Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 10:18

„Socialdarbiečių“ lyderis: kuo kartelė į Seimą mažesnė, tuo daugiau demokratijos

Gediminas Kirkilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gediminas Kirkilas

„Kuo mažesnė kartelė, tuo daugiau demokratijos“, – kalbėdamas apie rinkėjų palaikymo ribą, kuriai esant partijos ir koalicijos gauna mandatų parlamente, teigia „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas. Jis reiškia palaikymą Seimo narių iniciatyvai lengvinti kelią į parlamentą, nors iniciatoriai savo pasiūlymų jau kratosi.

Kartelė, G.Kirkilo įsitikinimu, „yra tam tikras įsikišimas į demokratiją“.

„Kuo mažiau demokratiška šalis, tuo aukštesnė kartelė“, – antradienį Seime komentavo jis.

Dabar partijos į mandatus parlamente gali pretenduoti, kai daugiamandatėje apygardoje sulaukia 5 proc. rinkėjų palaikymo, koalicijoms būtina perkopti 7 proc. rinkėjų palaikymo kartelę.

Liberalas Simonas Gentvilas partijoms ją pasiūlė nuleisti iki 4 proc., o koalicijoms – iki 6. Esą tokios ribos būtų demokratiškesnės, naudingos mažoms partijoms, o Seimo rinkimų tvarka, lyginant ją su savivaldos rinkimų, suvienodėtų.

„Valstiečių“ frakcijos narys Naglis Puteikis ribas pasiūlė leisti dar žemiau: partijoms – iki 3 proc., koalicijoms – iki 5 proc. Šiai iniciatyvai paramą išreiškė ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

G.Kirkilas palaikymą išsakė pastarajam siūlymui.

G.Kirkilas: nuogąstaujam dėl demokratijos

Klausiamas, ar „socialdarbiečiai“ nenuogąstauja dėl savo reitingų ir to, kad kitąmet gali negauti mandatų Seime, politikas atsakė: „Mes nuogąstaujam dėl demokratijos. Jeigu aukšta kartelė, tų kitų partijų, nepraėjusių barjero, balsus susirenka – faktiškai beveik visus – pirmą vietą užėmusi partija. Reiškia, tie balsai neatstovauja [rinkėjams].“

Jei Seimas barjero dėl mandatų nepakeis, G.Kirkilas tikino neabejojantis, kad kitąmet jo vadovaujama partija vis tiek turės atstovų Seime.

S.Gentvilo teiktoms Seimo rinkimų įstatymo pataisoms parlamentarai po pateikimo pritarė, jas apsvarstė du komitetai.

Papildomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė N.Puteikio siūlymui leisti kartelę dar žemiau. Pagrindinis Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas didesnį palaikymą išreiškė S.Gentvilo pasiūlytoms kartelių riboms.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis

N.Puteikio siūlymą dėl Seimo rinkimų įstatymo pataisų Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas atmetė lapkričio 13-ąją. Už jį tuomet balsavo tik trys parlamentarai: naują partiją kuriantis frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius, Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis nepartinis Povilas Urbšys ir Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seime seniūnė Vanda Kravčionok.

R.Karbauskis: 3 proc. yra dažna praktika

Kaip alternatyvą liberalo S.Gentvilo teiktas pataisas palaikė keturi nariai: „valstiečiai“ komiteto pirmininkė Guoda Burokienė, Zenonas Streikus, Gintautas Kindurys bei liberalas Ričardas Juška.

Nuogąstaudamas, kad Seimas nebeturės galimybės sugrįžti prie N.Puteikio siūlymo, identišką jam registravo „valstiečių“ lyderis R.Karbauskis. Antradienį iš pat ryto šiuo klausimu turėjo vykti neeilinis Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdis, tačiau R.Karbauskis pasiūlymą atsiėmė.

„Aš tą siūlymą atsiėmiau, nes, pasirodo, Naglio Puteikio pasiūlymas galioja. [...] Padariau klaidą galvodamas, kad komitetas jo pasiūlymą atmetė. O iš tikrųjų pritarė iš dalies. Seimas svarstys Naglio Puteikio pasiūlymą, mano pasiūlymas nebereikalingas, – dėstė „valstietis“.

– Naglio Puteikio siūlymas yra iki 3 proc., nes daugelyje šalių, kurios yra pakankamai daug metų demokratinės valstybės, kai kuriose šalyse netgi nėra iš viso jokio procento, bet 3 proc. yra dažna praktika. Lietuvoje mes, be abejonių, turime demokratinę valstybę, jai jau ne mažai metų, mes galim sau leisti turėtų mažesnį rinkimų barjerą negu kažkada tai nustatytas.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

R.Karbauskis darė prielaidą, kad 5 ir 7 proc. kartelės buvo nustatytos siekiant Lietuvoje įvesti dvipartinę sistemą, ir ragino gerbti rinkėjus, leisti Seime jiems turėti savo atstovus.

S.Gentvilas stokoja argumentų

„Aš manau, mūsų rinkėjai subrendę ir jie pasirenka. Jeigu žiūrėti į rinkimus pastarąjį dešimtmetį, jokie marginalai nebūtų patekę“, – kalbėjo jis.

R.Karbauskio tikinimu, iniciatyva lengvinti kelią į Seimą nėra niekaip susijusi su „valstiečių“ ar „socialdarbiečių“ prastėjančiais reitingais – esą reitingų kampanijų skelbiamų apklausų rezultatai skiriasi.

S.Gentvilas piktinosi N.Puteikio ir R.Karbauskio užmoju taisyti jo pateiktas pataisyti ir leisti ribas žemiau.

„Tai niekaip neargumentuota. Mano pagrindinis argumentas – suvienodinti savivaldos ir Seimo rinkimų kartelę“, – teigė jis ir Seimo rytinio posėdžio metu bandė atsiimti savo teiktą įstatymo projektą atsiimti. Bet tam Seimas nepritarė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Simonas Gentvilas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Simonas Gentvilas

Politikas, gindamas mažų partijų interesus, taip pat paragino nuo 3 iki 2 proc. mažinti ribą, kurią pasiekus grąžinamas rinkimų užstatas. Abu Seimo komitetai nepritarė tokiam siūlymui.

Galutinį sprendimą dėl pataisų priims Seimas.

Nauda

Sprendžiant iš pastarųjų dienų reitingų, pataisos, siekiant lengvinti kelią į parlamentą, naudingiausios S.Gentvilo atstovaujamam Liberalų sąjūdžiui, partijai „Tvarka ir teisingumas“ bei „socialdarbiečiams“, anksčiau rašė 15min.

Jei 4 ir 6 proc. patekimo į Seimą kartelės būtų galiojusios 2016-aisiais, be mandatų nebūtų likusi Antikorupcinė N.Puteikio ir K.Krivicko koalicija ir Darbo partija. O užstatą, galiojant 2 proc. jo grąžinimo ribai, būtų atgavusi Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai).

Skeptikai teigia, kad sumažinus ribą darbui Seime jis taptų labiau fragmentuotas, kiltų sunkumų sudarant koaliciją, o teisės aktų esą nereikėtų keisti taikant prie konkrečios situacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min