Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 30d. 13:49

Socialdemokratai sako radę būdą, kaip merus rinkti tiesiogiai ir nekeičiant Konstitucijos

Išankstinis balsavimas Vilniuje
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Balsavimas Vilniuje

Likus metams iki savivaldos rinkimų valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariai siūlo įteisinti tiesioginius merų rinkimus, nekeičiant šalies Konstitucijos.

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis bei parlamentarai Milda Petrauskienė ir Albinas Mitrulevičius parengė ir įregistravo tiesioginius savivaldybės tarybos nario – savivaldybės mero įteisinančius įstatymų pakeitimus.

Jie siūlo pataisius Vietos savivaldos ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymus, merus rinkti tiesiogiai vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Pagal projektus, tiesiogiai išrinkto mero funkcijos būtų išplečiamos. Jis būtų pripažintas savivaldybės vadovu ir papildomai įgytų keletą teisių

Pagal projektus, tiesiogiai išrinkto mero funkcijos būtų išplečiamos. Jis būtų pripažintas savivaldybės vadovu ir papildomai įgytų keletą teisių. Tarp jų – administracijos direktoriaus teikimu tvirtinti gyvenamųjų vietovių ar jų dalių suskirstymą į seniūnaitijas, skirti ir atleisti biudžetinių įstaigų, viešųjų įstaigų, išskyrus savivaldybės mokymo ir auklėjimo įstaigų, vadovus, atkurti nuosavybės teises religinėms bendrijoms ir bendruomenėms, išduoti leidimus naudoti žūklės plotus vandens telkiniuose, keiti pagrindinės žemės naudojimo paskirtį ir būdą.

Siūloma, kad tiesiogiai išrinktą merą būtų sunkiau atleisti. Pareikšti jam nepasitikėjimą galėtų ne mažiau kaip trečdalis tarybos narių, pateikę motyvuotą pareiškimą. Už mero atleidimą slaptai turėtų balsuoti ne mažiau kaip du trečdaliai tarybos narių.

Šiuo metu merą atleisti iš pareigų gali daugiau kaip pusė tarybos narių.

Anot socialdemokratų projektų, jeigu iš pareigų būtų atleistas tiesiogiai išrinktas meras, jį tuomet pareigose pakeistų jau savivaldybės tarybos išrinktas meras. Tokiam merui atstatydinti pakaktų pusės tarybos narių balsų.

Projektų autoriai viliasi, kad pataisas pavyks priimti šiemet ir jos jau galios kitų metų pradžioje turintiems savivaldybių tarybų rinkimams

Projektų autoriai viliasi, kad pataisas pavyks priimti šiemet ir jos jau galios kitų metų pradžioje turintiems savivaldybių tarybų rinkimams.

Iki šiol tiesioginius merų rinkimus Seime mėginta įteisinti keičiant Konstitucijos 119 straipsnį, tačiau niekada nepavykdavo surinkti tam reikiamo balsų skaičiaus.

Daugiausia nesutarimų tarp politikų dėl tiesioginių merų rinkimų kyla, išsiskyrus požiūriams į tiesiogiai renkamo mero vaidmenį savivaldybės valdymo struktūroje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min