Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 23d. 12:54 , Atnaujinta: 2017 rugsėjo 23d. 14:05

Socialdemokratai traukiasi iš koalicijos, G.Paluckas partijos skilimo nebijo

LSDP tarybos posėdis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gintautas Paluckas

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį balsavo už traukimąsi iš koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Balsavime dalyvavo 195 LSDP tarybos nariai. Už nutarimo projektą, kuriuo siūloma nutraukti koaliciją su „valstiečiais“, balsavo 140 narių, prieš – 46, 9 – susilaikė.

Taip pat socialdemokratų taryba vienbalsiai patvirtino rezoliuciją dėl šios Vyriausybės darbo, kurioje išsakoma daug kritikos Vyriausybei.

Abu balsavimai vyko atvirai. Apie diskusiją prieš balsavimą skaitykite čia.

G.Paluckas partijos skilimo nebijo

Po balsavimo G.Paluckas žurnalistams teigė, kad partija opozicijoje sudarys stiprią konkurenciją konservatoriams.

Partijos skilimo jis tvirtino nebijantis. Pasak jo, dauguma, kuria priimtas sprendimas, rodo, kad jokio skilimo būti negali, nes sprendimas yra neabejotinas.

Socialdemokratų pirmininkas pakartojo anksčiau išsakytą savo poziciją, kad aukštus postus koalicijoje užimantys socialdemokratų partijos nariai apsispręsti turės per savaitę. Kaip bus elgiamasi su tais, kurie iš posto trauktis nenorės, pasak jo, klausti dar per anksti.

„Mes diskutuojame, kartais karštai diskutuojame, bet priimtų sprendimų laikomės. Todėl šiandien frakcijos nariai dalyvavo posėdyje, išsakė savo nuomones, matė tarybos sprendimą, ir aš neabejoju, kad tai turės lemiamos įtakos jų apsisprendimui“, – teigė G.Paluckas.

Socialdemokratų pirmininkas teigė, kad ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius jau yra pareiškęs, kad laikysis solidariai su partija ir trauksis iš užimamų pareigų. Teisingumo ministrė Milda Vainiutė, pasak G.Palucko, nėra partijos narė, todėl partijos tarybos sprendimai jai nėra taikomi ir jos likimas priklauso nuo Premjero Sauliaus Skvernelio apsisprendimo. O su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi G.Paluckas žadėjo pasikalbėti, kai tik turės galimybę.

Dėl komitetų pirmininkų likimo bus kalbamasi pirmadienį vyksiančiame LSDP valdybos posėdyje. G.Paluckas taip pat pažymėjo, kad komitetų pirmininkai renkami Seime, todėl, kad ir kokį sprendimą priimtų partija, pakeisti pirmininką turės pats komitetas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

„Tos techninės detalės gali kažkiek visą procesą ištęsti. Bet, mano įsitikinimu, traukimasis iš koalicijos apima ir politines pozicijas“, – sakė G.Paluckas.

Pasak socialdemokratų pirmininko, mažumos Vyriausybę socialdemokratai rems konkrečiais klausimais, kurie neabejotinai priklauso kairiajai politinei dienotvarkei.

Su buvusiais koalicijos partneriais G.Paluckas susitikti sakė ketinantis „ataušus emocijoms“. Pasak jo, susitikimą inicijuoti turėtų LVŽS.

Taip pat G.Paluckas sakė pradėsiantis plačią diskusiją partijų skyriuose apie partijos kairumo kryptį.

„Tuo tikslu kartu su akademinės bendruomenės atstovais yra paruoštas modernizuotos partijos programos gairės. Jos tikrai nepaliks abejingų bent jau partijos viduje“, – tvirtino G.Paluckas.

A.Sysas: opozicijoje bus sunkiau išnaudoti potencialą

Iš koalicijos šeštadienį trauktis nusprendę socialdemokratai neišnaudojo savo potencialo dirbdami koalicijoje, o būnant opozicijoje tai padaryti bus sunkiau, sako Seimo narys Algirdas Sysas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas

„Tam reikia svarių argumentų – argumentų mes šiandien negirdėjome. Manau, kad mes neišnaudojame savo potencialo, kurį mes turime Seime, nes pirmasis biudžetas buvo priimtas be diskusijų, antrasis biudžetas, kuris galėjo leisti išspręsti tas problemas, kurias mes sprendžiame daug metų, tai yra ir mokesčių sistemos pakeitimai, mes užregistravome visą eilę pataisų ir projektų. Aišku, iš opozicijos tą padaryti bus gerokai sudėtingiau“, – žurnalistams po balsavimo partijos taryboje šeštadienį sakė jis.

Vis dėlto Seimo narys tikino paklusiantis partijos sprendimui, pirmadienį jis žada atsistatydinti iš Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininko pareigų.

„Aš tikrai neskilsiu, aš priėmęs sprendimą“, – sakė A.Sysas, paklaustas, ar galimas Socialdemokratų partijos frakcijos Seime skilimas.

A.Palionis: nežinau, ar frakcija gali skilti

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Andrius Palionis šeštadienį sakė kol kas nežinantis kolegų nuotaikų ir ar po šeštadienio sprendimo frakcija galėtų skilti.

„Aš tikiu, kad nugalės sveikas protas ir išliksime visi vieningi“, – teigė jis.

A.Palionis tvirtino gerbiantis partijos sprendimą, o balsuodamas susilaikęs, nors mano, kad su sprendimo priėmimu reikėjo palaukti.

„Mano nuomone, mes turėjome duoti šansą iki sesijos pabaigos įgyvendinti savo programos nuostatus, ir jeigu jų būtume neįgyvendinę, išeiti“, – kalbėjo seniūnas.

Vyriausybė nebeturės daugumos paramos

Šiuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijai Seime priklauso 56 parlamentarai, Lietuvos socialdemokratų frakcijai – 19, tad valdančiajai koalicijai priklausė 75 Seimo nariai iš 141. Po socialdemokratų pasitraukimo Vyriausybė nebeturės daugumos paramos Seime: tai reiškia, kad LVŽS teks arba ieškoti naujų koalicijos partnerių, arba Vyriausybė dirbs kaip mažumos Vyriausybė.

LVŽS ir LSDP koaliciją sudarė po 2016 m. Seimo rinkimų. Socialdemokratai į Vyriausybę yra delegavę užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, teisingumo ministrę Mildą Vainiutę ir ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių. Seimo Užsienio reikalų komitetui vadovauja Juozas Bernatonis, Europos reikalų komitetui – Gediminas Kirkilas, Teisės ir teisėtvarkos komitetui – Julius Sabatauskas, Socialinių reikalų ir darbo komitetui – Algirdas Sysas.

Anksčiau LSDP pirmininkas G.Paluckas yra sakęs kad jei LSDP taryba patvirtins daugumos skyrių išsakytą norą trauktis, socialdemokratų ministrams bei Seimo komitetų vadovams apsispręsti dėl postų bus duota savaitė. Jo teigimu, politikams nusprendus priešintis LSDP tarybos valiai, jų narystė partijoje galės būti stabdoma arba jie galės būti šalinami iš partijos.

G.Paluckas taip pat yra sakęs, kad, net ir pasitraukę iš koalicijos socialdemokratai neatmestų galimybės dirbti kaip konstruktyvi opozicija, netgi galėtų įtvirtinti savo paramą konkrečiais klausimais raštu. Taip pat, anot G.Palucko, galimas variantas, jog „valstiečių“ prašymu dalis vadovaujančius postus užimančių socialdemokratų liktų ir toliau.

To, kad trys socialdemokratų deleguoti ministrai, įskaitant ir nepartinę teisingumo ministrę Mildą Vainiutę, galėtų likti Vyriausybėje ir po partijos pasitraukimo, neatmetė ir premjeras Saulius Skvernelis. Taip pat jis yra sakęs, kad sako, jau yra parengtas planas, kaip bus elgiamasi socialdemokratams galutinai apsisprendus palikti valdančiuosius, o dėl galimos koalicijos sudarymo kalbama su visomis politinėmis jėgomis.

LSDP tarybą sudaro 235 nariai: 1 partijos pirmininkas, 195 skyrių atstovai, 10 prezidiumo narių, 15 frakcijos Seime narių (tarp jų nėra į skandalus patekusių ir narystę suspendavusių Mindaugo Basčio ir Artūro Skardžiaus), 2 Europos Parlamento nariai, 1 Moterų sąjungos atstovė, 2 buvę LSDP pirmininkai, 4 Kovo 11-osios Akto signatarai, 5 Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos atstovai.

Iki šios savaitės pradžios visuose 60-yje Lietuvos socialdemokratų partijos skyrių vyko balsavimas dėl pasitraukimo iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). 44 iš 60-ies LSDP skyrių pareiškė norą trauktis iš koalicijos, 7 pareiškė norą dirbti koalicijoje, 8 siūlė persiderėti dėl koalicijos sutarties.

Dauguma, t.y. 13 iš 19 Socialdemokratų frakcijos Seime narių anksčiau teigė, kad koalicijos palikti nenori. Socialdemokratų frakcijos seniūnas A.Palionis yra sakęs, kad net ir pasitraukimo iš koalicijos atveju komitetų pirmininkų postus bus siekiama išsaugoti.

Už buvimą koalicijoje pasisakė ir partijos deleguoti Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius bei Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius. Tiesa, M.Sinkevičius taip pat sakė, kad nors socialdemokratų pasitraukimui iš koalicijos ir nepritaria, taip įvykus jis yra apsisprendęs palikti ministro postą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:24
01:30
00:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min