Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 8d. 10:55

Socialdemokratai grūmoja apkalta A.Kubiliui (papildyta 11.40 val.)

LSDP pirmininko pavaduotojas Vytenis Andriukaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / V.Andriukaitis

Opozicijai priklausantys socialdemokratai piktinasi valdančiųjų ketinimais mažinti pensijas ir grūmoja apkalta premjerui Andriui Kubiliui, jei tokie siūlymai pasiektų Seimą.

„Norėtume viešai apie tai perspėti Seimo narius ir Vyriausybės narius, išdėstyti motyvus ir argumentus, kodėl mes manome, jog galima žengti į sudėtingą apkaltos procesą, jei A.Kubiliaus Vyriausybė priims tuos sprendimus, apie kuriuos kalbama (...) Nacionaliniame susitarime“, – ketvirtadienį ryte surengtoje spaudos konferencijoje sakė Socialdemokratų partijos frakcijos narys Vytenis Andriukaitis.

Jis užsiminė, kad apkaltos ar nušalinimo procedūra būtų taikoma tiek A.Kubiliui, tiek parlamentarams ar ministrams, kurie palaikys Konstitucijai prieštaraujančius siūlymus.

Niršta dėl pensijų

Jis priminė, jog Seimo ir Vyriausybės nariai prieš užimdami postus prisiekė laikytis Konstitucijos ir įstatymų, ir išvardijo kelis Konstitucinio Teismo (KT) nutarimus, nustatančius teisinį senatvės pensijų reguliavimą. V.Andriukaičio teigimu, pensija yra nuosavybė, kuri „turi būti mokama ir negali būti mažinama“.

Jei A.Kubilius pasiūlytų proporcingą mažinimą, tai jis turi būtinai siūlyti ir pensijų kompensavimo mechanizmą, – pabrėžė V.Andriukaitis.Taip pat jis pacitavo kitą KT nutarimą, kuriame minima, jog esant ypatingai situacijai (ekonomikos krizėms, gaivalinėms nelaimėms ir pan.) mažinti socialines išmokas galima, tačiau tik laikantis proporcingumo. „Jei A.Kubilius, vadovaudamasis KT nutarimu, pasiūlytų proporcingą mažinimą, tai jis turi būtinai siūlyti ir pensijų kompensavimo mechanizmą“, – pabrėžė V.Andriukaitis.

Kitas socialdemokratas Algirdas Sysas pabrėžė, jog ir siūlymas didinti „Sodros“ įmokas jiems nėra priimtinas, esą tai „prieštarauja tendencijoms, kurios yra Europos Sąjungos valstybėse“. Jo nuomone, būtų galima didinti mokesčius pajamoms, kapitalui.

Socialdemokratai siūlo nemažinti senatvės pensijų, o įšaldyti valstybinių pensijų mokėjimą, esą tai neprieštarautų jokiems teisės aktams, kadangi šios išmokos mokamos ne iš „Sodros“, o iš valstybės biudžeto.

A.Syso teigimu, teisinga būtų mažinti išmokas visiems vienodai. „Tai yra vieno katilo pinigai, taigi turėjo ir būti vienodas (mažinimo) dydis. O ne taip, kad iš ligonių galima atimti 2–3 dienų vidutinį darbo užmokestį, iš bedarbio – 2–4 mėnesių bedarbio išmoką (kuri gali siekti iki 3–4 tūkst. Lt), iš pensininko – vėl siūloma iš vienų atimti 5 Lt, iš kitų – arti 1000 Lt. Aš nematau čia jokios proporcijos“, – pareiškė A.Sysas.

Papildyta 11.40 val.: A.Kubilius ketinimų neatsisako

Premjeras Andrius Kubilius neatsisako ketinimų mažinti socialines išmokas, tame tarpe ir pensijas.

„Derybas dėl Nacionalinio susitarimo tikimasi baigti ateinančią savaitę. Tam tikri dalykai jame yra susiję ir su biudžetu, ir tai, kas yra (Nacionaliniame susitarime) numatoma, atsispindės ir kitų metų biudžete, kuris taip pat jau ruošiamas pristatyti Seime“, – 15min.lt sakė A.Kubiliaus atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.

Jis pridūrė, jog siūlant mažinti socialines išmokas buvo atsižvelgta į KT nutarimus, tik šie nutarimai yra „skirtingai suprantami“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min