Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 rugpjūčio 9d. 22:10

Smūgis bažnyčiai – valstybė pareikalavo susimokėti

Kunigas Mindaugas Dikšaitis sako, kad pieštukų, flomasterių, liniuočių pridėtos kuprinės skurstantiems Tauragės vaikams iš Amerikos atkeliauja prieš kiekvienus mokslo metus
Ramunės Ramanauskienės nuotr. / Kunigas Mindaugas Dikšaitis sako, kad pieštukų, flomasterių, liniuočių pridėtos kuprinės skurstantiems Tauragės vaikams iš Amerikos atkeliauja prieš kiekvienus mokslo metus

Absurdas – taip žinią, kad už iš JAV į Tauragę atkeliavusį labdaros krovinį gali tekti sumokėti ne tik muito ir pridėtinės vertės mokesčius, bet ir tūkstantinę baudą, įvardija Tauragės Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bendruomenė.

Pirmadienio vakarą bendruomenės namuose susibūrę šios organizacijos nariai drauge su kunigu Mindaugu Dikšaičiu neslėpė ne tik apmaudo, bet ir pykčio. Pirmą kartą per penkiolika metų už Amerikos liuteronų bendruomenės narių suaukotą labdarą – neįgaliesiems skirtas slaugos priemones, ramentus, bažnytinius reikmenis, skurdžiai gyvenančių šeimų vaikams atiteksiančias mokyklines kuprines ir net pieštukus valstybė pareikalavo susimokėti.

Kunigas: „Tai principo reikalas“

„Tauragės kurjerio“ žurnalistę pirmadienio vakarą bendruomenės namuose, vadinamojoje „vymerinėje“, ilgus metus veikiančioje greta Tauragės vasaros estrados, pasitikę liuteronų evangelikų bendruomenės nariai sakė nesuprantantys, kodėl pirmą kartą nesusišneka su valstybe. Juk labdara iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Tauragę kasmet keliauja jau mažiausiai penkiolika metų ir niekada nebuvo apmokestinta jokiais mokesčiais, juolab bendruomenei niekad nebuvo grasinta baudomis.

Bendruomenės namų kieme iš krovininio automobilio buvo kraunami ramentai, tualetinės kėdės neįgaliesiems, sauskelnės, žaislai, bažnytiniai, mokykliniai reikmenys, naudoti sodo ir daržo įrankiai, vaikiški dviračiai, dėžės dėvėtų drabužių. Paklaustas, kas atsitiko, Tauragės evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Dikšaitis sakė ir pats nelabai suprantantis, kas mūsų valstybėje pasikeitė.

„Visus šiuos daiktus mums aukojo mūsų bičiuliai amerikiečiai iš JAV parapijų. Dauguma jų, išskyrus mokyklinius reikmenis, nenauji. Ypač prieš mokslo metus labai džiaugiamės suaukotais mokykliniais reikmenimis, kuriuos išdalijame daugybei Tauragės vaikų, dienos centrams. Bet dabar staiga paaiškėjo, kad visi šie daiktai privalo būti apmuitinti ir sumokėtas pridėtinės vertės mokestis“, – „Tauragės kurjeriui“ bendruomenės namų kieme rodydamas Tauragę pasiekusį labdaros krovinį kalbėjo Tauragės evangelikų liuteronų parapijos kunigas M.Dikšaitis.

Tokią naujieną parapija sužinojo tik pirmadienį, kroviniui kertant Lietuvos sieną. Atvykstant labdaros siuntos Tauragėje bendruomenės nariai laukė nuo pat ryto – 9 valandos. Mat iškrautus daiktus reikia surūšiuoti, suregistruoti, apie gautą siuntą pranešti pageidaujantiems labdaros.

„Tačiau muitininkai automobilį su kroviniu paleido tik jau gerokai po pietų – apie pusę keturių. Muitininkai mus informavo, kad krovinys neteisingai deklaruotas ir pagal jų sistemą negali būti labdara. Staiga kažkodėl po penkiolikos metų taip pareiškiama pirmą kartą. Per metus tokie kroviniai mūsų bendruomenę pasiekia maždaug triskart. Atvažiavo muitininkė, iškraunant krovinį sėdėjo, žiūrėjo, skaičiavo dėžes“, – sakė M.Dikšaitis.

Paklaustas, ar jau žino, kiek už gautą labdarą bendruomenei teks sumokėti priskaičiuotų mokesčių, kunigas sakė, kad ne sumoje esmė – tai esąs principo reikalas.

„Tikrai nemokėsim. Bet net neaišku, kaip tie mokesčiai bus apskaičiuoti. Juk čia beveik visi naudoti daiktai. Amerikiečiai įdėjo ir senų sodo, daržo įrankių, įvairių kauptukų, nors mes jų ir neprašėm. O dabar reikės už tai sumokėti. Maža to, atvykęs muitinės atstovas dar pagrasino bauda, atseit neteisingai sudeklaruotos prekės“, – kalbėjo kunigas.

Už sauskelnes rankas bučiuoja

Įvairią labdarą Tauragės liuteronų bendruomenei siunčiantys amerikiečiai, pasak bendruomenės atstovų, ją renka jau daugybę metų ir labdaros prikrautus konteinerius siunčia ne tik į Lietuvą, labdara keliauja į 30 šalių – Latviją, Estiją, Rusiją, Afrikos valstybes, Pietų Ameriką. Nesklandumų Lietuvai dėl labdaros siuntos kilo pirmą kartą.

Absurdas – taip žinią, kad už iš JAV į Tauragę atkeliavusį labdaros krovinį gali tekti sumokėti ne tik muito ir pridėtinės vertės mokesčius, bet ir tūkstantinę baudą, įvardija Tauragės Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bendruomenė

Krovinio kelione į Lietuvą rūpinęsis Tauragės liuteronų evangelikų bendruomenės narys, verslininkas Arūnas Sabaliauskas, sako, jog muitinė šiuo atveju remiasi tuo, kad kai kurie labdaros krovinio daiktai nėra pirmojo būtinumo prekės.

„Muitinė deklaruoja, kad būtiniausiomis prekėmis gali būti laikomi tik maisto produktai, vaistai, drabužiai ir patalynė, o žaislai, dviratukai, mokykliniai reikmenys, slaugos priemonės, kiti daiktai negali būti tokiais laikomi. Ir privalo būti apmokestinti. Bendruomenei gresia bauda, nes atseit neteisingai deklaruotas krovinys. Baudą jau gavo mano kolega iš Klaipėdos už analogišką krovinį. Ji siekia nuo 800 iki 1500 eurų. Bet kas keisčiausia, kad anksčiau jokiais mokesčiais mūsų gaunami kroviniai nebūdavo apmokestinami, anksčiau muitinei viskas tiko, jie (muitininkai – red.) atsibudo kažkodėl“, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo A.Sabaliauskas.

Verslininkas papasakojo, kaip atsitiko su labdaros kroviniu šiauliškiams – esą protokolas buvo surašytas už tai, kad prie būtinųjų prekių labdaros krovinyje buvo įrašyti šlapimo surinkimo maišeliai ir krūties protezas. Labdaros organizacija Šiauliuose, pasak A.Sabaliausko, privalėjo sumokėti muito mokestį.

„Aš muitinės inspektorės paklausiau – ar žino, kiek kainuoja šlapimo surinkimo maišelis. Jis brangus. Negi krūties protezas ne pirmojo būtinumo priemonė moteriai, kuri iškentė onkologinį gydymą? Iki kokių kataklizmų mes ritamės?“ – retoriškai kalbėjo bendruomenės narys.

Tauragės liuteronų bendruomenės diakoninės tarnybos savanorė Ida Piečienė nesuvokia, kaip neįgaliesiems skirtos sauskelnės gali būti laikomos ne pirmojo būtinumo preke.

„Neįgaliųjų artimieji, kai jiems pasiūlome sauskelnių, tokie patenkinti būna, kad net rankas bučiuoja. Mes, savanorės, keturiolika moterų, be atlyginimo dirbame. Dar iš gautų skiautelių siuvame. Ieškome žmonių, kuriems reikia pagalbos. Jų labai daug, ištisi sąrašai, labdarą dalijame, nepriklausomai nuo konfesijos, ji atitenka tiems, kam jos iš tikrųjų reikia“, – rodydama paramos reikalingų žmonių sąrašus kalbėjo I.Piečienė.

Ramunės Ramanauskienės nuotr./Suaukota labdara
Ramunės Ramanauskienės nuotr./Suaukota labdara

Muitinės atstovė: pareigūnai vadovaujasi ne žmogiškuoju faktoriumi, o įstatymais

Tačiau į Tauragę keliavusį krovinį patikrinusios Klaipėdos teritorinės muitinės atstovai atkerta – mokesčius privalo mokėti visi, net religinės bendruomenės. Klaipėdos teritorinės muitinės atstovė spaudai Rasa Rentauskienė „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad pirmadienį, liepos 31-ąją, į Tauragę keliaujančią labdaros siuntą patikrino būtent Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai. R.Rentauskienė ramina Tauragės liuteronų bendruomenę – baudų mokėti jai neteks, tačiau muito ir pridėtinės vertės mokesčiai bus priskaičiuoti. Tik suma kol kas neaiški, nes muitinės formalumai dar nebaigti. Esą baudos kitoms organizacijoms skirtos ne už netinkamai deklaruotus, bet už visai nedeklaruotus labdaros siuntų daiktus.

„Mokesčius reikės sumokėti už ne pirmojo būtinumo prekes – naudotus dviračius, įrankius, žaislus, kitus daiktus, kurie pagal teisės aktus nepatenka į paramos siuntą sudarančias prekes. Sutikite, muitinė savo veiklą grindžia ir sprendimus priima vadovaudamasi ne žmogiškuoju faktoriumi, o įstatymais, šiuo atveju ir reglamentais – Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu, nurodančiu, kas yra laikytina paramos siuntą sudarančiomis prekėmis, Europos Sąjungos reglamentais, kurie nustato, kas yra tos prekės, kurios gali būti įleidžiamos į šalį be importo muitų. O šiuo atveju kalbame ir apie pridėtinės vertės mokestį. Šiuos mokesčius reglamentuoja skirtingi teisės aktai. Teisės aktai reglamentuoja, kad į šalį įvežti nemokamai, tuo nepiktnaudžiaujant, neiškraipant rinkos, ir išdalyti skurstantiesiems gali būti tik būtiniausi daiktai – maistas, vaistai, drabužiai ir patalynė, daugiau jokių išlygų nėra“, – informavo R.Rentauskienė.

Paklausta, kodėl anksčiau muitinei panašūs į Tauragę keliaujantys kroviniai neužkliuvo, ar tai reiškia, kad muitinė krovinių netikrindavo, muitinės atstovė sakė, kad muitinė šimtu procentų visų per sieną keliaujančių krovinių netikrina. Kitaip, pasak R.Rentauskienės, ilgos patikros procedūros labai apsunkintų visą krovinių gabenimo sistemą.

„Šiuo atveju, jeigu buvo atsirinktas krovinys patikrinti, tai muitinė jį patikrino detaliau, nuodugniau, pervedė į rizikos lygį, nes pradžioje buvo prašoma tik dokumentų, po to buvo paprašyta pateikti prekes“, – sakė muitinės atstovė spaudai.

„Tauragės žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

Italų pora, pavadinusi sūnų Benito Mussolini, sulaukė šaukimo į teismą

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Naujienos

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Interviu Aktualu

Garis Kasparovas: „Išpuolis prieš Sergejų Skripalį buvo didelė Kremliaus klaida“

Aktualu

Aiškinasi, ar į Lietuvą nepateko puviniu užkrėstų bulvių

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Kultūra

J.R.R.Tolkieno populiarumo paslaptis

Mokslas.IT

Lūžio taškas: ar greitai vestuves ir žurnalų viršelius fotografuosime telefonu?

Aktualu

Italų pora, pavadinusi sūnų Benito Mussolini, sulaukė šaukimo į teismą

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

Verslas

Futuristiniai sprendimai miestuose: kalbančios perėjos ir išmanus apšvietimas

Sportas

Lietuvos irkluotojus piktina treneris italas – blogesnės situacijos neatsimena

Deuce

Sugebėjo – teniso legenda I.Nastase suimtas dukart per 6 valandas

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min