Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 17d. 08:56

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje: po košėje rasto tarakono paaiškėjo slapta maitintojo informatorė

Kauno tardymo izoliatorius
Aliaus Koroliovo nuotr. / Kauno tardymo izoliatorius

Kauno tardymo izoliatoriuje (KTI) kalinčio nuteistojo skundas dėl maiste rasto tarakono išsirutuliojo į vidinį tyrimą, kurio metu paaiškėjo ne tik didelė netvarka izoliatoriaus virtuvėje, bet ir tai, kad viena KTI darbuotoja nuolat informuodavo virėjas apie planuojamus patikrinimus, kurie turėjo būti slapti. Nors KTI 15min patvirtino skandalingą informaciją, tačiau kilęs triukšmas gali baigtis niekuo – informaciją tekinusiai darbuotojai nuspręsta netaikyti drausminės atsakomybės, o sutarties su maitintoju sąlygos tokios, kad jos nutraukti beveik neįmanoma.

Nors Kauno įmonė „Niklita“ buvo ne kartą minėta dabar jau prigesusiame kalėjimų sistemos skandale, ji 2018 metų pradžioje laimėjo Kalėjimų departamento paskelbtą viešąjį pirkimą maitinti kalinius.

KTI Resocializacijos skyriaus viršininkas, atliekantis direktoriaus pavaduotojo funkcijas, Remigijus Aniulis 15min patvirtino, kad izoliatorius rugsėjo mėnesį iš nuteistojo gavo skundą apie perlinių kruopų košėje rastą tarakoną.

Buvo fiksuota, kad kitą rytą „Niklitos“ darbuotoja kaip kompensaciją minėtam suimtajam pasiūlė kiaušinių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarakonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarakonas

Nuteistasis paliudijo kiaušinių atsisakęs, bet leidęs suplėšyti skundą vildamasis, jog taip daugiau nenutiks.

Tačiau 15min žiniomis, nuteistajam kiaušinių mainais už tai, kad atsiimtų skundą, siūlė ne tik „Niklitos“, bet ir viena paties KTI Turto valdymo skyriaus darbuotoja.

Aiškinantis, kokia padėtis yra virtuvėje, kad maiste galima rasti šlykščių kenkėjų, ėmė ir išaiškėjo, jog minėta darbuotoja „Niklitos“ virėjas nuolat įspėja apie būsimus patikrinimus – šios informacijos virtuvės darbuotojos neturėjo žinoti.

15min žiniomis, tarnybinio tyrimo komisijai liudininkai pasakojo, kad ruošiant maistą kaliniams buvo taupomi produktai, nesilaikoma receptūros. Taip pat apie tai, kad nesuvartoti patiekalai būdavo užšaldomi, o vėliau įmaišomi į naujai gaminamus patiekalus, ir taip – net keletą kartų.

Taip pat komisija sužinojo, jog nuo produktų, kurių galiojimas pasibaigęs, būdavo plėšomos etiketės, jie maišomi su naudojimui tinkamais produktais.

Josvydo Elinsko / Maistas. Asociatyvinė nuotr.
Josvydo Elinsko / Maistas. Asociatyvinė nuotr.

Komisija sužinojo, kad KTI darbuotoja telefonu arba atėjusi į virtuvę pranešdavo virėjoms, kad planuojamas patikrinimas ir jam reikia ruoštis.

Po šio pranešimo virėjos puldavo slėpti sugedusius ar užšaldytus produktus tam tikroje patalpoje, o kartais net ir persirengdavo švaresniais drabužiais – vėliau juos reikėdavo grąžinti virtuvės vedėjai. Buvo gauta duomenų, jog apie patikrinimus virtuvėje buvo sužinoma net ir prieš porą valandų.

Prisipažino, kad nutekindavo informaciją

Komisijai Turto valdymo skyriaus darbuotoja, 15min žiniomis, pripažino įspėdavusi „Niklitos“ virėjas – ji aiškino, kad paskambindavo arba atėjusi įspėdavo žodžiu neturėdama jokių blogų kėslų ar suinteresuotumo.

Ji aiškino visa tai dariusi dėl to, kad nesutriktų maisto gamybos procesai ir jo tiekimas nuteistiesiems.

Darbuotoja patikino negalvojusi, kad tokie veiksmai gali daryti įtaką kaliniams tiekiamo maisto kokybei.

KTI virtuvę tikrindavo ne tik Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno skyriaus inspektoriai, bet ir pačiame izoliatoriuje sudaryta komisija.

15min žiniomis, KTI komisija „Niklitos“ virtuvę šiemet tikrino 8 kartus, du kartus buvo rasta neatitikimų.

Tarnybinio tyrimo metu paaiškėjo, kad nors informaciją nutekindavusi KTI darbuotoja niekada nebuvo paskirta į virtuvę tikrinančią komisiją, ši jos veikloje kažkodėl dalyvavo – taip ji sužinodavo informaciją apie patikrinimus.

Tačiau nepaisant to, kad KTI darbuotoja prisipažino, tarnybinio tyrimo komisija nustatė, kad teisės aktai jai nenumatė pareigos saugoti informaciją apie planuojamus patikrinimus virtuvėje.

Tyrimas baigėsi siūlymu netaikyti darbuotojai drausminės atsakomybės, nes viskas, ką ji pažeidė, greičiausiai buvo tik Etikos kodeksas.

Virtuvę krėtė VMVT

KTI atstovas spaudai R.Aniulis patvirtino 15min turimas žinias.

Anot jo, gavus informaciją apie tarakoną nuteistojo košėje, administracija kreipėsi į VMVT, kad ši atliktų patikrinimą – tarnybos specialistai tai padarė ir aptiko įvairių neatitikimų: sušaldytų pasibaigusio galiojimo maisto produktų, maisto gamybos procese nustatyta kryžminė tarša, darbuotojų persirengimo patalpoje laikomi maisto produktai, koridoriuje kaupiamos atliekos ir t.t.

Anot atsakymo 15min, tai patvirtino KTI administracijos gautus duomenis, kad „Niklita“ darbuotojos, t. y. virtuvės vedėja ir virėja, KTI esančiose virtuvės patalpose maisto ruošimo procesuose dažnai nesilaiko higienos normų bei maisto kokybės reikalavimų, nustatytos maisto patiekalų receptūros ir kitų technologinių standartų.

KTI atstovas patvirtino, jog buvo gauta žinių apie informacijos nutekinimą „Niklitai“, o darbuotoja prisipažino.

Anot jo, liudininkai papasakojo, kad „Niklita“ vedėja ar virėja primygtinai liepdavo taupyti maisto produktus, nesilaikyti nustatytos receptūros bei kitų technologinių reikalavimų, o maisto gaminimui naudojami maisto produktai dažnai būdavo su pasibaigusiu galiojimo terminu – nuo jų būdavo plėšomos etiketės, o patikrinimų metu netinkamas maistas slėptas šalia virtuvės esančiose pagalbinėse patalpose, maistas užšaldomas ir vėl naudojamas.

Pasak izoliatoriaus atstovo, atsižvelgiant į atliktų tyrimo rezultatus, KTI direktorius pakeitė virtuvę tikrinusios komisijos sudėtį, eliminuojant pasitikėjimo netekusią darbuotoją, taip pat nustatė būtiną konfidencialumo sąlygą.

Darbuotoją, anot jo, svarstys KTI sudaryta Etikos komisija.

Sutartį gali nutraukti tik po trijų pažeidimų per tris mėnesius

Tuo pačiu KTI kreipėsi į „Niklitą“ ir pareikalavo pašalinti nustatytus pažeidimus bei užtikrinti, kad nuteistiesiems būtų teikiama kokybiška maitinimo paslauga, nepažeidžiant su ja sudarytos sutarties esminių sąlygų.

„KTI nori akcentuoti, kad minėta sutartis griežčiausią sankciją tiekėjui, t. y. paslaugų sutarties nutraukimą, numato esmines sutarties sąlygas tiekėjui pažeidus 3 kartus per ketvirtį“, – teigė jis.

15min kreipėsi komentaro į įmonę „Niklita“ bendruoju elektroniniu paštu ir gavo nepasirašytą atsakymą, jog 15min prašomą informaciją apie maitinimo paslaugą įmonė teikia pačiam paslaugos gavėjui – KTI bei kitoms kontroliuojančioms institucijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min