Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Socialdemokratai įsitikinę, kad STT neturėjo teisės prezidentei pateikti juodojo viceministrų sąrašo

Dalia Grybauskaitė susitiko su Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu Sauliumi Urbanavičiumi
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė su Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu Sauliumi Urbanavičiumi
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos socialdemokratų partijos nariai Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius įsitikinę, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė negalėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prašyti sudaryti juodąjį viceministrų sąrašą. Anot jo, visos su juo susijusios diskusijos tėra D.Grybauskaitės priešinauguracinis šou.

Pasak socialdemokrato D.Petrošiaus, nors prezidentė sako, kad sąrašą gavo pagal Kriminalinės žvalgybos įstatymą, tačiau iš tiesų tokios teisės ji neturėjo.

„Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dirbtinai pritempė šią įstatymo nuostatą prie situacijos, nes žvalgybinė informacija apie konkrečius asmenis nagali būti traktuojama kaip apibendrinta. Todėl čia formaliai reikėjo valstybės vadovo motyvuoto prašymo. Ta pati informacija turi būti pateikta ministrams pagal Korupcijos prevencijos įstatymą, skiriant viceministrus, ir tai ministrų kompetencija spręsti dėl šių tinkamumo eiti pareigas“, – teigė D. Petrošius.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dirbtinai pritempė šią įstatymo nuostatą prie situacijos, nes žvalgybinė informacija apie konkrečius asmenis nagali būti traktuojama kaip apibendrinta, – sako D.Petrošius.

Jo teigimu, Lietuvos valstybė artimoje ateityje turi apsispręsti dėl kriminalinės žvalgybos informacijos panaudojimo nebaudžiamajame procese, nes visuomet iškyla klausimų dėl tokios informacijos patikimumo ir vertinimo, o kartu ir nekaltumo prezumpcijos.

2013 metais pagal Korupcijos prevencijos įstatymą buvo tikrinama apytiksliai 2000 asmenų, iš jų apie 112 gauta neigiama informacija, tačiau tik 9 asmenų atveju panaudota kriminalinės žvalgybos informacija.  

Siūlo tirti nutekinimą

J.Sabatauskas savo ruožtu pabrėžė, kad ypač svarbu, jog kriminalinės žvalgybinės informacijos panaudojimas būtų tinkamas bei laikantis įstatymų ir etikos: „Jei kriminalinės žvalgybos informacija yra nutekinama į žiniasklaidą, o ji nepasitvirtina, gali būti sužalojami žmonių ir jų artimųjų likimai bei profesinė karjera. Be to, tai pažeidžia piliečių teisę į privatų gyvenimą.

Socialdemokratų politikai akcentavo, kad žvalgybinė informacija negali būti diskutuojama viešoje erdvėje, „laikraštinė“ informacija paprastai negali būti panaudojama baudžiamajame procese, ir būtent informacijos nutekinimas daro ją bevertę kriminaliniame tyrime. Jie tvirtino, kad turi būti pradėtas tyrimas dėl slaptos informacijos paviešinimo.

Juodieji sąrašai yra ir grėsmė nacionaliniam saugumui, nes tariamų nusikaltėlių valstybės tarnyboje paskelbimas iš valstybės vadovų lūpų yra priešų valstybėje kūrimas, siekiant laimėti sau populiarumo taškus, o galbūt ir revanšas už antrąjį Prezidento rinkimų turą", – mano socialdemokratai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie 15min