Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 11d. 11:55 , Atnaujinta: 2019 vasario 12d. 09:49

Skundas dėl mokytojos elgesio Karmėlavos gimnazijoje: pedagogė nusprendė palikti darbą

Karmėlavos Balio Buračo gimnazija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Karmėlavos Balio Buračo gimnazija

15min sulaukė skundo, kuriame teigiama, kad Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje kilo dar vienas skandalas: pradinių klasių mokytoja neva smurtavo prieš auklėtinius. Panašaus pranešimo sulaukė ir vaiko teisių apsaugos specialistai, suskubę apsilankyti šioje švietimo įstaigoje. Nors gimnazijos direktorė smurtą neigia, informacija perduota policijai. Įtampos neatlaikiusi pedagogė susirgo.

15min sulaukė anoniminio skundo, kuriame teigiama, kad Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje vėl kilo skandalas. Pasak skundo autoriaus, per pastaruosius keletą metų šios įstaigos ir jos direktorės vardas vis patenka ne tik į žiniasklaidos, bet ir tarnybų akiratį.

„Šį kartą gimnazijos pradinių klasių mokytoja kaltinama galimai fiziškai ir psichologiškai smurtavusi prieš savo klasės mokinius (antrokus – aut. past.). Direktorė, žinodama ūmų, neprognozuojamą mokytojos charakterį, nesiėmė jokių veiksmų situacijai pagerinti. Mokytojai „nepatogūs“ mokiniai nuolat patirdavo jos užgauliojimus, pažeminimus. Nors vaikų tėvai ne kartą kreipėsi į gimnazijos direktorę dėl savo nuogąstavimų, kad mokytoja nenori, negeba ir negali dirbti su spec. ugdymo reikalaujančiais vaikais, direktorė užglaistydavo situaciją.

Patogūs mokiniai ir jų tėvai užsitarnaudavo mokytojos simpatiją, nepatogūs būdavo išgyvendinami iš klasės, ir net iš mokyklos. Šiuo metu gimnazijoje dirba Vaiko teisių apsaugos tarnyba, informacija pateikta ir policijai. Bus pradėtas tyrimas dėl galimo smurto prieš mažamečius“, – rašoma skunde.

Jo autorius stebisi, kad, esant tokioms skaudžioms situacijoms, gimnazijos direktorė išlieka savo poste. Anonimo teigimu, švietimo įstaigos vadovė jau buvo sulaukusi Kauno rajono savivaldybės administracijos įspėjimo dėl viešų ir privačių interesų pažeidimo, prastos vadybos, organizuojant mokytojų, klasių vadovų, specialistų veiklą.

Vaiko teisių specialistai atliko tyrimą

Į 15min žurnalistės raštu užduotus papildomus klausimus skundo autorius neatrašė, situacijos nedetalizavo.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai rekomendavo atlikti klasės vaikų emocinės būklės tyrimą, suteikti psichologo pagalbą.

Kaip informavo Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus atstovas Arūnas Malinovskis, Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kauno rajono specialistai, sulaukę skundo dėl galimo smurto prieš moksleivius, vasario 6 d. lankėsi mokykloje, kurioje susitiko su mokyklos vadove. Skunde minima mokytoja šiuo metu, jų žiniomis, nedirba.

Specialistai kalbėjosi ir su vaikais, kurie galimo smurto prieš juos nepatvirtino. Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai rekomendavo atlikti klasės vaikų emocinės būklės tyrimą, suteikti psichologo pagalbą. Informacija perduota policijai.

Vasario 8 d. Kauno apskrities policija 15min informavo, kad Kauno apskrities VPK Kauno rajono policijos komisariato pareigūnai iš Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovų gavo informaciją apie Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje dirbančios mokytojos galimą smurtą prieš įstaigos auklėtinius. Atliekamas įvykio aplinkybių patikslinimas.

Direktorė: „Tai darbinė situacija“

Vasario 7 d. 15min susisiekė su Balio Buračo gimnazijos direktore Rima Kuktiene.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rima Kuktienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rima Kuktienė

„Klasikinis atvejis. Jei Lietuvoje nueitumėte į bet kurią švietimo įstaigą, tokį atvejį išgirstumėte. Kuomet viena šeima nėra tokios pačios nuomonės kaip visi kiti tos klasės mokiniai ir jų tėvai. Taip nutiko ir pas mus. Vieno auklėtinio tėvai buvo nepatenkinti, kad mokytoja fiksuodavo kaskart, kai vaikas nepadarydavo namų darbų, elgdavosi neadekvačiai klasėje. Nebuvome gavę iki tol jokio skundo raštu. Pernai to vaiko tėveliai buvo dukart atėję pasiskųsti man, ir tiek.

Mokytoja dirba atsakingai. Ji yra jautri, emocionali, bet jokiu būdu nepiktybiška. Turi dalinį nedarbingumą-invalidumą: jos balso stygos yra ypatingos. Paaukštintas tonas. Iš šono klausant išties gali pasirodyti, kad balsas grubus. Jau šešerius metus su šia sveikatos problema susiduria. Šiuo metu mokytoja turi nedarbingumo lapelį.

Vaiko teisių tarnybos atstovai atvažiavo, kaip ir jūs, vasario 4 d. gavę informacijos apie galimą smurtą. Jie analizavo, su vaikais bendravo. Išvažiavo teigdami, kad skunde pateikti faktai nėra tiesa. Mes, visas kolektyvas, taip pat tą paneigėme. Jokio smurto tikrai nebuvo“, – tikino direktorė.

Šiuo metu mokytoja turi nedarbingumo lapelį.

Pasak jos, problemos tarp minimos 48-erių metų mokytojos ir vieno jos auklėtinio prasidėjo dar prieš metus, šiam būnant pirmoku. Buvo sudarytas veiklos planas, į kurį įsijungė pagalbos mokiniui specialistė.

„Matėsi, kad bendrystės tarp to mokinio ir tos mokytojos nebus. Dirbome su šeima dar prieš metus, manėme, kad pavyks. Tačiau psichologė įvertino, kad pokyčių nebus. Viskas dėl asmeninių charakterio bruožų. Šių metų sausio 31 dieną nusprendėme tą antroką perkelti į kitą klasę, kad jį mokytų kita mokytoja. Kad būtų patenkinti vaiko ir jo šeimos poreikiai. Reagavome. Tad nežinau, kodėl kilo toks ažiotažas, juk priėmėme sprendimą šeimos naudai.

Tai buvo darbinė situacija, ne konfliktas. Natūralus dalykas. Žmogiškieji faktoriai. Net jaunieji susituokę kartais po kelerių metų išsiskiria“, – paaiškino R.Kuktienė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Karmėlavos Balio Buračo gimnazija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Karmėlavos Balio Buračo gimnazija

Susirgo neatlaikiusi įtampos

Ji pabrėžė, kad minima mokytoja yra išleidusi jau keturias kartas, vaikai turi dėl ko ją mylėti. Tad toks nuvertinimas jai – didžiulė įtampa.

„Buvo patyčių dėžutė pas mus. Tai mokytoja parašė, kad iš tos šeimos patiria patyčias. Įtampa. Bet, rodos, viskas buvo apkalbėta. Sausio 31 d. mokytoja atsisveikino su tuo mokiniu. Pasijuto negerai, sukilo spaudimas iki 200. Labai išgyveno, kad jai nepavyko su to mokinio šeima surasti kontakto. Nedarbingumas jai prasidėjo nuo vasario 1 d. Jis tęsis iki vasario 14 d.“, – teigė direktorė.

Toje antrokų klasėje mokosi 17 vaikų, visi, pasak jos, buvo patenkinti šia mokytoja.

Paklausus apie tai, ar ji, kaip direktorė, kada sulaukė iš Kauno rajono savivaldybės įspėjimo, R.Kuktienė pripažino, kad tai iš dalies yra tiesa.

„Buvo skundas, teigta, kad mano sūnus ir vyras dirba gimnazijoje. Ko niekada nėra buvę. Pernai metų pradžioje skyrė įspėjimą dėl kitų dalykų. Dėl diferencijuoto atlygio. Ir dėl to, kad konkursai į laisvas mokytojų pareigas nebuvo skelbiami viešai gimnazijos internetinėje svetainėje. Kaip skelbdavome? Pedagogų tarybos posėdyje arba skelbimais mūsų teritorijoje. Darbinės situacijos“, – patikino direktorė.

Kauno rajono savivaldybė 15min informavo, kad 2018 m. sausio 18 d. 12 metų gimnazijai vadovaujanti direktorė R.Kuktienė išties gavo rašytinį įspėjimą dėl to, kad nedeklaravo viešųjų ir privačių interesų apie Karmėlavos Balio Buračo gimnazijoje dirbančią savo sūnaus sutuoktinę ir nenusišalino nuo sprendimų, susijusių su jos darbo santykiais.

Į darbą nebegrįš

Vasario 8 d. 15min žurnalistė užsuko į Karmėlavos Bario Buračo gimnaziją. Joje tą dieną buvo paskelbtas karantinas. Kabinete priėmusi R.Kuktienė paaiškino, kad susirgo 24,7 proc. mokinių, tad teko imtis tokios priemonės.

„O dėl to smurto prieš mokinius... Vakar dar kalbėjome su to mokinio tėveliais, šie pretenzijų neturėjo. Tikino, kad ne jie parašė skundą žiniasklaidai ir vaiko teisėms. Tad nežinau, kas. Tikrai aiškinomės situaciją. Atsakymus pateikėme ir vaiko teisių tarnybai. Jokio smurto nebuvo“, – tvirtino direktorė.

Pasak jos, smurtu apkaltinta ir šiuo metu nedarbingumo pažymėjimą turinti gimnazijos pradinių klasių mokytoja į darbą nebegrįš. Tai – jos pačios sprendimas.

„Jau ir anksčiau dėl savo balso stygų problemos ji norėjo palikti mokyklą. Įkalbėjome dar kiek pasidarbuoti. Trūksta mokytojų. Dabar nusprendė, kad viskas, gana. Ieškosime kitos pradinių klasių mokytojos. Tad tas mokinys, kuris nesutarė su mokytoja, liks savo klasėje – nebereiks perkelti“, – naujausias žinias 15min perteikė R.Kuktienė.

15min žiniomis, vaiko teisių apsaugos specialistams adresuotame skunde pateikti ir konkretesni galimo smurto prieš mažamečius šioje gimnazijoje atvejai. Minima mokytoja neva stumdydavo pradinukus ir ant jų šaukdavo valgykloje, regint kitiems mokiniams.

Vasario 12 d. Kauno rajono savivaldybė 15min informavo, kad pradinių klasių mokytoja nuo vasario 1 d. turi nedarbingumo pažymėjimą, todėl Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyrius situaciją aiškinsis mokytojai pasveikus.

Gimnazijos pedagogai: „Jaučiamės apšmeižti“

Papildyta 15.07 val. Po straipsnio publikacijos su 15min žurnaliste susisiekė kelios Balio Buračo gimnazijos pedagogės. Moterys neigia bet kokį smurtą šioje švietimo įstaigoje ir stoja savo kolegės pusėn.

„Dėl anoniminio skundo kenčia gimnazijos reputacija. Atrodo, kad čia išvien smurtaujama prieš mokinius. Jaučiamės apšmeižtos“, – tikino pedagogės.

Mokytojai yra pasipiktinę ir jaučiasi pažeminti.

Netrukus redakcijai buvo atsiųsta ir bendra gimnazijos pedagogų pozicija: „2019 metų vasario 11 dieną įvyko neeilinis Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos mokytojų susirinkimas dėl portale tą pačią dieną paskelbto straipsnio „Skundas dėl mokytojos elgesio Karmėlavos gimnazijoje: pedagogė nusprendė palikti darbą“.

Mokytojai yra pasipiktinę ir jaučiasi pažeminti dėl to, kad anonimo, kurio rašto pagrindu parašytas straipsnis, žodžiai pateikiami kaip faktinė tiesa. Anonimo pateiktoje informacijoje gausu nepagrįstų ir neatitinkančių tikrovės faktų, šmeižiančių mūsų gimnaziją ir jos vadovę visuomenės akyse.

Pastaruosius keletą metų mes jaučiame, kad nuolat skundus rašantis anonimas siekia sukelti destrukciją mūsų darnioje bendruomenėje, ypač pastebimas asmeninis priešiškas nusiteikimas gimnazijos direktorės atžvilgiu. Nuolatinis priverstinis reagavimas į anonimo skundus trikdo pagrindinį gimnazijos darbą – ugdyti vaikus“.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Karmėlavos Balio Buračo gimnazija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Karmėlavos Balio Buračo gimnazija

Kodėl dėl vieno turi kentėti 15-ika?

Papildyta 16.24 val. Straipsnis sulaukė ir kitų šios mokyklos mokinių tėvelių dėmesio. Su 15min susisiekė minimos antros klasės, kurią lanko neva tai smurtą patyręs berniukas, vieno iš auklėtinių tėvelis Valdas, panoręs išsakyti savo poziciją.

„Šioje situacijoje niekas nekalba apie kitus mokinius. Kodėl dėl vieno vaiko turi kentėti kiti 15-ika? Sužinoję, kad auklėtoja nebegrįš, kai kurie apsiverkė. Jie juk maži, prisirišę prie vienintelės mokytojos. Išgyvena stresą dėl pokyčių.

Kai rinkomės mokyklą, kur leisti savo vaiką, gavome rekomendacijų būtent dėl šios mokytojos. Daug kas sakė, kad ji – puiki. Gaila, kad per pusantrų metų privedė ta viena šeima ją prie to, kad visiškai sustreikavo sveikata ir ji turėjo palikti mokyklą. Tas berniukas, prieš kurį neva tai smurtauta – ne auksinis, patikėkite. Su žirklėmis jis mergaites vaikosi. Gaila, kad dėl jo dabar nukentės kitų antrokų mokslai“, – nusivylimo kupinu balsu nuomonę išdėstė Valdas.

Kodėl dėl vieno vaiko turi kentėti kiti 15-ika?

15min primena, kad 2017 m. gruodį šioje Karmėlavos gimnazijoje buvo užfiksuotas galimas smurto prieš mokinį atvejis. Manyta, kad mokytojas pakėlė dvylikametį už kaklo į orą ir taip išlaikė dešimt sekundžių. Taip pat buvo užlaužta ir vaiko ranka. Apie galimą smurtą informavo Policijos departamentas.

Kaip 15min informavo Kauno rajono savivaldybė, 2017 m. laikinai sergančią mokytoją pavadavęs mokytojas galimai smurtavo prieš 6 klasės mokinį klasės valandėlės metu. Iš karto po įvykusio konflikto su mokiniu mokytojas paties prašymu buvo atleistas iš darbo. Kauno policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris buvo nutrauktas dėl įrodymų trūkumo.

Nuo 2017 m. iš gimnazijos, pasak Kauno rajono savivaldybės administracijos, išėjo 10 mokytojų (iš jų 5 į pensiją). Papeikimų darbuotojams nebuvo skirta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:44
03:16
03:00

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min