Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 kovo 7d. 10:58

Socdemų dilema: ar nesėkmę patyręs G.Paluckas vertas vadovauti partijai?

LSDP štabe laukiama Savivaldos rinkimų rezultatų
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / LSDP štabe laukiama Savivaldos rinkimų rezultatų

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) rengiasi pirmininko rinkimams. Juose socialdemokratai įvertins dabartinį partijos lyderį Gintautą Palucką. Nors jo vadovaujama LSDP paneigė niūriausias prognozes ir gana gerai pasirodė savivaldos rinkimuose, vis dėlto nesugebėta laimėti nė vieno tarybos nario mandato didžiuosiuose miestuose. Be to, socdemų vedlys patyrė asmeninę nesėkmę siekdamas Vilniaus mero posto.

LSDP skyriai iškėlė tris kandidatus į partijos pirmininkus: G.Palucką, Jonavos rajono skyriui vadovaujantį, Jonavos mero rinkimus pirmame ture laimėjusį buvusį ministrą Mindaugą Sinkevičių ir parlamentarą Algirdą Sysą. Pastarasis aiškina rinkimuose dalyvausiantis tik dėl sportinio intereso, tad intensyviausia kova greičiausiai vyks tarp dviejų jaunosios kartos politikų, kurie dėl partijos pirmininko posto tarpusavyje varžėsi ir prieš dvejus metus.

Rinkimų favoritu nemaža dalis socialdemokratų laiko G.Palucką. Tačiau jis kritikuojamas už per didelį atsipalaidavimą, per mažą entuziazmą įsitraukiant į politinius reikalus, savieigai paliktas problemas kai kuriuose skyriuose, netgi – statistiniam partijos rinkėjui per rafinuotą socialdemokratijos versiją. Todėl M.Sinkevičius, sugebėjęs pirmajame ture užsitikrinti pergalę Jonavos rajono mero rinkimuose, laikomas rimtu konkurentu G.Paluckui.

15min nuotr./Gintautas Paluckas, Mindaugas Sinkevičius ir Algirdas Sysas
15min nuotr./Gintautas Paluckas, Mindaugas Sinkevičius ir Algirdas Sysas

Nemėgino išvengti kovos

G.Paluckas rinkimų naktį tikino nesibaiminantis, kad nesėkmė kovoje dėl sostinės mero posto jam gali pakišti koją siekiant perrinkimo partijos pirmininku.

„Savo ruožtu galiu tik pasakyti, kad jokios atsakomybės nesikratau. Sąmoningai, jei galima taip sakyti, rizikavau ir prisiėmiau atsakomybę dalyvauti mero rinkimuose, nepaisant to, kad visuomenė matė kitus lyderius – tai rodė apklausos. Bet, aš manau, kad tikrasis lyderystės bruožas yra stoti ten, kur yra sunkiausia, o ne mėginti išvengti kovos“, – aiškino jis.

Socialdemokratų fiasko didžiuosiuose miestuose G.Paluckas vertino kaip dėsningus. Nepaisant to, kad tokie rinkimų rezultatai buvo numanomi, sprendimų jis ketina imtis tik dabar – žada pertvarkyti LSDP didmiesčių skyrius.

Žeria kritiką lyderiui

LSDP vicepirmininkas M.Sinkevičius pateikė dokumentus, reikalingus norint dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose.

„Tai jau yra indikacija, kad planuoju dalyvauti. Tačiau visiems, taip pat ir mane iškėlusiam jonaviečių skyriui, atsakau, kad galutinį sprendimą dėl dalyvavimo iki galo, iki finišo, aš priimsiu po galutinai įvykusių savivaldos rinkimų. Daugelyje rajonų laukia antras turas. Matydamas rezultatus, kalbėdamas su skyrių kolegomis galutinai apsispręsiu, ar tikrai reikia tų pokyčių, situacija nėra tokia, kokia galėtų būti, ir galima ją keisti į geresnę, ar vis tik netrukdyti dabartiniam pirmininkui tęsti pradėtų darbų“, – sakė jis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

Pasak M.Sinkevičiaus, jau pirmasis rinkimų turas parodė, kad LSDP situacija didžiuosiuose miestuose yra ganėtinai tragiška. Jį gąsdina tai, kad penki didmiesčiai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys – nemato poreikio rinkti socdemus į vietos valdžią.

„Aš asmeniškai visada sakydavau ir dabar neatsisakau tos minties, kad žmogus, Akmenėje, Birštone ar Jonavoje atėjęs į rinkimų apylinkę prie balsadėžės, žiūrėdamas į kandidatus tikrai negalvoja nei apie Ramūną Karbauskį, nei apie Gabrielių Landsbergį, nei apie G.Palucką. Jis galvoja apie vietos lyderį: ar jis priimtinas, ar jo idėjos priimtinos, ar ne.

Kai nacionalinės partijos lyderis (...) nesugeba surinkti 3 procentų rinkėjų palaikymo, man tai yra šiokia tokia indikacija, kad kažkas nėra gerai.

Šiuo požiūriu galėtum sakyti, kad gal G.Paluckas čia ne visai prie ko. Bet mane neramina faktas, įvykęs Vilniuje. Politikoje dalyvauju nuo 2003 metų, kai a.a. Juras Požela mane pakvietė į partinius reikalus ir nuo to viskas prasidėjo. Tai nebuvo atvejo, kad neturėtumėme vienokio ar kitokio skaičiaus savo atstovų taryboje.

Kai nacionalinės partijos lyderis, sostinėje ketverius metus dirbęs vicemeru, nesugeba surinkti 3 procentų rinkėjų palaikymo, man tai yra šiokia tokia indikacija, kad kažkas nėra gerai“, – pabrėžė LSDP Jonavos skyriaus vadovas.

Nepasitenkinimas tarp bičiulių

A.Sysas nusiteikęs dalyvauti LSDP pirmininko rinkimuose. Tačiau rimtu pretendentu į partijos pirmininko postą jis savęs nelaiko.

„Yra sportinis interesas dalyvauti, nes kartais atsitinka taip, kad kažkas „nusiima“ ir tada lieka vienintelis kandidatas. Vien dėl to dalyvausiu, kad nebūtų rinkimo iš vieno žmogaus. M.Sinkevičius dabar išrinktas į merus ir nežinau, ar jis norės dalyvauti ir ar dalyvaus realiai. Dvejus metus jis absoliučiai nedalyvavo respublikos masto problemų sprendime, buvo susikoncentravęs į didelį darbą Jonavoje. Yra tokia problema, turbūt tik dėl to ir dalyvausiu“, – aiškino jis.

Vien dėl to dalyvausiu, kad nebūtų rinkimo iš vieno žmogaus.

Praėjusiuose LSDP pirmininko rinkimuose A.Sysas palaikė G.Palucką. Klausiamas, kas pasikeitė, kad dabar konkuruos su juo, parlamentaras aiškino, kad sutinka ne su viskuo, kas daroma dabar. Tačiau jis neigė nusivylęs G.Palucku.

„Galbūt buvo per trumpas laikas, per daug visokių procesų, po to šitie rinkimai. Galbūt nesugebėjo iki galo atsiskleisti. Visiškai blogas pasirodymas didžiuosiuose miestuose palieka tokį nepasitenkinimą turbūt ir tarp bičiulių“, – kalbėjo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Būtent praradimus didžiuosiuose miestuose A.Sysas vadino didžiausiu LSDP galvos skausmu. Esą jeigu tokios tendencijos išsilaikys ir 2020 metais vyksiančiuose Seimo rinkimuose, socdemai smarkiai pralaimės. Tai, anot socialdemokrato, ir G.Palucko atsakomybė. „Visada partijos vadovas už viską atsako. Teko būti ne vadovu, o atsakingu už rinkimus, žinau, kokie lūkesčiai, nusivylimai ir nepasitenkinimas būna bičiulių“, – sakė A.Sysas.

Vis dėlto jis prognozavo, kad LSDP pirmininko rinkimus laimės G.Paluckas. M.Sinkevičiaus galimybes jis vertino kaip kuklesnes ir nemano, kad partijos bičiuliai masiškai už jį balsuotų.

„Ponas Sinkevičius nereiškė nuomonės labai svarbiais klausimais, kurie buvo dienos šviesoje, – tai, ką svarstė Seimas, apie ką kalbėjo žiniasklaidos priemonės, vyko diskusijos“, – teigė jis.

Rimta konkurencija

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesoriaus Tomo Janeliūno teigimu, dviprasmiški LSDP rezultatai rinkimuose rodo du dalykus.

Pirma, grupės senbuvių atsiskyrimas nuo partijos socialdemokratams nebuvo pražūtingas. Partija išlieka labai stipri, ypač – regionuose, partijos skyriai yra efektyvūs.

Asmeninio archyvo nuotrauka/Tomas Janeliūnas
Asmeninio archyvo nuotrauka/Tomas Janeliūnas

Kita vertus, kaip pastebi politologas, socialdemokratai nesugeba atrasti savo veiklos didžiuosiuose miestuose, o ši tendencija buvo matyti dar iki partijos skilimo. Kokia G.Palucko atsakomybė?

„Turiu tokią versiją, kad G.Palucko bandymai sukurti modernią socialdemokratų partiją reikalauja ir pakankamai intelektualaus kairiųjų pažiūrų rinkėjo. Mano įsivaizdavimu, intelektualių, iš tikrųjų suvokiančių modernios socialdemokratų partijos viziją rinkėjų Lietuvoje yra labai nedaug. Netgi didmiesčiuose matyti atotrūkis tarp intelektualams gerai suvokiamos socialdemokratų partijos misijos, vizijos.

Paprastiems žmonėms, sakykime, darbuotojų, žemesnio lygmens valstybės tarnautojų sluoksniuose šios idėjos tiesiog nėra girdimos arba suprantamos. Čia turbūt ir yra didžioji tragedija, žiūrint iš G.Palucko pusės. Tai, ką jis bando propaguoti, nepasiekia tų rinkėjų, kurie labiausiai galėtų balsuoti už socialdemokratus būtent miestuose“, – mano T.Janeliūnas.

Tai, kad G.Paluckui nepasisekė Vilniaus mero rinkimuose, TSPMI profesoriaus nuomone, yra smūgis jam asmeniškai, jo reputacijai.

„Bet turint galvoje visą likusią partiją, nemanyčiau, kad yra vien neigiami ženklai ir tas rezultatas, žvelgiant jau į visą paveikslą, būtų toks tragiškas, jog reikėtų keisti partijos pirmininką. Mano manymu, tai yra tiesiog ženklas, kad reikia kitokių pastangų būtent miestuose. Partijos lyderio keitimas šiuo metu gali būti netgi gerokai skausmingesnis. Tai reikštų, kad po gana trumpo laiko partijai vėl reikia naujų persitvarkymų, naujų sukrėtimų, grįžimo į lyderio paieškas“, – komentavo politologas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP ir profesinių sąjungų švenčiama Tarptautinė darbo diena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP ir profesinių sąjungų švenčiama Tarptautinė darbo diena

T.Janeliūnas sakė, kad praėjusiuose LSDP pirmininko rinkimuose M.Sinkevičius buvo matomas kaip jaunas senosios socialdemokratų komandos atstovas. Todėl gali būti, kad kampanijos metu jis kalbės apie grįžimą prie senosios socdemų taktikos ir strategijos.

„Manyčiau, kad po to, kai jis iškilo LSDP, M.Sinkevičiaus galimybės lygiai taip pat šiek tiek sumažėjo. Tačiau, aišku, kad jis yra ir, greičiausiai, bus vertinamas kaip pakankamai ryžtingas lyderis, turintis aiškią atramą savo regione. Žinoma, kad konkurencija G.Paluckui yra gana rimta“, – įvertino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min