Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 18d. 20:02

Skandaluose pagarsėjusiam verslininkui Giedriui Rakauskui sėkmė nusišypsojo Klaipėdoje

Giedrius Rakauskas
"YouToube" kadras / Giedrius Rakauskas

Uostamiesčio ugdymo įstaigų skaitmeninimas varo į neviltį Klaipėdos mokyklų atstovus. Jie skundžiasi, jog stringanti sistema ne palengvina, o apsunkina darbą. Nepaisant skundų ir nepasitenkinimo, Klaipėdos miesto savivaldybė jau pradėjo mokėti darbus atliekančiai įmonei „Nacionalinis švietimo centras“, kuriai vadovauja skandaluose pagarsėjęs verslininkas Giedrius Rakauskas.

Bendrovė „Nacionalinis švietimo centras“ prieš kelerius metus išgarsėjo stringančia registravimo į sostinės darželius sistema.

Įmonės „Idamas“, kuriai yra vadovavęs dabartinis „Nacionalinio švietimo centro“ vadovas G.Rakauskas, prieš kelerius metus diegtą sistemą Generalinėje prokuratūroje darbuotojai prakeikė – oficialaus sistemos darbo pradžios terminas buvo atidėliojamas, sistema strigo, o sykį net buvo prapuolę svarbūs dokumentai.

Šis šleifas nesutrukdė „Nacionaliniam švietimo centrui“ laimėti Klaipėdos miesto savivaldybės konkursą diegti elektroninį mokinio pažymėjimą ir teikti skaitmeninimo paslaugas.

Sutartis su bendrove buvo pasirašyta dar 2015 metų liepą.

Už beveik 246 tūkst. eurų trimis etapais bendrovė turėjo įrengti kompiuterizuotas sistemas 31 mokykloje, modernizuoti kai kurias sporto ir viešąsias įstaigas.

„Nacionalinis švietimo centras“ apsiėmė didelį darbą: turėjo ne tik pagaminti mokinio pažymėjimus, kurie moksleiviams tarnautų kaip praėjimo į mokyklą kortelė, o pagal jos naudojimo duomenis būtų skaičiuojamas moksleivių lankomumas. Mokyklų valgyklose numatyta diegti nemokamo maitinimo apskaitos sistemą, leisti vaikams už maistą susimokėti elektroniniame pažymėjime esančiais pinigais.

123RF.com nuotr./Mokykloje.
123RF.com nuotr./Mokykloje.

Mokyklų bibliotekose numatyta įrengti sistemą, kuri padėtų vesti knygų paėmimo ir grąžinimo apskaitą.

Visi darbai turėjo būti baigti iki šių metų, tačiau tai neįvyko, tad terminą teko atidėti.

Aparatai stringa

Su šia sistema susiduriantys Klaipėdos mokyklų atstovai 15min sutiko anonimiškai papasakoti, ką galvoja apie savivaldybės pirkinį.

Vienos Klaipėdos mokyklos valgykloje dirbanti Violeta (tikrasis vardas žinomas – aut.) 15min teigė, kad, jos žiniomis, dalyje mokyklų valgyklų įdiegta sistema veikia gerai, dalyje – tai veikia, tai ne, o kai kuriose esą neveikia visai.

„Būna atvejų, kai aparatas lyg ir veikia, viskas normaliai. Tačiau atėjus vaikams vieno vaiko kortelę aparatas atpažįsta, kito – ne. Jeigu kortelė neveikia, vaikas valgyti vis tiek nori, todėl merginos pasiima jo kortelę pas save ir vis stebi, ar aparatas atsigavo“, – pasakojo ji. Anot pašnekovės, atsigavus aparatui valgyklos darbuotojos priglausdamos korteles sužymi valgiusius vaikus, o šie po pamokų ateina pasiimti savo kortelių.

15min nuotr./Klaipėdos mokyklos valgykloje įrengtas prietaisas
15min nuotr./Klaipėdos mokyklos valgykloje įrengtas prietaisas

Nesurinkti kortelių ir jų nežymėti valgykla sau leisti negali, nes pagal šiuos duomenis maisto ruošėjas gauna pinigus.

Violetos teigimu, sistemos strigimai vagia brangų laiką ir darbuotojus apkrauna papildomais darbais: „Jei neveikia, jie turi susisiekti su įmone. Kol įmonės atstovai prisijungia nuotoliniu būdu, kol pažiūri... Būna, kad jie tik po kelių dienų atvyksta pasižiūrėti, ir tai ne visada sutvarko.“

Ją erzina bandymai pateisinti sistemos diegėjus, sakant, kad sistema yra vis dar bandoma.

„Kokie čia gali būti sistemos bandymai, jei vos ne antri metai baigiasi?“, – piktinosi ji.

Nupirko nekokybišką produktą

Valgyklos darbuotojos žodžius 15min patvirtino ir Klaipėdoje esančios vienos mokyklos direktorius Algirdas (tikrasis vardas žinomas – aut.). Nemokamo maitinimo sistema įrengta ir jo mokykloje, tačiau ji, anot pašnekovo, nuolat stringa.

Jis įsitikinęs, kad savivaldybė nupirko nekokybišką produktą: „O pardavėjas to produkto normaliai nesutvarko, ir viskas. Bibliotekų sistema yra nebeatnaujinama. Nupirkta sistema, kur viskas išeina iš rinkos, tai kam tada imti sistemą, kuri po 2 ir 3 metų ir taip numirs, nes ja niekas nesinaudos?“

Tai kam tada imti sistemą, kuri po 2 ir 3 metų ir taip numirs, nes ja niekas nesinaudos?

Kaip 15min pasakojo vienos Klaipėdos mokyklos bibliotekininkė Asta (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut.) 15min teigė iš kolegų girdėjusi, kad diegiant sistemą dingo duomenys. Prieš kurį laiką bibliotekininkai kreipėsi į uostamiesčio savivaldybę ir išdėstė viską, kuo yra nepatenkinti.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Liudmilos Adiklės, bibliotekininkų atstovai konsultuoja sistemos kūrėjus, o šie tobulina sistemą.

Prieš kurį laiką Klaipėdos miesto savivaldybė uostamiesčio mokykloms liepė pereiti į „Mano dienyną“ – šio dienyno paslaugą siūlo tas pats „Nacionalinis švietimo centras“.

Tai papiktino šios bendrovės konkurentę, bendrovę „Tavo mokykla“, kuri siūlo elektroninį dienyną „Tamo“.

Bendrovė „Tavo mokykla“, teigdama, kad toks reikalavimas neturi pagrindimo – nebuvo jokio viešojo konkurso, kreipėsi į Vyriausybės atstovą Klaipėdos apskrityje, o šis skundą perdavė Konkurencijos tarybai. Jis dar nėra išnagrinėtas.

Savivaldybė pradėjo mokėti pinigus

Nepaisant to, kad sistema neveikia taip, kaip turėtų, pirmojo sistemos diegimo etapo darbų pridavimo aktą savivaldybė jau pasirašė ir pinigus sumokėjo.

Tiesa, ne visus. Anot L.Adiklės, nuspręsta sulaikyti 10 proc. sumos, kuri bus sumokama tik po pusmečio bandomojo įrangos naudojimo.

Tokį pat pinigų mokėjimo principą planuojama taikyti ir kitiems dviem sistemos diegimo etapams. Visus darbus bendrovė „Nacionalinis švietimo centras“ pagal papildomą susitarimą su savivaldybe yra įsipareigojusi padaryti iki šių metų rugsėjo.

Tačiau kiek pinigų iš viso sumokėta verslininkams, L.Adiklė neatsakė. „Atsiskaitoma tik už atliktus darbus ir prekes“, – pridūrė savivaldybės atstovė.

Kalbėdama apie trinkančią sistemą mokyklų valgyklose, savivaldybės atstovė pripažino, jog trukdžių pasitaiko. „Tam yra numatytas 6 mėnesių sistemos bandomasis naudojimas, todėl ji bus tobulinama“, – pridūrė ji.

Savivaldybės atstovė pripažino, kad galimybė vaikui už maistą valgykloje atsiskaityti pažymėjime esančiais pinigais taip ir nebuvo sukurta. Tačiau ji pabrėžė, kad sutartyje numatyta, jog tai būtų sukurta tėvams pageidaujant, tad sprendimus dėl šios sistemos įdiegimo turėtų priimti mokyklų bendruomenės.

15min.lt nuotr./Klaipėdos savivaldybė
15min.lt nuotr./Klaipėdos savivaldybė

„Mūsų duomenimis, nei viena mokyklos bendruomenė kol kas tokios paslaugos nepageidavo“, – tvirtino ji.

G.Rakauskas: projektas pagavo ritmą

„Nacionalinio švietimo centro“ direktorius G.Rakauskas pradžioje nenorėjo atsakinėti į 15min klausimus. Jam užkliuvo, kad praeityje 15min bendradarbiavo su „Tamo“ dienyną siūlančia bendrove – didžiausia „Nacionalinio švietimo centro“ konkurente.

Vėliau gavęs 15min klausimus, liepė konkrečiai išvardinti, kurioje mokykloje kas neveikia. Tačiau gavęs 15min pašnekovų įvardintas problemas, o vėliau ir sąrašą darbų, kurie turėjo būti padaryti, atsiuntė gana šykštų komentarą.

Anot jo, šiuo metu projektas dar vykdomas, vyksta antrasis ir trečiasis etapai, o projektą ketinama pabaigti iki rugsėjo 1 dienos.

„Visi funkcionalumai sukurti ir pateikti, šiuo metu jie tiražuojami, vartotojai mokomi, testuojama. Kadangi projekte dalyvauja apie 70 įstaigų, tai tiktai yra labai įvairios atsakingų darbuotojų kompetencijos, skirtingi norai, kažkam atrodo, kad ne taip sukurta, kad kažko trūksta ir pan. Tai natūralu, prie projekto tiesiogiai dirba iš Klaipėdos m. savivaldybės apie 200 žmonių, todėl skirtingų požiūrių ir nuomonių daug. Kadangi nepateikiate tiksliai, kas negerai, negaliu tiksliau atsakyti“, – atsiųstuose atsakymuose teigė jis.

Direktorius teigė, kad pagaliau projektas, nežiūrint jo sudėtingumo ir apimties, jo žodžiais, pagavo ritmą ir lieka tik tiražuoti sprendimus į trečiojo etapo įstaigas, ištestuoti su realiais duomenimis rugsėjo mėnesį, ir, tikėtina, bus galima pereiti į palaikymo režimą.

Praeitis – ne rožėmis klota

Stringančios sistemos, nepatenkinti jų vartotojai – ne didžiausios bėdos, su kuriomis yra tekę susidurti G.Rakauskui.

Vidaus reikalų ministru buvus Raimundui Palaičiui, G.Rakauskas buvo jo visuomeninis patarėjas. STT Vilniaus valdyba 2015 metų pradžioje pradėjo tyrimą dėl vidaus reikalų ministerijos (VRM) IT paslaugų viešųjų pirkimų, nes buvo pastebėta, kad sėkmė dideliuose pirkimuose lydi kelias bendroves, taip pat – ir susijusias su G.Rakausku, kuris yra vadovavęs bendrovei „Idamas“.

Kaip rašė spauda, sėkmė VRM viešuosiuose pirkimuose lankė ne tik „Idamą“, bet ir Peisacho Kačerginskio bendrovę „NT Service“.

Ikiteisminis tyrimas dėl galbūt neskaidrių pirkimų dar tebevyksta.

STT Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Renata Endriužytė 15min sakė, kad ikiteisminis tyrimas dėl galbūt neskaidrių pirkimų dar tebevyksta.
Anksčiau žiniasklaidoje teigta, kad G.Rakauskui byloje buvo pateikti įtarimai.

Ar jis iki šiol išlaikė įtariamojo statusą, dabar pasakyti sunku. STT 15min teatsakė, kad šiame ikiteisminiame tyrime yra 12 įtariamųjų fizinių asmenų ir 1 juridinis asmuo.

„Šiai dienai, prokuroro sprendimu, negalime įvardinti konkrečių asmenų statuso šioje byloje“, – teigė ji.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min