Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 9d. 18:03

Slaptų CŽV kalėjimų Lietuvoje byla: buvusio kontržvalgybininko prisiminimai

ABC praneša, kad CŽV Vilniuje laikė kalinius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / ABC praneša, kad CŽV Vilniuje laikė kalinius.

Buvęs Lietuvos karinės kontržvalgybos darbuotojas „15min.lt“ žurnalistui patvirtino, kad prieš kelerius metus į jį buvo kreiptasi patarimo dėl galimybės Lietuvoje įkurdinti tam tikrus asmenis, kuriuos užsienio „partneriai“ nori paslėpti. Kontržvalgybininkas teigia nežinantis, ar jo patarimais buvo pasinaudota, tačiau, iškilus slaptų CŽV kalėjimų Lietuvoje klausimui, senas įvykis gali nušvisti naujai.

Savaitgalį svetainėje „Youtube“ pasirodė filmukas, kuriame buvęs Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM skyriaus viršininkas Domas Grigaliūnas teigia manantis, jog Lietuvoje slapti CŽV kalėjimai iš tiesų galėjo būti įrengti. Buvęs kontržvalgybininkas teigia, kad, kilus triukšmui dėl galimo tokio kalėjimo egzistavimo Lietuvoje, jis prisiminė pokalbį su buvusiu savo vadovu Jonu Markevičiumi.

Pasak D.Grigaliūno, J.Markevičius klausė pavaldinio patarimo dėl galimybės užsienio partneriams atvežti į Lietuvą tam tikrus asmenis. D.Grigaliūno buvo klausiama, kaip būtų galima techniškai įgyvendinti tokį projektą.

„Tuo metu aš buvau atsakingas už priedangos dokumentų, priedangos įmonių steigimą, buvau atsakingas už įslaptintus sandėrius. Tuo metu aš buvau šių reikalų profesionalas, todėl manęs buvo prašoma techninio patarimo“, – teigia D.Grigaliūnas.

Pasak buvusio kontržvalgybininko, toks bendradarbiavimas, apie kurį jis pasakoja, paprastai vyksta žinybinu lygmeniu, tarpusavyje bendrauja skirtingų šalių spec. tarnybų, žvalgybos ar kontržvalgybos darbuotojai, bendravimas yra įslaptinamas, o valstybės vadovai apie tai nebūna informuojami.

D.Grigaliūnas prisimena, kad tąkart pokalbis jam tebuvo abstraktaus pobūdžio konsultacija. Tuo metu nebuvo minimas pavadinimas „Al Qaeda“, buvo kalbama apie pagalbą užsienio partneriams, jeigu jiems reikėtų ką nors atvežti į Lietuvą ir laikyti slaptai, užtikrinant pilną konfidencialumą.

D.Grigaliūnas teigia, kad buvo svarstoma iš užsienio atvežtiems asmenims pritaikyti liudytojų apsaugos programą, vėliau šios minties atsisakyta, nes laikytasi nuomonės, jog kuo daugiau tarnybų apie tai žinos, tuo didesnė informacijos nutekėjimo galimybė. Kitas variantas, kurį pasiūlė D.Grigaliūnas, buvo galimybė pasinaudoti gerai saugoma, kelis apsaugos žiedus turinčia kariuomenės Ypatingos paskirties tarnybos (YPT) mokymo baze Vilniaus pakraštyje.

„Galimybės buvo tiriamos“

15min.lt žurnalistas, bandydamas išsiaiškinti visas šio kelerių metų senumo pokalbio detales, susitiko su buvusiu kontržvalgybininku Domu Grigaliūnu. Pasidomėjus, kodėl jis prašneko apie pokalbį su buvusiu vadovu, šiandien einančiu prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiojo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas, Jonu Markevičiumi, buvęs kontržvalgybininkas teigė, kad tai galima vertinti kaip jo socialinę poziciją.

Kadras iš atoveiksmis.lt filmuotos medžiagos/Domas Grigaliūnas
Kadras iš atoveiksmis.lt filmuotos medžiagos/Domas Grigaliūnas

„Pirmas dalykas – aš ten nebedirbu. Jei dirbčiau ir pradėčiau šnekėt, mane iš karto išmestų. O antras dalykas – tai iš tiesų buvo. Kai prieš porą metų kilo triukšmas dėl slaptų kalėjimų Lenkijoje ir Rumunijoje, Lietuva tada nebuvo minima. Todėl man tada irgi net minties nebuvo kilę, kad tai gali būti susiję. O dabar kai kurie galai šiek tiek sueina. Ar tie kalėjimai čia buvo – tikrai nežinau. Tačiau tokie techniniai klausimai tikrai buvo svarstomi, galimybės buvo zonduojamos“, – teigia D.Grigaliūnas, kuris tvirtina, jog pokalbis galėjo įvykti 2003–2004 m.

Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie KAM dvylika metų išdirbęs kontržvalgybininkas akcentuoja, kad tąkart pavadinimai „Al Qaeda“ ar CŽV nebuvo minimi. Jis taip pat nežino, ar jo patarimais buvo pasinaudota, nors ir šiandien galvoja, kad norint paslėpti vieną ar kitą žmogų YPT mokymo bazė tuo metu tam puikiai tiko.

„Mokymo bazės yra tokios vietos, kur žmonės ateina ir išeina. Ir niekas ten smarkiai neklausinėja kas, kur ir kodėl. YPT bazės teritorijos konfiguracija irgi tinka, ten vyksta jų šaudymai, gaudymai, treniruotės, svetimas ten neužeis, ten yra griežta apsauga. Be to, ten yra pakankamas judėjimas, tad niekam nekils įtarimo dėl papildomos mašinos. Techniškai, tai yra puiki vieta“, – sako D.Grigaliūnas.

Be to, YPT – tai yra tarnyba apgaubta slaptumo skraistės, tvirtina buvęs kontržvalgybininkas. Informacijos apie šią tarnybą į viešumą patenka tik tiek, kiek ji pati nori, kad jos patektų. Todėl jis šią bazę, kuri formaliai priklausė Krašto apsaugos savanorių pajėgoms (KASP), savo viršininkui ir nurodęs kaip vieną iš tinkamiausių vietų slapta atgabentiems asmenims laikyti.

„Bet kartuoju dar kartą, ar mano patarimais kas nors pasinaudojo, ar ten kas nors buvo padaryta, aš nežinau“, – sako buvo kontržvalgybininkas. Jis tvirtina, kad tarnyboje, kurioje jis dirbo, daug kas yra slapta, todėl darbuotojai ne visada turi teisę domėtis vieno ar kito projekto tęstinumu, jiems nedera domėtis tuo, ką veikia jų kolegos.

Prezidentės patarėjas: „Panašu į pokštą“

Dabartinio prezidentės patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Jono Markevičiaus nenustebino 15min.lt žurnalisto skambutis. J.Markevičius teigė, kad jis jau matė buvusio pavaldinio vaizdo pasakojimą.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jonas Markevičius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jonas Markevičius

„Jo paties lūpomis ten nėra kalbama apie apie CŽV. Jis kalba apie klausimus, susijusius su tarnyba. Tie klausimai nuolat yra svarstomi tokiose tarnybose – tai yra parama partneriams, tai yra darbas, tai yra misijos, Afganistanas, tai yra tarptautinės operacijos. Tai yra tarnybiniai klausimai“, – tvirtina J.Markevičius.

Buvusio pavaldinio elgesį pavadinęs neprofesionaliu ir nerimtu, J.Markevičius vaizdo medžiagą, kurioje nufilmuotas D.Grigaliūnas, pavadino „panašiu į pokštą“.

„Neturiu teisės komentuoti klausimų, susijusių su mano buvusia tarnyba, nes tai gali liesti tarnybos ar valstybės paslaptis. Tačiau galiu užtikrinti, kad nei su D.Grigaliūnų, nei su kuo nors kitu niekada nebuvo šnekama nei apie CŽV, nei apie kalėjimus, nei apie sulaikytus asmenis. Tokio pokalbio niekada nebuvo“, – tvirtina J.Markevičius.

Redakcija paprašė ir Krašto apsaugos ministerijos pakomentuoti versiją, kad jos objekte galėjo būti vieta, tinkama saugoti iš užsienio atvežtus asmenis, kuriuos „reikia paslėpti“.

„Lietuvos Rerspublikos Krašto apsaugos ministerija neturi jokios informacijos, patvirtinančios tariamų CŽV kalėjimų buvimą KAS priklausančioje teritorijoje. Jūsų minimoje vietovėje Pagubės g. buvo Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vytauto Bulvyčiaus mokymo centras, kuris, vykdant KASP reorganizaciją, buvo išformuotas. Šiuo metu tai viena iš kariuomenės mokymo vietų“, – rašoma KAM atsakyme.

„Antrinės informacijos poveikis“

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas, išgirdęs apie viešoje erdvėje atsiradusius buvusio kontržvalgybininko prisiminimus sakė, kad tai yra labai įdomu. Redakcija nusiuntė A.Anušauskui nurodą į vaizdo medžiagą, kurią peržiūrėjęs jis sakė, jog kalbama „gana abstraktokai“.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Arvydas Anušauskas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Arvydas Anušauskas

„Turiu pasakyti, kad ir iš minimų tarnybų mes gavome oficialią informaciją, kad nebuvo kalėjimų pas juos. O tas buvęs tarnybos darbuotojas... Žinot kaip būna tokiose tarnybose – vienas organizuoja, kitas vykdo ir visų detalių jie patys nežino. Dėl to ir pokalbis toks abstraktus. Jei šitas įrašas būtų atsiradęs iki šios liepos, kai ABC News paskelbė informaciją, tai būtų vertintinas vienaip. O dabar galima manyti, kad yra „antrinės informacijos“ poveikis. Žmonės suvedinėja, kad kalbėta buvo apie tai, apie ką girdėjo“, – sako A.Anušauskas.

Seimo NSGK vadovas kaip pavyzdį pateikia Rūdninkų istorija. Rusijos televizijai paskelbus, kad tariamas CŽV kalėjimas galėjo būti įkurtas čia esančiame VRM priklausančiame mokymo centre, vietos gyventojams pradėjo atrodyti, kad ten dažnai lankėsi amerikiečiai.

„Ten tikrai lankėsi užsieniečiai, buvo daug prancūzų. Bet ten tikrai nesilankė amerikiečiai. Nepaisant to, dabartinės informacijos sraute vietos gyventojai visus užsieniečius, kažkada pasirodžiusius ten, identifikavo, kaip amerikiečius“, – sako komiteto vadovas.

A.Anušauskas tvirtina, kad kol kas tariamų CŽV kalėjimų Lietuvoje istorijoje tik daug spėlionių, mažai konkrečių dalykų.

„Tačiau mes neužtrenkiame durų. Jei atsiras kokių nors naujų faktų, tai mes pasiruošę į juos gilintis. Šiuo atveju mums reikia ko nors rimtesnio“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas.

Prieš kurį laiką JAV televiziją ABC News, remdamasi neįvardintas CŽV šaltiniais, paskelbė, kad Lietuvoje buvo įkurtas slaptas kalėjimas, kuriame buvo laikomi įtariami „Al Qaeda“ kovotojai. Šią informaciją paneigė buvę Lietuvos vadovai, o prezidentė Dalia Grybauskaitė būdama užsienyje kelis kartus pakartojo, kad šiuos įtarimus mūsų šalis yra pasiryžusi ištirti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Trakų rajone užsidegė lentpjūvė

24sek

Madrido „Real“ neklumpa: nepaliko vilčių baskams

Naujienos

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Kultūra

Vilniuje koncertuosianti L.Anderson: „Nesėkmė reikalauja kur kas daugiau kūrybiškumo nei sėkmė“

Aktualu

Trakų rajone užsidegė lentpjūvė

24sek

Madrido „Real“ neklumpa: nepaliko vilčių baskams

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min