Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2017 10 10

Smalsumas ir modernios technologijos gali išgelbėti žmones iš vergijos

Darnaus vystymosi tikslai ir jų įgyvendinimas daugeliui – tik skambūs žodžiai, nes Lietuvoje apie tai mažai kalbama ir, kol kas, dar mažiau daroma. Jungtinės Tautos 2015 metais priėmė 17 tikslų, kuriais siekiama įsivardyti ir koordinuotai spręsti aštriausias pasaulio problemas. O jų, kaip žinia – daugybė.
Renginio akimirka
Renginio akimirka / Organizatorių nuotr.

Visgi gabiausi Lietuvos studentai, pažangiausios šalies IRT sektoriaus įmonės ir įdomūs, patyrę savo srities profesionalai iš viso pasaulio šį savaitgalį Kaune įrodė, kad spręsti sudėtingas problemas gali būti įdomu, naudinga ir interaktyvu. AfriKo, INFOBALT, Visorių informacinių technologijų parko (VITP) ir Kauno Technologijos Universiteto (KTU) startuolių erdvės „Startup Space“ organizuotame hakatone „Hack for World“ modernūs technologiniai sprendimai buvo taikomi aktualiausioms globalioms problemoms spręsti, o rezultatai – nustebino.

Darnaus vystymosi tikslų – daugybė, problemos, kamuojančios žmoniją – sudėtingos, o Lietuvoje mes apie tai žinome itin mažai. Skelbiama, kad Lietuva pasiryžusi daugiau dėmesio skirti keturioms sritims arba šešiems darnaus vystymosi tikslams, kurie mūsų šaliai – aktualiausi: socialinės atskirties ir skurdo mažinimas, sveika gyvensena, energetinis efektyvumas ir klimato kaita, darnus vartojimas ir gamyba. Visgi projekto sumanytojai – Afrikos tyrimų ir konsutacijų centras AfriKo – kvietė studentus gilintis į problemas ne tik Lietuvoje, bet ir tolimesniuose kraštuose. Tad Kauno Technologijos universitete susirinkę kelios dešimtys GIFTed programos studentų bei profesionalūs mentoriai iš viso pasaulio hakatono metu spręndė dvi besivystančiose šalyse aktualias problemas: tvarios energijos ir prekybos žmonėmis.

Anot organizatorių, hakatono formatas spręsti sudėtingas problemas pasirinktas neatsitiktinai. „Hakatono metu jo dalyviai per trumpą laiką vysto idėjas (o kartais ir produktų prototipus), kaip, pasitelkiant modernias technologijas, spręsti vieną ar kitą problemą. Sprendimai būna inovatyvūs, įdomūs ir gana netikėti. Retsykiais labai svarbu į problemas pažvelgti „iš kito kampo“, pasidalyti idėjomis su bendraminčiais, išgirsti žmonių iš kitų šalių patirtį. Tai – praturtina“, – sakė AfriKo vadovė ir viena iš renginio organizatorių Mantė Makauskaitė.

Organizatorių nuotr./Renginio akimirka
Organizatorių nuotr./Renginio akimirka

Tris dienas vykusio hakatono metu studentai turėjo galimybę ne tik daugiau sužinoti apie besivystančias šalis, didžiausias problemas, kamuojančias pasaulį, bet ir susipažinti su moderniomis inovacijų įgyvendinimo galimybėmis – renginio dalyvius konsultavo informacinių technologijų, saulės energijos ir verslo vystymo specialistai. Hakatono dalyviai pasirodė besantys ne tik energingi ir smalsūs, bet ir azartiški. Kova, kaip ir visas savaitgalis, buvo įtempta, nes studentai mokėsi kurti verslo modelius, parduoti idėją, sudominti investuotojus ir sukurti produktą, kuris būtų patrauklus ne tiknamuose, bet ir kitame pasaulio pakraštyje.

„Hack for World” dalyviai iš pirmų lūpų išgirdo ir skaudžią prekybos žmonėmis aukų patirtį. Buvusi prekybos žmonėmis auka, o dabar dirbanti su tokias pat likimo nuskiaustaisiais Fatima Issah iš Ganos hakatono dalyviams papasakojo ne tik savo skaudžią patirtį, bet ir tai, kaip ir kodėl šeimos parduoda savo vaikus į vergiją, kaip keliaujama į Europą, kodėl ši problema tokia aktuali ir skaudi. Daugelis kalbintų dalyvių teigė, kad būtent ši, tiesiogiai perduota patirtis, leido į globalias problemas pažvelgti jautriau ,suvokti problemų mastą.

Galbūt neatsitiktinai hakatoną laimėjo L. Balčiūno, S. Čirvinskaitės, G. Stanytės, M. Gailiaus ir S. Mureikos komanda, vertinimo komisijai pasiūliusi idėją apie virtualius akinius, kurie tikroviškai parodytų, su kokia realybe susiduria prekybos žmonėmis aukos. „Šis sprendimas modernus ir naudingas. Jei virtualios realybės pagalba tėvai geriau suprastų, su kuo susiduria jų vaikai kelyje į Europą – daugelis susimąstytų prieš skatindami žengti šį žingsnį. Migracija iš Vakarų Afrikos ir prekyba žmonėmis – glaudžiai susiję, todėl labai svarbu šią žinią plačiai skleisti“, – sakė Italijos nevyriausybinėje organizacijoje „PIAM Onlus“ dirbanti F.Issah.

Hakatono laimėtojų komandos atstovas Mantas Gailius prisipažino, kad „Hack for World“ savaitgalis ne tik davė praktinių žinių ir naudingų pažinčių, bet ir noro mokytis, keliauti po pasaulį, bendrauti su skirtingais žmonėmis. „Tai buvo naudingas ir įdomus renginys. Vien ką reiškia mentoriai, kurie čia atvažiavo ne tik iš įvairių Lietuvos įmonių, bet ir iš Estijos, Švedijos, Vokietijos ar Italijos. Mokėmės ne tik kurti, bet ir parduoti, o tai – labai svarbu norint, kad tavo idėjos būtų įgyvendintos. Tikrai džiaugiamės, kad laimėjome“, – sake M. Gailius.

INFOBALT vadovas Paulius Vertelka džiaugėsi, kad Lietuvos Informacinių ir ryšių technologijų įmonės skiria dėmesio tokiems projektams – anot P. Vertelkos, renginys ne tik turi šviečiamąją funkciją, bet ir parodo tarptautinei bendruomenei, kad Lietuva – globalioms problemoms neabejinga šalis. Be pagrindinį prizą įsteigusios „BITĖ Lietuva“, hakatoną parėmė IT bendrovės Sneakybox bei IAMUS. Klaipėdoje įsikūrusos įmonės IAMUS vadovasOliveris Gohas renginį įvardijo kaip itin prasmingą, nes technologijos jame atlieka pirminę ir svarbiausią savo funkciją – padėti žmonėms spręsti problemas.

Hakatonas „Hack for World“ yra projekto „Jaunimo švietimas apie Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus (DVT) iki 2030 m.: DVT‘30 jaunimas“ dalis, kuris yra finansuojamas LR Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis. LR Užsienio reikalų ministerija siekia supažindinti Lietuvos jaunimą su darnaus vystymosi tikslų darbotvarke ir skatina aktyviai prisijungti prie jų įgyvendinimo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose pasaulio šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius