Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 11d. 08:56

Socialdemokratai ieško frakcijos gelbėtojo: kas juo taps?

Mindaugas Bastys, Petras Čimbaras, Stasys Jakeliūnas
15min montažas / Mindaugas Bastys, Petras Čimbaras, Stasys Jakeliūnas

Į opoziciją besitraukiantys šeši Seimo socialdemokratai jau savaitę ieško septintojo parlamentaro, padėsiančio suburti atskirą partijos frakciją Seime, kai jos dauguma narių nutarė pasirašyti „frakcijų koalicijos“ sutartį su „valstiečiais“ ir už tai šeštadienį gali būti pašalinti iš partijos. Kas taps socialdemokratų partijos frakcijos Seime gelbėtoju? Panašu, kad pretendentai puikiai supranta savo balso vertę ir ėmė brangintis.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė 15min sako, kad opozicijoje ketinantys dirbti socialdemokratai jau galėtų suburti atskirą frakciją, nes yra suradę septintąjį narį. Tačiau kol kas jie linkę palaukti partijos tarybos sprendimo dėl dešimties socialdemokratų, pasirašiusių „frakcijų koalicijos“ sutartį su „valstiečiais“, pašalinimo iš partijos.

„Gerai sekasi. Suradome. Palauksime, neužbėgsime įvykiams už akių. Iš tiesų ateis laikas ir tai paaiškės. Nėra šiandien jokio strioko apie tai kalbėti, kas jis toks ir ar mes suradome, bet tikrai manau, kad ilgai laukti neteks“, – kalbėjo R.Budbergytė, paklausta, ar jau rado frakcijai suburti būtiną septintą narį ir kas jis toks.

Anot R.Budbergytės, atskira socialdemokratų partijos frakcija galėtų būti suburta dar iki šeštadienio tarybos posėdžio, tačiau greičiausiai tai įvyks kitą savaitę.

„Būčiau linkusi sulaukti tam tikrų įvykių ir tada galvoti apie pavadinimus. Jei yra socialdemokratų partija mūsų šalyje, tai tikriausiai frakcijos nariai, kurie yra partijos nariai turėtų tą pirminę teisę vadintis savo vardu. Jei žmonės išstoja iš partijos ar yra šalinami, tai vargu ar rasite daug pritarėjų, kad jie galėtų pretenduoti į pavadinimą. Tačiau mes kalbame apie įvykius, kurie dar neįvykę“, – kalbėjo Seimo narė.

Seimo kanceliarijos nuotr./Rasa Budbergytė
Seimo kanceliarijos nuotr./Rasa Budbergytė

Pasak jos, pirmiausia reikia sulaukti šeštadienio tarybos posėdžio.

Tą patį tvirtina ir Algirdas Sysas bei Algimantas Salamakinas. Pasak jų, septintasis narys tikrai atsiras, tačiau ne anksčiau kaip kitą savaitę.

Klausiamas, ar pavyks atskalūnus įtikinti bent jau nesusipešti dėl frakcijos pavadinimo, A.Sysas juokėsi: „Na, ką mes prieš kaimą? Žinot, kaip šokiuose, tiksliau po šokių kaimo – kaimas prieš kaimą.“

Pirmas taikinys – M.Bastys

Seimo koridoriuose kalbama, kad pirmiausia socialdemokratai frakcijos gelbėtojo dairosi tarp savos frakcijos narių, pasirašiusių nelemtą susitarimą su „valstiečiais“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys

Ir čia jų akis kliūva už parašą ant sutarties padėjusio, tačiau frakcijos balsavime dėl sutarties patvirtinimo nedalyvavusio, apkaltos procedūros baigties laukiančio parlamentaro Mindaugo Basčio.

Socialdemokratų partijos pirmininkui Gintautui Paluckui artimi šaltiniai tikina, kad būtent šis politikas gali tapti tuo, kuris dar iki šeštadienį vyksiančios partijos tarybos suskubs atsiimti savo parašą ir padės opozicijon besitraukiantiems kolegoms suburti atskirą partijos frakciją Seime.

Tuomet esą šeštadienį jis nesulauktų tarybos nuobaudos – pašalinimo iš partijos, kurią visiems atskalūnams pasiūlė taikyti partijos Etikos ir procedūrų komisija.

Socialdemokratams M.Bastys tinka ir dėl to, kad jo dienos Seime, ko gero, jau yra suskaičiuotos. Pavasarį politikui pradėta apkaltos procedūra dėl jo ryšių su Rusijos naudai veikiančiais asmenimis. Dabar apkaltos procesas persikėlęs į Konstitucinį Teismą. Jei šis nuspręs, kad M.Bastys nusipelnė netekti mandato, dėl to dar balsuos Seimas.

Paties M.Basčio paklausti apie galimybę išgelbėti socialdemokratų partijos Seimo frakciją nepavyko – politikas telefonu neatsiliepė.

P.Čimbaras branginasi

Kitas galimas socialdemokratų gelbėtojas – „darbietis“ Petras Čimbaras. Tačiau jis sako, kad kol kas sprendimų priimti neskuba.

„Tai kurią jūs siūlote gelbėti? Nei aš šitą išgelbėsiu, nei kitą. Niekas jau jų neišgelbės. Čia toks gelbėjimasis, kad tik frakciją įkurti, tikrai nesiruošiu gelbėti. Tikrai nesiruošiu. Ne ne ne ne“, – kartojo tikrai neprisijungsiantis prie šešių opozicijon besitraukiančių socialdemokratų P.Čimbaras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Čimbaras
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Čimbaras

Tačiau jis neskuba jungtis ir prie maištininkų.

„Dabar palauksiu, kol jie išsipeš. Aš gi nesu socialdemokratas, esu tik jų frakcijoj, tai dabar jau ir pats nebežinau, kurioj frakcijoj esu, nes ir vieni mane priskaičiuoja, ir kiti bando priskaičiuoti, o mano nuomonės niekas čia neklausia. Aš bandau pasakyti, kad manęs nė vienoje pusėje neskaičiuotų, bet vis tiek visi bando mane suskaičiuoti“, – kalbėjo Seimo narys.

Pasak P.Čimbaro, socialdemokratai šiuo skilimu visiškai susigadino reputaciją ir vargu ar galės tikėtis, kad rinkėjai atskirs socialdemokratus A nuo socialdemokratų B.

Na, taip, galėčiau išgelbėti socialdemokratų frakciją, bet kodėl aš turiu juos gelbėti? – klausia P.Čimbaras.

„Jeigu net iš šalies atrodo kvaila, tai kodėl aš turiu žaisti tokius kvailus man primetamus žaidimus? Aš nepalaikysiu nė vienos pusės. Aš pasitrauksiu. Eisiu į mišrią grupę, pas lenkus ar pas konservatorius. Dar pagalvosiu, kur man eiti. Man pačiam su tais socialdemokratais nepatogu būti tokioj situacijoj, kai frakcija kovoja su pirmininku, pirmininkas kovoja su frakcija. O kuo čia aš dėtas? Na, taip, galėčiau išgelbėti socialdemokratų frakciją, bet kodėl aš turiu juos gelbėti?“ – klausė P.Čimbaras.

Jis tikino, kad socialdemokratai jam nieko negali pažadėti ar pasiūlyti, nes vieninteliai jam svarbūs yra rinkėjai.

„Aš palauksiu, kol jie galutinai išsidaužys. Kai išsidaužys, tada priimsiu sprendimą“, – teigė P.Čimbaras.

S.Jakeliūno dar nekvietė

Kitas variantas – anksčiau socialdemokratams artimas buvęs, bet su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seimo nario mandatą iškovojęs Stasys Jakeliūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Jakeliūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasys Jakeliūnas

Jis galėtų jausti nuoskaudą valdantiesiems, mat buvo minimas kaip būsimas finansų ministras, o po rinkimų gavo tik Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko postą.

Be to, S.Jakeliūnas yra užsiminęs, kad gali nepalaikyti 2018 m. biudžeto, jau kritikavo planuojamą mokesčių pertvarką, vienintelis iš „valstiečių“ balsavo prieš PVM lengvatos šildymui sugrąžinimą.

Tačiau parlamentaras tikina, kad kol kas į opoziciją besitraukiantys socialdemokratai padėti sukurti naują frakciją nė neprašė.

„Kalbų nebuvo. Mąsčiau apie tai, kad jeigu bus kalbos, tai pamąstysiu. Kol kas tiek galiu pasakyti. Visiško „ne“ niekam ir niekada nesakau, bet tikimybės tikrai nėra daug, švelniai tariant. Su šituo klausimu kol kas ir nebuvo priėję, nežinau, ar sakyčiau, jei būtų priėję, bet dabar sakau, kad nebuvo“, – teigė S.Jakeliūnas.

Anksčiau buvo skelbta, kad socialdemokratai tariasi su mišrioje Seimo narių grupėje dirbančiu, „valstiečius“ dar žiemą palikusiu Bronislovu Mateliu, tačiau jis tokias kalbas paneigė.

Socialdemokratų frakcija Seime, turinti devyniolika narių, gali skilti į dvi dalis po to, kai rugsėjo pabaigoje partijos taryba priėmė sprendimą pasitraukti iš koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau jo laikėsi ne visi.

Devyni Seimo socialdemokratai prieš partijos tarybos valią balsavo už tai, kad būtų tęsiamas bendradarbiavimas su „valstiečiais“. Už tai buvo Juozas Bernatonis, Antanas Vinkus, Artūras Skardžius, I.Šiaulienė, Rimantė Šalaševičiūtė, Algirdas Butkevičius, Rimantas Sinkevičius, Andrius Palionis, Gediminas Kirkilas. Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algirdas Sysas ir Juozas Olekas buvo prieš. Julius Sabatauskas susilaikė, dar trys Seimo socialdemokratai posėdyje nedalyvavo. Iš partijos siūloma šalinti ir Mindaugą Bastį, nes jis pasirašė susitarimą dėl frakcijų koalicijos.

Praėjusį šeštadienį LSDP Etikos ir procedūrų komisija už partijos statuto pažeidimus rekomendavo tarybai koaliciją su „valstiečiais“ sudariusius Seimo socialdemokratus šalinti iš partijos.

Likusieji šeši socialdemokratai kol kas negali suburti atskiros frakcijos, nes, pagal Seimo Statutą, tam būtina turėti bent septynis narius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min