasirašyti įsakymą atgaline data, nes patyrė įtakingų Kauno politikų spaudimą ir net šantažą.

Šantažo šmėkla jau buvo šmėstelėjusi praėjusią savaitę, kai socialdemokratai ketino į V.Buroko vietą siūlyti Vidaus vandens kelių direkcijos darbuotoją Editą Vaitkūnienę. Moteriai neva grasinta susidorojimu.

Paklaustas, ar jautė politikų spaudimą dėl „Kauno vandenų“ pertvarkos, A.Navakauskas atsakė aptakiai: „Spaudimą jaučiu nuolat, ir tai natūralu. Koalicija sudaryta iš šešių partijų, kiekviena frakcija turi savo interesų ir jiems teikia pirmenybę.“

Administracijos direktorius teigė nemanantis, jog turėtų trauktis iš posto dėl to, kad jo nuostata nesutapo su jį delegavusių socialdemokratų pozicija.

Dviprasmiškoje padėtyje atsidūręs V.Burokas sakė dabar daug nesukantis galvos dėl virš jo galvos kunkuliuojančių aistrų.

„Per 30 metų atidaviau šiai įmonei. Jei mane atleis, pirma gerai pailsėsiu, tik po to ieškosiu naujo darbo“, – sakė lyg ir atleistas, lyg ir ne „Kauno vandenų“ direktorius.  

Argumentai už ir prieš

Praėjusią savaitę socialdemokratų frakcijos lyderis Gintautas Labanauskas teigė esant įtarimų, jog „Kauno vandenų“ įmonėje jau kelerius metus buvo vykdomi neskaidrūs pirkimai, neracionaliai naudojamos įmonės lėšos.

„Viso to pasekmė liūdna, įmonės vadovai nebemato kitos išeities, tik didinti vandens kainą miestiečiams. Mes matome, jog yra vidaus rezervų, galimybių taupyti įmonės lėšas ir vandens kainų nedidinti. Bet tam neišvengiamai reikia pakeisti „Kauno vandenų“ vadovybę“, – sakė G.Labanauskas.

„Vieningo Kauno“ vadas V.Matijošaitis tvirtino, jog dar vadovaudamas „Vičiūnų“ įmonei ne kartą turėjo reikalų su V.Buroku ir šis verslininkui paliko teigiamą įspūdį kaip sumanus vadovas.

V.Buroką palaikantis A.Garbaravičius užsipuolė koalicijos partnerius socialdemokratus netramdydamas emocijų: „Socdemai šluoja nuo kelio visus aršiau nei tai darė konservatoriai. Tai politinis teroras.“

Tačiau „Kauno vandenų“ valdybos pirmininkas M.Šimkūnas teigė, jog A.Garbaravičius tiesiog turi savų interesų, susijusių su elektros energijos pardavimais vandens ūkį valdančiai įmonei.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min