Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 10d. 10:14

Skandalingai pradėtas tyrimas rimsta

Gediminas Kirkilas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr. / Gediminas Kirkilas projekto skaidrumu neabejoja.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei prokurorai, prieš du mėnesius garsiai pareiškę apie Gamtinių dujų terminalo steigimo tyrimą, šiandien negali atsakyti, kaip jis baigsis. Tačiau ir tyrėjai, ir politikai sutaria, kad projektas – gyvybiškai svarbus Lietuvai.

Garsiai nuskambėjęs STT ir Vilniaus apygardos prokuratūros praėjusių metų lapkričio viduryje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba, Ūkio ministerijai ir koncerno „Achemos grupė“ bendrovei „Achema“ steigiant suskystintų dujų importo terminalo valdymo įmonę Gamtinių dujų terminalą, dabar vykdomas itin tyliai. LŽ kalbinti Ūkio ministerijos valdininkai tvirtino baigią jį pamiršti, nes po lapkritį atliktų dokumentų poėmių pareigūnai jų daugiau nebetrukdo.

Pabaigos neprognozuoja

Teisėsaugininkai iš karto po Seimo rinkimų antrojo turo, pasikeitus šalies valdžiai, ėmėsi tirti Ūkio ministerijos tarnautojų veiksmų teisėtumą, spalio mėnesį steigiant Gamtinių dujų terminalo įmonę. Susidomėjimą esą sukėlė tai, kad įmonė įsteigta partnerį atrenkant ne konkurso, bet apklausos būdu.

Ūkio ministerijos teigimu, taip pasielgta todėl, kad viešasis pirkimas buvo nedidelės apimties – įmonės įstatinis kapitalas siekia 100 tūkst. litų, iš jų 80 tūkst. litų sudaro valstybės įnašas. LŽ vakar kalbintas STT vadovas Žymantas Pacevičius nesiėmė prognozuoti, kiek dar užtruks tyrimas. Tačiau Ž.Pacevičius patikino manąs, kad šis procesas turėtų būti trumpas.

Panašiai kalba ir tyrimą kontroliuojančios Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius. Pasak jo, akivaizdu, kad medžiagos ieškiniui dar nepakanka, antraip procesas jau būtų pajudėjęs.

„Galiu pasakyti viena: aš, kaip pilietis, prokuroras, teisininkas, esu už tai, kad Lietuva turėtų dujų terminalą. Esu kategoriškai už! Bet čia dedu kablelį ir sakau: tuo atveju visi procesai turi būti skaidrūs. Jeigu viskas skaidru, tikrai niekam jokių pretenzijų neturėsime“, – samprotavo prokuratūros vadovas.

Garsiai nuskambėjęs STT ir Vilniaus apygardos prokuratūros praėjusių metų lapkričio viduryje pradėtas ikiteisminis tyrimas dabar vydomas itin tyliai.

Povandeninės srovės

Teisėsaugininkams pradėjus tyrimą, rinkimus laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius žadėjo, kad naujos Vyriausybės vienas pirmųjų darbų bus išsiaiškinti suskystintų dujų terminalo steigimo aplinkybes.

Tuo metu kadenciją baigiantis premjeras Gediminas Kirkilas netikėtai prabilo, kad projekto stabdymu labiausiai suinteresuoti naujosios įmonės konkurentai – dabartiniai dujų tiekėjai.

„Neabejoju projekto skaidrumu ir strategine svarba, neabejojau, kad prieš jį bus kovojama. Tai ir pasitvirtino“, – kalbėjo G.Kirkilas.

Niekam ne paslaptis, kad dar prieš kelerius metus apie panašų projektą ypač aktyviai samprotavo su Rusijos dujų gigantu „Gazprom“ siejama dujų tiekimo tarpininkė Lietuvoje „Dujotekana“.

Procesas sustojo

Vyriausybės įsteigta Gamtinių dujų terminalo įmonė turi rūpintis terminalo statyba nuo paruošiamųjų darbų iki jos pabaigos. Planuojama, kad maksimalus terminalo pajėgumas gali siekti iki 5 mlrd. kubinių metrų dujų per metus.

Kaip vakar LŽ sakė Ūkio ministerijos Energetikos išteklių departamento direktorius Vladas Gagilas, šiuo metu Gamtinių dujų terminalo įmonės, kurios 80 proc. valdo valstybė, o 20 proc. – „Achema“, veikla nevyksta. „Įmonės galimybių studija yra parengta. Bendrovė įkurta. Jos veiklai trūksta pinigų, todėl tas procesas yra sustojęs“, – pažymėjo valdininkas.

Pasak jo, ar projektas bus tęsiamas, spręs naujoji Vyriausybė. Bet kuriuo atveju procesas nepajudės, kol nebus įsteigta Energetikos ministerija.

Dirbtinai konkurentams sukėlus skandalą, „Achema“ pareiškė ketinanti perpus – nuo 20 iki 10 proc. – sumažinti savo dalį įsteigtoje įmonėje, taip pat trauktis iš jos valdymo.

LŽ šaltinių Ūkio ministerijoje teigimu, šiuo metu atsakingi pareigūnai ieško būdų, kaip paspartinti Lietuvai gyvybiškai būtino terminalo statybos procesą. Kaip teigiama, šiuo metu svarstoma, kad prie įmonės veiklos galėtų prisidėti ir kitos šalies bendrovės, pirmiausia – šilumos įmonės.

„Taip, projektu domėjosi ir „Dujotekana“. Tačiau jos dalyvavimo galimybių šiuo metu nematome. Pagal Europos Sąjungos direktyvas, energetikos bendrovės turi būti diversifikuojamos, o „Dujotekana“ yra ne vartotoja, o perpardavinėtoja“, – sakė LŽ pašnekovas.

Gyvybiškai būtinas

Politikai neabejoja, kad alternatyva rusiškų dujų tiekimui Lietuvai gyvybiškai būtina. Suskystintų dujų terminalo projekto įgyvendinimas galėtų labai prisidėti prie dujų tiekimo diversifikacijos ir ekonominio šalies saugumo sustiprinimo. Įgyvendinus tokį projektą, atsirastų galimybė gamtines dujas importuoti ne tik iš Rusijos.

Kaip LŽ sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma, šiomis savaitėmis stebėdamas, kaip gali elgtis Rusijos dujų gigantas „Gazprom“, neįtikimai sumažinęs dujų tiekimą nuo jo priklausomoms Europos šalims, net didžiausias skeptikas turėtų suvokti, kad terminalas yra gyvybiškai reikalingas.

„Manau, įsteigus Energetikos ministeriją, rūpestis dėl terminalo statybos bus vienas jos prioritetų. Manau, naujoji Vyriausybė turi pasižiūrėti, kiek jau yra pajudėjęs pradėtas įgyvendinti gamtinių dujų terminalo įmonės projektas, ir užsiimti juo – vienaip ar kitaip.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

03:45
36:33
02:43

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min