Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Škvalo padariniai miškams yra ekstremalus įvykis: padaryta 25 mln. litų žalos

Audros nuniokota Lietuva
PAGD nuotr. / Audros nuniokota Lietuva
Šaltinis: 15min
0
A A

Aplinkos ministerijos ekstremalių situacijų valdymo centro (ESVC) nariai, susirinkę Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos prašymu praėjusį penktadienį, padėtį šalies miškuose po milžiniškų nuostolių padariusio rugpjūčio 8 d. škvalo įvertino kaip ekstremalų įvykį.

Aplinkos apsaugos ministerijos išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad pasak šiam centrui vadovaujančio aplinkos viceministro Aleksandro Spruogio, stichijos išverstų ir išlaužtų medynų kiekis (880 tūkst. kietmetrių) susiklosčiusią padėtį leidžia vertinti kaip ekstremalų įvykį pagal Vyriausybės nustatytus tokio įvykio kriterijus (daugiau nei 500 tūkst. ktm).

Kaip ESVC narius informavo generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas, likviduojant škvalo padarinius problemų kyla visoms – ir stichijos pažeistų regionų, ir tiesiogiai nenukentėjusioms – urėdijoms. Nors ir seniau miškai ne kartą yra patyrę gaivališkų gamtos jėgų poveikį, šiemet pirmą kartą padariniams šalinti teko sutelkti visų keturiasdešimt dviejų urėdijų pajėgumus.

Gamtos stichija, pagal vėjo stiprumą ir pobūdį pripažinta škvalu, siautėjo septynių šalies savivaldybių (Alytaus, Kaišiadorių, Kauno, Prienų, Švenčionėlių, Trakų ir Varėnos) teritorijoje. Čia 7 miškų urėdijų administruojamuose valstybiniuose miškuose išversta ir išlaužta apie 420 tūkst. ktm medynų. Preliminariais skaičiavimais, padaryta 25 mln. litų žalos. Privačiuose miškuose išversta ir išlaužta daugiau nei 460 tūkst. ktm medynų. Visos urėdijos padeda ir darbuotojais, ir technika. Jeigu nukentėjusiųjų regionų valstybiniuose miškuose iki škvalo dirbo 3 medkirtės, 8 medvežės ir 120 miško pjovėjų, tai šiuo metu ten dirba 25 medkirtės, 55 medvežės ir 580 miško pjovėjų.

Nusiaubtuose medynuose yra pavojinga lankytis, tačiau grėsmė, kad užvirs išlūžęs medis ar nutiks kitokia nelaimė, nesulaiko kai kurių mėgėjų grybauti ar uogauti. Todėl nukentėjusiųjų regionų urėdijoms nurodyta kreiptis į savivaldybes, kad šios atsižvelgtų į susiklosčiusią padėtį ir apribotų arba uždraustų lankymąsi škvalo nuniokotuose miškuose.

AM ekstremalių situacijų valdymo centro nariai pritarė Generalinės miškų urėdijos veiksmams ir, įvertinę urėdijoms iškilusius sunkumus, nutarė prašyti Vyriausybės ekstremalių situacijų valdymo komisijos šalies miškų sektoriuje paskelbti ekstremalią situaciją. Per ESVC posėdį taip pat buvo pažymėta, kad būtina koreguoti metinę valstybinių miškų kirtimų normą. Kad stichinių nelaimių miškuose padariniai būtų likviduojami operatyviau, Aplinkos ministerijos Miškų departamentas įpareigotas peržiūrėti atitinkamus teisės aktus ir parengti reikiamų pataisų bei papildymų projektus.

Škvalo pažeistuose regionuose, pasak ESVC narių, reikia sustiprinti medienos vagysčių prevenciją ir kuo išsamiau konsultuoti privačių miškų savininkus, kaip likviduoti stichijos padarinius. Todėl nutarta į tuos regionus komandiruoti kaimyninių regionų aplinkos apsaugos departamentų specialistus. Tuo pasirūpinti pavesta Valstybinei miškų tarnybai ir regionų aplinkos apsaugos departamentams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min